„Plavky jsou výborná pomůcka pro chvíle, kdy nechcete nebo nemůžete zavádět tampon nebo kalíšek, ale chcete se koupat. Plavky se hodí i pro velmi mladé dívky, které ještě tampony používat nemohou,“. říká Ilona Bittnerová, odbornice na menstruační pomůcky a majitelka společnosti Maluna.cz. Sama menstruační plavky ráda obléká: „Jako matka rozhodně oceňuji, že se můžu koupat kdykoliv, protože nerada říkám svým dětem „Ne“ - a obě moje děti jsou nadšení plaváčci. A určitě je využiji i pro dceru, až začne menstruovat.“

Tenké a rychleschnoucí

Menstruační plavky fungují na podobném principu jako menstruační kalhotky: jsou nepropustné, ale prodyšné. Vlhkost pohltí dovnitř, neprotékají a nezanechávají nikde obtisky. Jsou tenčí než kalhotky a rychleji schnou.

V obchodech bývají k dispozici vcelku i dvoudílné. K hornímu dílu si žena může vybrat ze tří různých střihů kalhotek - bikiny, brazilský střih a vyšší střih.

Trendy mě nezajímají, zajímá mě ženské tělo, říká designérka plavek Geislerová
Trendy mě nezajímají, zajímá mě ženské tělo, říká designérka plavek Geislerová

Někdy je nutná pojistka

Zatímco menstruační kalhotky to dokážou, menstruační plavky si neporadí se silnou menstruací, V takovém případě je potřeba je používat s kalíškem, tamponem nebo houbou jako pojistkou. Ale při slabé menstruaci, během špinění, a dokonce i při inkontinenci nabízejí pohodlí a jistotu. Takže čas u vody si žena může opravdu užít.

Bez krvavých stop

„Dostala jsem před časem nadšený mail od jednoho pána, že jsme jim zachránili dovolenou – koupil menstruační plavky manželce i dceři, aby mohly během menstruace v pohodě do moře,“ vypráví Ilona Bittnerová.

Jak se správně namazat opalovacím krémem? Přípravek nanášejte pečlivě a nezapomínejte na často zanedbávané oblasti těla. Většinou jsou to proužky podél plavek, dekolt, zadní strana těla, nárty, zadní strana paží a horní část zad.
Recept na zdravé opálení: Hodně jahod, zeleniny s olivovým olejem i čokolády

A ubezpečuje, že se ženy nemusí bát, že jim plavky během koupání protečou a krve bude kolem nich jako ve filmu Čelisti. „Ve vodě většinou nekrvácíme, nebo jen minimálně. To způsobí změna tlaku. A nepropustná vrstva plavek je navržena tak, že opravdu nic nepustí ven.“

Plavání jako úleva

Pro to, aby si ženy během menstruace nemusely odpírat koupání, svědčí i fakt, že nenáročné cvičení a pohyb, jakým je třeba právě plavání, pomáhá zmírnit menstruační křeče a bolesti. Je to mimo jiné tím, že se během plavání uvolňují endorfiny, které fungují také jako přírodní lék proti bolesti. Jak se píše na instagramu maluna.cz, ve vodě to svědčí i zádům, které se krásně uvolňují. A zablokována záda mohou s bolestmi při menstruaci úzce souviset.