VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BOSKOVICE

Boskovice jsou město na jižní Moravě asi 15 km severně od Blanska a 40 km severně od Brna na hranicích Drahanské vrchoviny. Severozápadně od města leží vodní nádrž Boskovice a Přírodní park Řehořkovo Kořenecko.

Výhodná geografická poloha území dnešních Boskovic umožnila osídlení oblasti od dob pravěku, což dokládají archeologické nálezy. V době slovanských hradišť existovalo na dnešním území města nejméně pět slovanských osad, jejichž obyvatelstvo se živilo zemědělstvím. Zemědělství zůstalo hlavní obživou až do počátku 20. století. Ve 13. století po založení gotického hradu vzniká trhová osada pod hradem. Na konci 17. století získává boskovické panství rod Ditrichštejnů. Boskovice se považují za město od druhé poloviny 18. Století. Od poloviny 19. století se Boskovice stávají průmyslovým centrem, rozvíjí se zde z původní cechovní malovýroby kovoprůmysl, obuvnictví, výroba konfekce, stavebního materiálu.

V blízkosti města Boskovic se v obci Suchý nachází velké zejména letní rekreační středisko s možností

Boskovice jsou historickým městem kraje. Místní od ocenění čekají zlepšení oprav

Boskovice – Historické město jižní Moravy za rok 2017. Tímto titulem se od minulého týdne pyšní Boskovice. Cenu Boskovičtí převzali z rukou ministra kultury v demisi Ilji Šmída. „Ocenění město získalo už víc než desetkrát,“ upozornila senátorka a bývalá boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Soutěž od roku 1992 pořádá s podporou ministerstva kultury Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

V Suchém už kácí nebezpečné stromy po větrné smršti

Suchý /FOTOGALERIE/ – Jen pár dní byla přístupná chatová osada v Suchém na Blanensku. Ačkoli v pondělí sundal tamní starosta cedule se zákazem vstupu, od čtvrtka se tam zase nesmí. „Zákaz jsem zrušil, protože jsme už odstranili nejrizikovější stromy a nehrozilo bezprostřední nebezpečí,“ vysvětlil starosta Jakub Hlubinka.

Hala pro boskovické sportovce? Alespoň nafukovací

Boskovice – Ještě letos má u základní školy v Sušilově ulici v Boskovicích na Blanensku vyrůst nafukovací sportovní hala. Jako dočasné řešení místo zděné budovy. „Stavbu chceme stihnout v tomto roce. Stavební řízení a čekání na stavební povolení vše ale můžou zdržet,“ upozornila starostka Boskovic Hana Nedomová.

Propojí Štefánikovu a Nádražní ulici i přes odpor obyvatel. Jsme zklamaní, tvrdí

Boskovice - Propojení Štefánikovy a Nádražní ulice odlehčí dopravě v centru Boskovic. Obyvatelé Štefánikovy jsou ale stále proti.

Mladý motorkář má těžká zranění. Na polní cestě nezvládl svůj stroj

Blanensko – Těžkým zraněním skončila ve středu k večeru jízda mladého motorkáře. Ten se vyboural před šestou hodinou na polní cestě ve Valchově.

Největší letní kino v republice čekají další opravy. Vznikne odpočinková zóna

Boskovice – Příští týden začne v areálu letního kina v Boskovicích na Blanensku druhá etapa rozsáhlých oprav. „Radní schválili stavební firmu. Příští pondělí podepíšeme smlouvu. Stavbu zřejmě předáme příští čtvrtek či pátek,“ uvedl boskovický místostarosta Petr Malach.

Za teplo ušetříme, věří v Boskovicích. Dodávky svěří městské firmě

Blanensko, Vyškovsko – Boskovičtí půjdou ve stopách Blanska nebo Vyškova. Dodávky tepla svěří městské společnosti. Slibují si od toho velké úspory.

Léčivé prameny na Blanensku? Odborníci zkoumají vodu v bývalých lázních

Velká Roudka – Odborníci testují vodu z areálu bývalých lázní ve Velké Roudce na Blanensku. Areál chce po letech chátrání obnovit jednatel společnosti Velká Roudka Jakub Hemerka. „Minulý týden pracovníci karlovarské laboratoře odebrali vzorky,“ informoval.

V lesoparku odbahnili rybník. Vysadí i nové stromy

Olešnice – Město plánuje obnovu oblíbeného lesoparku Skalky v Olešnici na Blanensku. Cíl vycházek místních z poloviny devatenáctého století navazuje na zástavbu domů a v jeho areálu se nachází také nejstarší olešnický rybník. „Nádrž jsme odbahnili, byly zde dvoje povodně a kvůli nim byla plná hlíny,“ upřesnil starosta Olešnice Zdeněk Peša. Doplnil, že dělníci vyvezli zpět na pole přes patnáct set kubíků usazenin.

Chataři se zatím vrátit nemohou. Zákaz vstupu do osady potrvá ještě dva týdny

Suchý /FOTOGALERIE/ – Týden po řádění silného větru stále platí zákaz vstupu do chatové osady v Suchém na Blanensku. Jak Deník Rovnost informoval, předminulý víkend oblast evakuovali hasiči. „O půl třetí ráno mě probudila rána. Poté jsem zjistila, že na střechu chalupy za naším domem spadl vysoký smrk. Náš majetek naštěstí neponičil,“ vzpomínala třeba Ivana Tomášková.

Hazardér vylezl na jeřáb do dvacetimetrové výšky. Jeho bratr ho při tom natáčel

Boskovice – Posilněný alkoholem si zahrál na kaskadéra. Mladík z Boskovic se ve večerních hodinách rozhodl pro riskantní kousek. V mrazu přelezl plot u staveniště a začal šplhat na stavební jeřáb. Dostal se až do výšky přes dvacet metrů.

V Boskovicích brzy otevřou další babybox

Boskovice – Letos na jaře se u vchodu do boskovické nemocnice objeví babybox. Boskovičtí přitom původně počítali s otevřením minulý rok na podzim. „V současné době se domlouváme s výrobcem schránky. Zároveň jsme odeslali peníze na konto určené pro zřízení babyboxu,“ přiblížil jednatel Nemocnice Boskovice Miloš Janeček.

Osada je stále nebezpečná. Spoušť po větru ještě lesníci odklidit nestihli

Suchý - Zákaz vstupu do chatové oblasti mezi obcemi Velenov a Suchý na Blanensku stále trvá. O víkendu v osadě silný vítr polámal a vyvrátil zhruba padesát smrků. Hasiči místo evakuovali a obehnali páskou. „Stav je pořád stejný. Stromy zatím nikdo nepokácel a neodklidil,“ řekl ve čtvrtek starosta Velenova Jan Havelka.

V boskovické nemocnici vyměňují CT. Pacienty čeká dojíždění do okolních měst

Boskovice - V boskovické nemocnici umístí nový CT přístroj. Zařízení nahradí deset let starou počítačovou tomografii. „Umožní mnohem lepší diagnostiku s použitím menší dávky záření,“ uvedl zástupce jednatele nemocnice Dan Štěpánský.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT