VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BOSKOVICE

Boskovice jsou město na jižní Moravě asi 15 km severně od Blanska a 40 km severně od Brna na hranicích Drahanské vrchoviny. Severozápadně od města leží vodní nádrž Boskovice a Přírodní park Řehořkovo Kořenecko.

Výhodná geografická poloha území dnešních Boskovic umožnila osídlení oblasti od dob pravěku, což dokládají archeologické nálezy. V době slovanských hradišť existovalo na dnešním území města nejméně pět slovanských osad, jejichž obyvatelstvo se živilo zemědělstvím. Zemědělství zůstalo hlavní obživou až do počátku 20. století. Ve 13. století po založení gotického hradu vzniká trhová osada pod hradem. Na konci 17. století získává boskovické panství rod Ditrichštejnů. Boskovice se považují za město od druhé poloviny 18. Století. Od poloviny 19. století se Boskovice stávají průmyslovým centrem, rozvíjí se zde z původní cechovní malovýroby kovoprůmysl, obuvnictví, výroba konfekce, stavebního materiálu.

V blízkosti města Boskovic se v obci Suchý nachází velké zejména letní rekreační středisko s možností

Panská zahrada v Kunštátě se rozsvítí

Kunštát – Vyjít vstříc místním i turistům chtějí zástupci radnice v Kunštátu na Blanensku. Plánují zavést elektřinu do areálu Panské zahrady pod tamním zámkem. „Každý rok se tam konají společenské akce jako například Svátek řemesel. Trvalý zdroj elektřiny v místě chybí,“ uvedl kunštátský starosta Zdeněk Wetter.

Letní kino v Boskovicích čekají další opravy. Vozíčkáři získají nové posezení

Blanensko, Vyškovsko - Přestavba kryté části hlediště, oprava promítací kabiny a záchodů, prostor pro stánkový prodej či nové posezení pro vozíčkáře. To jsou novinky, které přinese druhá etapa oprav letního kina v Boskovicích. „S pracemi začneme na konci března,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje a investic boskovické radnice Petr Zouhar.

Fotbalisté z Letovic se dočkají nových kabin. Pomohla dotace

Letovice – Fotbalový klub z Letovic na Blanensku hraje úspěšně okresní přebor, umisťuje se na předních příčkách tabulky, ale chybí mu kvalitní zázemí. „Oprava fotbalových kabin je nezbytná, protože budova je víc než čtyřicet let stará,“ uvedl předseda fotbalového klubu Jindřich Bednář. To se má už brzy změnit, město totiž plánuje opravu sociálního zázemí.

Boskovice: opozice kritizuje diskusi o nemocnici

Boskovice – Zastupitelé Boskovic na Blanensku se v pondělí sešli na semináři, kde podle tamní starostky Hany Nedomové řešili hospodaření městské nemocnice. „Druhým bodem byla prezentace firmy Agel,“ doplnila starostka.

Náhradní nafukovací hala může vyrůst u školy. Na úkor volejbalového hřiště

Boskovice – V Boskovicích hledají místo pro sportovní halu. Jak Deník Rovnost přednedávnem informoval, tamní sportovci navrhli dočasně nahradit chybějící kryté sportoviště nafukovací halou. Zástupci města nyní prověřili, zda může stát v areálu základní školy v Sušilově ulici. „Podle našich zjištění místo vyhovuje,“ informoval druhý boskovický místostarosta Petr Malach.

Boskovičtí budou relaxovat v páře i finské sauně

Boskovice – Nová vířivka a infrasauna. Po třinácti letech od celkové rekonstrukce se obyvatelé Boskovic dočkají nového vybavení lázní. Radní na ně vyčlenili dva a půl milionu, investici ještě musí potvrdit zastupitelé.

Srazil ženy na přechodu, všichni prý měli zelenou. Policie hledá svědky události

Blanensko - Řidič přijíždějící ze směru od obce Mladkov, minulý týden ve čtvrtek kolem půl sedmé večer najel do křižovatky ulic Otakara Kubína a Nádražní, při odbočování vlevo zastavil a dával přednost protijedoucím autům. V okamžiku, kdy se mu ale rozsvítil signál šipky, se řidič rozjel a na přechodu pro chodce srazil dvě ženy.

Reportáž: Děti lyžařský kurs baví a rodiče si odpočinou

Olešnice /FOTOGALERIE/ – Je čtvrtek dopoledne a na sjezdovku ve ski areálu v Olešnici na Blanensku se snáší sněhové vločky. „Tady sněží a všude v okolí prší,“ říká správce areálu Jiří Kotlán. Přesto na svazu leží hlavně technický sníh. Dětem ze Základní školy ze Sloupu to vůbec nevadí. Již od pondělí se v Olešnici učí lyžovat. „Přespáváme v hotelu na náměstí. Doporučila bych to každé škole,“ pochvaluje si učitelka Lucie Zítková.

Prvňáci dostali první vysvědčení. Se samými jedničkami

Knínice - Smích a dobrá nálada. Prvňáčci ze základní školy v Knínicích dostali ve středu stejně jako řada jejich kamarádů z Blanenska první vysvědčení.

Hrdinou komiksu školáků je kočičí monstrum. Ze soutěže si přivezli druhé místo

Olešnice /FOTOGALERIE/ - Městem se šíří strach. V ulicích řádí monstrum v barvě jahodové marmelády. Naštěstí se najdou odvážlivci, kteří spojí síly a obrovskou příšeru přemůžou. Žáci základní školy v Olešnici na Blanensku nakreslili soutěžní komiks s názvem Marmel a ze slavnostního vyhlášení výsledků v Praze si odvezli druhé místo.

Drak princezny nesežral. V boskovické Sokolovně tančily masky

Boskovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – V neděli odpoledne je v boskovické Sokolovně živo. Na pódiu tančí havajské tanečnice. Na parketu se vlní princezny, víly, supermani i krokodýli. Mateřské centrum Paleček pořádá dětský karneval.

Památník holokaustu spolkl sto milionů korun. A zůstává zavřený

Hodonín /FOTOGALERIE/ – V sobotu si celý svět připomene oběti holokaustu, na toto datum totiž připadá osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi Rudou armádou. Brána památníku romských obětí nacistického teroru v Hodoníně nedaleko Kunštátu na Blanensku ale zůstane zavřená. Nová budova stojí, ale expozice zeje prázdnotou. Novému správci chybí šest milionů korun.

Ve Skalici triumfovali Němci. V blátě a sněhu odolali přesile Rudé armády

Skalice nad Svitavou /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Tichou zimní krajinu prořezávají rány z děl, kulometů a samopalů. Vojáci Rudé armády bojují proti německým vojákům a členům jejich domobrany. Ve vzácných vteřinách ticha je slyšet německé rozkazy. Střelba pokračuje. Zasažení bojovníci padají s bolestnou grimasou k zemi.

Přestavbě dvora v Boskovicích dali památkáři zelenou. Bude z něj léčebné centrum

Boskovice - Nové využití barokní památky v Boskovicích se pohnulo o další krok. Z Panského dvora se stane léčebné a rehabilitační centrum. Pátý návrh u památkářů prošel. „Nyní pracujeme na projektu pro stavební povolení,“ oznámil jednatel firmy Pražská 5, která objekt vlastní, Luděk Řehoř.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT