VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BOSKOVICE

Boskovice jsou město na jižní Moravě asi 15 km severně od Blanska a 40 km severně od Brna na hranicích Drahanské vrchoviny. Severozápadně od města leží vodní nádrž Boskovice a Přírodní park Řehořkovo Kořenecko.

Výhodná geografická poloha území dnešních Boskovic umožnila osídlení oblasti od dob pravěku, což dokládají archeologické nálezy. V době slovanských hradišť existovalo na dnešním území města nejméně pět slovanských osad, jejichž obyvatelstvo se živilo zemědělstvím. Zemědělství zůstalo hlavní obživou až do počátku 20. století. Ve 13. století po založení gotického hradu vzniká trhová osada pod hradem. Na konci 17. století získává boskovické panství rod Ditrichštejnů. Boskovice se považují za město od druhé poloviny 18. Století. Od poloviny 19. století se Boskovice stávají průmyslovým centrem, rozvíjí se zde z původní cechovní malovýroby kovoprůmysl, obuvnictví, výroba konfekce, stavebního materiálu.

V blízkosti města Boskovic se v obci Suchý nachází velké zejména letní rekreační středisko s možností

Odbočit u Sebranic směrem na Brno je peklo, stěžují si řidiči na křižovatku

Sebranice – Hustý provoz, nehody. Nejen v dopravní špičce představuje odbočení doleva na Brno velký problém. A pro řidiče riskantní manévr. Tak vidí zpoza volantu řada motoristů situaci u Sebranic na Blanensku na křižovatce státní silnice I/43 a silnice ve směru od Boskovic. 

Nafukovací hala v Boskovicích? Zatím odpískáno, peníze míří do nemocnice

Boskovice – Nafukovací sportovní hala vedle Základní školy Sušilova postavená do konce letošního roku. Provizorní řešení například pro florbalisty a volejbalisty na několik let, než se postaví zděné sportoviště. Tento záměr nedávno představilo vedení města boskovickým zastupitelům.

Opatovičtí mají unikátní muzeum. Přihlásili ho do památkové soutěže

Velké Opatovice - Moravské kartografické centrum na zámku ve Velkých Opatovicích na Blanensku je unikátní muzeum, které v republice nemá obdoby. I proto se Opatovičtí rozhodli památku přihlásit do desátého ročníku celostátní soutěže Má vlast cestami proměn.

Poničené auto se dvěma prázdnými koly se řítilo Oborou. Řidič byl namol opilý

Obora – Pomačkané plechy a proražené pneumatiky. Noční jízda jedenadvacetiletého mladíka však mohla skončit daleko hůř. Za volant totiž sedl namol opilý.

AKTUALIZOVÁNO

Na železničním přejezdu se srazila dvě auta. Řidička najela do protisměru

Boskovice – Dvě středně těžká zranění. Tak dopadl v pondělí krátce před polednem střet osobního auta a dodávky na železničním přejezdu v boskovické ulici Otakara Kubína. Záchranáři do tamní nemocnice odvezli poraněnou ženu a malého chlapce. „Oba utrpěli středně těžká zranění a skončili na boskovické chirurgii,“ uvedla mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Lepší vzdělání? V Boskovicích postaví nové centrum

Boskovice – Smlouva podepsána. V pátek firma přebírá staveniště. Prostranství vedle boskovické Základní školy Slovákova obsadí zanedlouho těžká technika a dělníci se pustí do stavby Centra polytechnické výchovy a vzdělávání. To má žáky lépe připravit na volbu budoucího povolání. Po manuální, technické i vědomostní stránce. Záměr přivítal například Josef Malý z Boskovic. „Mobily, počítače, virtuální realita, to ano. Ale děti a mládež neví, jak se drží šroubovák,“ poznamenal muž.

Jednou nás napadl roj vos, vzpomíná turistický značkař

Velké Opatovice /FOTOGALERIE/ - Kvalitní turistické značení stezek či lesních cest pomohlo mnoha výletníkům. Dvanáct let se tvorbě a obnově značení věnuje Vladimír Cikánek z Velkých Opatovic na Blanensku. „Děláme to od začátku ve dvojici s manželkou,“ upřesňuje čerstvý důchodce.

Dno i stěny jako nové. Opravy skončily, bazén v Olešnici se plní vodou

Olešnice - Bazén na koupališti v Olešnici na Blanensku se plní vodou. Provozovatel ho začal napouštět hned, co dělníci skončili s opravou stěn i dna. „Dospěli jsme k tomu, že každoroční opravy nestačí. Museli jsme zamezit úniku vody,“ uvedl olešnický starosta Zdeněk Peša. Do bazénu totiž proudí voda z vodovodu.

Rusové překročili Moravu. Ve Skalici nad Svitavou

Skalice nad Svitavou /FOTOGALERIE, VIDEO/  - Připomenout si poslední týdny druhé světové války mohli v sobotu návštěvníci areálu Markland ve Skalici nad Svitavou. Nadšenci z tamního klubu vojenské historie přiblížili, jak vypadal útok Rudé armády na německé pozice na pomezí někdejších československých hranic. Důležitým momentem bylo překročení řeky Moravy v okolí Lanžhotu. 

Řidička nejspíš usnula a narazila do sloupu. Jsou čtyři zranění

Žďárná – K vážné havárii osobního auta spěchali v neděli po páté hodině ranní záchranáři do Žďárné na Blanensku. Řidička pravděpodobně v mikrospánku nabourala do sloupu a domu. „Čtyřiadvacetiletá řidička Škody Fabia pravděpodobně usnula. Auto pak narazilo do sloupu a domu,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že přesnou příčinu nehody policisté teprve vyšetřují.

Na Olešnické kytce vystoupí zpívající právník Ivo Jahelka

Olešnice – Třiatřicet. Tolik oslaví o víkendu festival trampských, folkových, country a bluegrassových písní Olešnická kytka. Letos jsou hlavními lákadly zpívající právník Ivo Jahelka, známá skupina Hop Trop nebo Marien. „Na pódiu však vystoupí také řada regionálních formací. Namátkou duo Melda a Milda, Pružiny nebo Sakrapes,“ uvedl za pořadatele z trampské osady Zmijáci Jakub Slavíček.

Ve Svitávce dokončují novou sportovní halu. Na konci srpna začne sloužit lidem

Svitávka – Jiří Hrdlička, mistr světa v kolové. Společně s kolegy ze svitáveckého oddílu léta trénoval ve skromných podmínkách. Ve zchátralé tělocvičně tamní základní školy, která byla v havarijním stavu a nyní ustoupila moderní multifunkční sportovní hale.

V zatáčce vjel do protisměru. Při nehodě tří aut se zranili tři lidé a dítě

Ludíkov – K nehodě, při které se srazila tři osobní auta, spěchali v pondělí krátce před třetí hodinou odpolední záchranáři k Ludíkovu na Blanensku.

V Boskovicích chystají festival. Seriály ale letos nebudou

Boskovice - Většina letních kulturních událostí v Boskovicích se koná v areálu tamního letního kina, zámku a hradu. Právě v letním kině teď řemeslníci pracují na opravách. „Do léta stihneme většinu této etapy,“ pochvaloval si místostarosta Petr Malach. Boskovičtí opravují horní část hlediště a promítací kabinu. „Vše je naplánované tak, abychom nenarušili letní sezonu,“ uzavřel Malach.

Šance pro odložené děti: Boskovice otevřely babybox u nemocnice

Boskovice – Celou částku tři sta tisíc korun, která zahrnuje materiál, výrobu, instalaci a stavební úpravy, se na babybox v Boskovicích shromáždit nepodařilo. Přesto tam v pátek vyhřívanou schránku pro odložené děti u vchodu do nemocnice otevřeli. „Rozdíl jsem doplatil. Třeba na babybox v Jihlavě se vybralo víc peněz než bylo potřeba,“ vysvětlil zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess.

Zájemce o odkoupení Včelpa vycouval. Majitel mu o dluhu lhal, je vyšší

Obora – Deset a půl milionu korun. Za tolik peněz chtěl podnikatel Petr Vydra koupit včelařskou firmu Včelpo. Před nákupem trval na důkladné správní a ekonomické kontrole podniku. „Chtěl jsem audit, protože mě odmítali pustit dovnitř. Přece nebudu kupovat něco, aniž bych věděl, v jakém je to stavu,“ vysvětlil Vydra. 

Oprava průtahu Boskovic: město chce na objížďce snížit rychlost

Boskovice – Opravy v Dukelské ulici v Boskovicích na Blanensku pokračují. Před pár dny dělníci přesunuli semafory a uzavřený úsek prodloužili od splavu po hotel Velen. „Právě dokončují kanalizační přípojky a pracují na opravě vodovodu,“ informovala místostarostka města Dagmar Hamalová.

K soudu se vrátil případ Julínka. Po nemocnici požaduje miliony

Boskovice – Případ neoprávněné výpovědi ekonomického náměstka Tomáše Julínka se Nemocnici v Boskovicích na Blanensku prodraží. Někdejší ministr zdravotnictví po bývalém zaměstnavateli požaduje zhruba dva miliony korun za ušlou mzdu.

Podoba fasády se lidem nelíbí. Vyberou ji proto i z návrhů zájemců z Boskovic

Boskovice – Lidé v Boskovicích na Blanensku hlasují o budoucí výtvarné podobě fasády trafostanice u finančního úřadu. Většině lidí se návrhy nelíbí.

Nejtvrdší hasič přežije. Hasiči soutěžili ve svém sportu v Olešnici

Olešnice /FOTOGALERIE/ - Ruka dopadá na červené tlačítko. Na muže na pokraji zhroucení se vrhají pořadatel se zdravotnicí. Dávají mu napít a sundávají mu helmu, dýchací přístroj a těžký kabát. Uřícený závodník se v cíli hroutí na žíněnku. Právě dokončil těžkou trať závodu TFA Olé Firefighter. V sobotním víceboji si to v Olešnici mezi sebou rozdalo čtyřiatřicet hasičů, mezi nimi i šest žen.

Zaujal hořící olej i hasičská auta. Zbrojnice přilákaly čtyři tisíce návštěvníků

Jižní Morava – Zázemí profesionálních hasičů si mohli prohlédnout Jihomoravané koncem uplynulého týdne. Hasiči pro ně otevřeli jedenadvacet stanic z šestadvaceti v celém kraji.

V Boskovicích ve velkém opraví chodníky. Někde i po dlouhých třiceti letech

Boskovice – Na přelomu května a června začnou boskovičtí s velkoplošnou opravou místních chodníků. Vedení města již podepsalo smlouvu se stavební firmou. „Opravujeme je po dvaceti letech. Některé dokonce po třiceti,“ uvedl boskovický mluvčí Jaroslav Parma.

Účet za vichřici Herwart? Opravy zámeckého skleníku vyjdou na skoro tři miliony

Boskovice /FOTOGALERIE/ – Celkem 2,7 milionu korun zaplatí Boskovičtí za opravu střechy tamní kulturní památky: zámeckého skleníku. Loni v říjnu ho silně poškodil vítr. Závěrečná oprava odstartovala zhruba před měsícem. Hotová má být do konce července.

V Boskovicích už namontovali babybox. Fungovat začne za necelý měsíc

Boskovice – Za necelý měsíc začne u vchodu boskovické nemocnice fungovat babybox. V pondělí jej vedle vchodu do nemocnice umístil jeho výrobce Zdeněk Juřica. „Předvedu vybraným zástupcům, jak se používá. Pak jej zakryjeme plachtou,“ přiblížil výrobce.

Skauti chtějí větší zázemí. Vlastní dům by si v proluce postavili i svépomocí

Boskovice - Boskovičtí skauti chtějí větší prostory. Město jim vyjde vstříc. V Blansku jsou se zázemím spokojení.

Boskovice jsou historickým městem kraje. Místní od ocenění čekají zlepšení oprav

Boskovice – Historické město jižní Moravy za rok 2017. Tímto titulem se od minulého týdne pyšní Boskovice. Cenu Boskovičtí převzali z rukou ministra kultury v demisi Ilji Šmída. „Ocenění město získalo už víc než desetkrát,“ upozornila senátorka a bývalá boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Soutěž od roku 1992 pořádá s podporou ministerstva kultury Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

V Suchém už kácí nebezpečné stromy po větrné smršti

Suchý /FOTOGALERIE/ – Jen pár dní byla přístupná chatová osada v Suchém na Blanensku. Ačkoli v pondělí sundal tamní starosta cedule se zákazem vstupu, od čtvrtka se tam zase nesmí. „Zákaz jsem zrušil, protože jsme už odstranili nejrizikovější stromy a nehrozilo bezprostřední nebezpečí,“ vysvětlil starosta Jakub Hlubinka.

Hala pro boskovické sportovce? Alespoň nafukovací

Boskovice – Ještě letos má u základní školy v Sušilově ulici v Boskovicích na Blanensku vyrůst nafukovací sportovní hala. Jako dočasné řešení místo zděné budovy. „Stavbu chceme stihnout v tomto roce. Stavební řízení a čekání na stavební povolení vše ale můžou zdržet,“ upozornila starostka Boskovic Hana Nedomová.

Propojí Štefánikovu a Nádražní ulici i přes odpor obyvatel. Jsme zklamaní, tvrdí

Boskovice - Propojení Štefánikovy a Nádražní ulice odlehčí dopravě v centru Boskovic. Obyvatelé Štefánikovy jsou ale stále proti.

Mladý motorkář má těžká zranění. Na polní cestě nezvládl svůj stroj

Blanensko – Těžkým zraněním skončila ve středu k večeru jízda mladého motorkáře. Ten se vyboural před šestou hodinou na polní cestě ve Valchově.

Největší letní kino v republice čekají další opravy. Vznikne odpočinková zóna

Boskovice – Příští týden začne v areálu letního kina v Boskovicích na Blanensku druhá etapa rozsáhlých oprav. „Radní schválili stavební firmu. Příští pondělí podepíšeme smlouvu. Stavbu zřejmě předáme příští čtvrtek či pátek,“ uvedl boskovický místostarosta Petr Malach.

Za teplo ušetříme, věří v Boskovicích. Dodávky svěří městské firmě

Blanensko, Vyškovsko – Boskovičtí půjdou ve stopách Blanska nebo Vyškova. Dodávky tepla svěří městské společnosti. Slibují si od toho velké úspory.

Léčivé prameny na Blanensku? Odborníci zkoumají vodu v bývalých lázních

Velká Roudka – Odborníci testují vodu z areálu bývalých lázní ve Velké Roudce na Blanensku. Areál chce po letech chátrání obnovit jednatel společnosti Velká Roudka Jakub Hemerka. „Minulý týden pracovníci karlovarské laboratoře odebrali vzorky,“ informoval.

V lesoparku odbahnili rybník. Vysadí i nové stromy

Olešnice – Město plánuje obnovu oblíbeného lesoparku Skalky v Olešnici na Blanensku. Cíl vycházek místních z poloviny devatenáctého století navazuje na zástavbu domů a v jeho areálu se nachází také nejstarší olešnický rybník. „Nádrž jsme odbahnili, byly zde dvoje povodně a kvůli nim byla plná hlíny,“ upřesnil starosta Olešnice Zdeněk Peša. Doplnil, že dělníci vyvezli zpět na pole přes patnáct set kubíků usazenin.

Chataři se zatím vrátit nemohou. Zákaz vstupu do osady potrvá ještě dva týdny

Suchý /FOTOGALERIE/ – Týden po řádění silného větru stále platí zákaz vstupu do chatové osady v Suchém na Blanensku. Jak Deník Rovnost informoval, předminulý víkend oblast evakuovali hasiči. „O půl třetí ráno mě probudila rána. Poté jsem zjistila, že na střechu chalupy za naším domem spadl vysoký smrk. Náš majetek naštěstí neponičil,“ vzpomínala třeba Ivana Tomášková.

Hazardér vylezl na jeřáb do dvacetimetrové výšky. Jeho bratr ho při tom natáčel

Boskovice – Posilněný alkoholem si zahrál na kaskadéra. Mladík z Boskovic se ve večerních hodinách rozhodl pro riskantní kousek. V mrazu přelezl plot u staveniště a začal šplhat na stavební jeřáb. Dostal se až do výšky přes dvacet metrů.

V Boskovicích brzy otevřou další babybox

Boskovice – Letos na jaře se u vchodu do boskovické nemocnice objeví babybox. Boskovičtí přitom původně počítali s otevřením minulý rok na podzim. „V současné době se domlouváme s výrobcem schránky. Zároveň jsme odeslali peníze na konto určené pro zřízení babyboxu,“ přiblížil jednatel Nemocnice Boskovice Miloš Janeček.

Osada je stále nebezpečná. Spoušť po větru ještě lesníci odklidit nestihli

Suchý - Zákaz vstupu do chatové oblasti mezi obcemi Velenov a Suchý na Blanensku stále trvá. O víkendu v osadě silný vítr polámal a vyvrátil zhruba padesát smrků. Hasiči místo evakuovali a obehnali páskou. „Stav je pořád stejný. Stromy zatím nikdo nepokácel a neodklidil,“ řekl ve čtvrtek starosta Velenova Jan Havelka.

V boskovické nemocnici vyměňují CT. Pacienty čeká dojíždění do okolních měst

Boskovice - V boskovické nemocnici umístí nový CT přístroj. Zařízení nahradí deset let starou počítačovou tomografii. „Umožní mnohem lepší diagnostiku s použitím menší dávky záření,“ uvedl zástupce jednatele nemocnice Dan Štěpánský.

Školu pokryje bezdrátová síť. V plánu je i úprava parčíku a chodníků

Kunštát - Jedna bude nová, další modernější a s lepším zázemím. Děti navštěvující Základní školu v Kunštátu na Blanensku se mohou letos těšit na novinky. „Díky zhruba šestimilionové dotaci můžeme postavit novou učebnu, jiné zmodernizovat a dovybavit,“ oznámil starosta Zdeněk Wetter.

Zdivo hájenky fascinuje i ministerstvo kultury. Stala se z ní památka

Velké Opatovice – Bývalá myslivna ve Velkých Opatovicích na Blanensku se stala kulturní památkou. Před několika dny o tom rozhodlo ministerstvo kultury. „Stavba je mimořádná díky unikátnímu kamennému plášti a neogotickým prvkům. Zcela se vymyká zástavbě ve Velkých Opatovicích,“ vysvětlil vedoucí odboru evidence Národního památkového ústavu v Brně Aleš Homola.

Práce je pro mě hrou, povídá umělecký kovář Jiří Dudek ze Žďárné

Žďárná /ROZHOVOR/– Ač na slova skoupý, ruce odvedou jeho prezentaci za něj. Umělecký kovář ze Žďárné Jiří Dudek tvoří všechno, na co si vzpomenete. Od šperků, svícnů přes lustry, panty, zábradlí až po tunové sochy nebo brány. „Nedávno jsem dělal sochu orla, s tou jsem si vyhrál sedm měsíců,“ říká sedmatřicetiletý kovář.

Oprava Dukelské? Řidiče znervózňuje tempo stavby

Boskovice – Uplynulo deset dní od začátku prací v Dukelské ulici v Boskovicích na Blanensku. Oprava vytíženého tahu na Prostějov má trvat osm měsíců. Některým řidičům vadí třicetikilometrová objížďka, jiným zdlouhavost stavby. „Tu komedii už ani nemá cenu komentovat. Každý by se měl jít přesvědčit, jaké je tam pracovní nasazení,“ napsal na sociální síti Lukáš Musil z nedalekého Ludíkova.

Boskovice nejspíš koupí i hotel Velen. Poslouží ke stavbě sportovního komplexu

Boskovice – Vyjednávání o odkupu dalších pozemků v boskovickém areálu Červená zahrada trvá již několik let. Město má nyní nově možnost koupit i parcelu s chátrajícím hotelem Velen. Odkoupené plochy mají sloužit pro stavbu sportovního komplexu s atletickým oválem, zázemím pro sportovce či parkovištěm.

Vítěz Okrouhleckého esa bere půlku prasete. Poslední karty, aby se naučil hrát

Okrouhlá /VIDEO/ - Sobotní den zalilo slunce. Přestože první jarní počasí vytáhlo ven spousty cyklistů a výletníků, hospoda v Okrouhlé praská ve švech. Na stoly dopadají půllitry, panáky, sem tam sevřená pěst. A hlavně karty. Červená sedma nakonec, flek, reflek. Hromádky mincí se přesouvají s jednoho rohu stolu na druhý. Turnaj v mariáši ve třech Okrouhlecké eso je v plném proudu.

Závadný med Včelpa objevili na Olomoucku. 31 tun postupně zlikvidují ve spalovně

Blanensko - Potravinářská inspekce odhalila na Olomoucku závadný med společnosti Včelpo z Blanenska. Zástupci včelařů se diví, případem se zabývá policie.

Centrum podpory řemesel bude na místě haly. Rady o dotacích vyjdou na 400 tisíc

Boskovice – Podpořit manuální zručnost dětí a vzbudit jejich zájem o tradiční řemesla. To je jedním z cílů Centra polytechnické výchovy, které má vyrůst v Boskovicích na Blanensku. Město nyní připravuje výběrové řízení na firmu, která areál za třiasedmdesát milionů korun postaví. „Chceme ji vybrat ještě v březnu a na začátku května pak začít stavět,“ uvedla místostarostka Dagmar Hamalová.

Kolony a zmatek. V Boskovicích začaly opravy Dukelské, zavřená bude osm měsíců

Boskovice /FOTOGALERIE/ – I když Boskovice v úterý ráno pokryla sněhová nadílka, rozsvítily se v ulici Dukelská semafory a vyjela těžká technika. Začala oprava hlavního tahu na Prostějov. Práce mají trvat až do konce října. Řidiči, kteří nemají povolenku a nechtějí do práce jet třicetikilometrovou objížďkou, mohou využít zpevněnou cestu přes městskou část Kamenice.

AKTUALIZOVÁNO

Pět lidí se v Olešnici nadýchalo jedovatého plynu. Mezi nimi i dvě děti

Olešnice – Pravděpodobně oxidem uhelnatým se v pondělí večer přiotrávilo pět lidí z Olešnice. Mezi nimi jsou i dvě děti. Informaci potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. „Dvě děti jsme převezli do Dětské nemocnice v Brně, tři dospělé do nemocnice v Boskovicích,“ informovala.

Triatlonista Milda Bayer říká a dokazuje, že věk je jen číslo

Boskovice – Loni oslavil sedmdesáté narozeniny, přesto se v zimě tvrdě připravoval na svoji již šestatřicátou závodní sezonu. „Zimní příprava proběhla jako každý rok, tedy, běžky, posilovna, jízda na trenažéru, plavání a běžecké závody. Týdně jsem trénoval kolem dvanácti hodin,“ říká triatlonista Milda Bayer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT