VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BLANSKO

Netopýři mají lehčí spánek. Kvůli teplé zimě

Blanensko – Rutinní práce, která se ale nadšencům neomrzí. Odborníci i letos začali se sčítáním netopýrů v Moravském krasu. Před rokem napočítali kolem osmi tisíc tří set okřídlených savců. Letos v prvních únorových dnech prozkoumali severní části krasové oblasti. „Zatím se ukazuje, že teplá zima nemá na četnost zásadní vliv. Netopýrů je stejně nebo o málo víc než loni,“ porovnal Jan Zukal z Akademie věd.

Rozbombardované Blansko. Ve sbírce má i snímky z války

Blansko /FOTOGALERIE/ – Stavba blanenských škol, Ježkovy továrny či koupaliště. I tyto milníky v historii města zachycuje sbírka starých pohlednic tamního galeristy Pavla Svobody. „Nejcennější jsou pro mě pohlednice z roku 1900, protože jsou nejstarší,“ říká nadšenec. Jeho zálibě se věnuje další díl pravidelného seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.

Hess: Peníze na babybox v Blansku seženeme

Blanensko, Vyškovsko – Pomoci zachránit odložená novorozeňata chtějí také lidé z Blanenska. Posílají peníze na vůbec první babybox v okrese, který má provozovat blanenská záchranka. „Obeslal jsem téměř dva a půl tisíce možných přispěvatelů. Většinou se jedná o podnikatele,“ informoval zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Konec nudy. Muzea chystají moderně pojaté výstavy s interaktivními prvky

Blanensko, Vyškovsko - Konec nudnému opakování dat. Muzea v regionu chystají změny, které přiblíží místní dějiny zábavnou formou.

Nové kamery v Jedovnicích už usvědčily vandaly. Další odradí, věří strážník

Jedovnice – Už měsíc dohlížejí na dění v Jedovnicích na Blanensku bezpečnostní kamery.

První košt pálenek v Petrovicích měl úspěch. Kořalky příště doplní i koláče

Petrovice /FOTOGALERIE/ - Je sobotní podvečer. Okna Kulturního domu v Petrovicích svítí do tmy. Koná se tam první ročník koštu pálenek.

Posledního půl roku čtu hlavně stohy zákonů, vypráví šéf knihovny Dlapa

Blansko - Už šestý měsíc má blanenská knihovna nového šéfa. Čtenáři si už zvykli na novou otevírací dobu nebo na to, že si tam kromě knih můžou půjčit i brýle. „Začínáme od drobností,“ říká nový ředitel Městské knihovny Blansko Lukáš Dlapa.

Další odklad. Most v Rájci-Jestřebí otevřou až na konci dubna

Rájec–Jestřebí – Oprava mostu na obchvatu Rájce – Jestřebí na Blanensku se protáhne. Práce měly původně skončit zkraje dubna.

Muzeum na Ježkově mostě? Zbývá jen jiskra naděje, jednání město neplánuje

Blansko – Znechucení z vyjednávání s městem i jiskřička naděje. Tak by se daly shrnout současné pocity Jiřího Šimkůje z občanského sdružení Kolejová. Spolek v roce 2009 zachránil unikátní Ježkův most v Blansku před zničením. Vlečkový most starý 150 let starý musel ustoupit protipovodňovým úpravám na řece Svitavě.

Zrezavělá, vydrolený beton. Začala oprava tribuny u fotbalového hřiště

Blansko – Ve středu obyvatelé blanenského sídliště Písečná sledovali jeřáb, který usazoval buňku k tribuně na fotbalovém hřišti v Údolní ulici. „Asi konečně začnou s opravou tribuny, už je to potřeba, je na spadnutí,“ myslí si třeba Jitka Nečasová z Blanska, která chodí pravidelně na fotbal.

V Rudici postaví čtrnáct pečovatelských bytů. Nahradí starou kovárnu

Rudice - Nové byty s pomocí pro starší lidi vyrostou v Rudici na Blanensku. Nahradí starou kovárnu. O stavbu se postará soukromá společnost.

V zámeckých sklenících rozjasní zimu květy kamélií

Rájec-Jestřebí – Už od zítřka se lidem na dva měsíce otevřou skleníky zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku. „Návštěvníci uvidí víc než čtyři stovky odrůd kamélií a můžou si i nějakou koupit. S pěstováním jim poradíme,“ lákal zahradník Evžen Kopecký.

Socha u Svitavy se stala kulturní památkou

Blansko – Blanenský pomník Hrdinům od Zborova se stal kulturní památkou. „Je to skvělá zpráva,“ reagovala na rozhodnutí ministerstva kultury bývalá ředitelka blanenského muzea a členka Československé legionářské obce Eva Nečasová.

Šéfka charity Sedláková: Práce v charitě? Nesmíte myslet, že něco nejde

Blansko – Oblastní charita Blansko nedávno oslavila pětadvacet let. V současnosti nabízí pětadvacet služeb. Pomáhá lidem v nouzi. Těm, kteří se ocitli v takové životní situaci, kterou už nejsou schopni zvládnout sami. Jsou na dně. Končí na ulicích nebo například v dluhových pastích. Klienti charity jsou důchodci, oběti domácího násilí, vězni, lidé s duševními potížemi, matky samoživitelky. Záběr je široký. Od azylových domů přes noclehárnu, stacionář, linku důvěry, mobilní hospic až po poradenství a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. „Když člověk pracuje v charitě, nesmí přemýšlet o tom, že něco nejde. Musí se to vzít přesně z opačného konce a věřit, že se vždy najde řešení. I když překážek je opravdu hodně. Nedořešená legislativa, málo peněz i lidí. Ale člověk prostě musí věřit a hledat cesty, jak lidem v nouzi pomoci,“ říká ředitelka Oblastní Charity Blansko Jana Sedláková. Před pětadvaceti lety byla u jejího založení. Nyní se chystá předat své zkušenosti. Letos totiž v Blansku končí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT