VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BLANSKO

Blansko je okresní město v Jihomoravském kraji, které leží v údolí řeky Svitavy 20 km severně od Brna. Centrum má nadmořskou výšku 276 m, větší část města se rozkládá ve svahu nad levým břehem Svitavy. Blansko leží na železniční trati Brno-Česká Třebová a je východiskem turistických cest do oblasti Moravského krasu.

První zmínka o zdejší osadě (dnešním Starém Blansku) na pravém břehu Svitavy se vyskytuje v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka a pochází z roku 1141. Roku 1277 založil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku na protější straně řeky osadu novou, která se jako tzv. Nové Blansko stala jádrem pozdějšího města. Obě osady byly sloučeny v roce 1526. Roku 1580 povýšil Matyáš Žalkovský ze Žalkovic Blansko na městečko. Slezský rod hrabat Gellhornů zde v roce 1698 založil první železárny. K významnému rozvoji Blanska došlo v 19. století právě v souvislosti s rozmachem zdejších železáren a strojíren. Na město je povýšil císař František Josef I. teprve roku 1905. V roce 1949 se stalo Blansko okresn

Náměstí se proměnilo v peklo. Krampusáci rozplakali děti, děsili i dospělé

Blansko /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Je sobotní podvečer a ve vzduchu je cítit síra. Náměstí Republiky v Blansku je plné nedočkavých příchozích a atmosféra je plná očekávání. Vůbec poprvé sem totiž zavítají děsiví čerti "krampusáci".

První na jižní Moravě: mobilní aplikace spočítá volná parkovací místa u nádraží

Blansko – Zaparkovat u vlakového nádraží v Blansku je často problém. I když má kapacitu přes dvě stě míst, bývá plné. Využívají ho hlavně lidé, kteří po odstavení auta dále cestují vlakem. Některé řidiče odradí i pohled na zaplněnou plochu, další místo se ani nesnaží hledat a parkují jinde. Nyní jim pomůže unikátní sledovací systém, který jim sdělí, jak je parkovací plocha vytížená a kolik zbývá volných míst.

Objížďka skončila. Silničáři otevřeli nový most v Černé Hoře

Černá Hora /FOTOGALERIE/ - Čtyřiašedesát milionů korun včetně daně. Tolik stála demolice a stavba nového silničního mostu v Černé Hoře na silnici I/43 na tahu Brno-Svitavy. Původní byl v havarijním stavu a silničáři ho v únoru zavřeli. Nový otevřeli v pátek po deváté hodině ráno. Oddechli si řidiči i místní. Objízdná trasa totiž deset měsíců vedla přímo přes dvoutisícový městys. „Denně tudy projelo asi dvacet tisíc aut. Z toho pět tisíc kamionů,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

V Černé Hoře otevírají nový most na I/43. Končí skoro roční objížďka

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Dobrá zpráva. Pro řidiče i obyvatele Černé Hory na Blanensku. Silničáři tam v pátek dopoledne otevřou nový silniční most. Na silnici I/43, hlavním tahu Brno – Svitavy, tak končí desetiměsíční objížďka v obou směrech přes dvoutisícový městys.

Nemocnice Blansko otevřela magnetickou rezonanci. Za 55 milionů korun

Blansko – Vyšetření v oboru neurologie, onkologie, traumatologie či ortopedie. To vše zvládne magnetická rezonance, kterou v Nemocnici Blansko otevřeli začátkem týdne. Na vyšetření touto technologií museli lidé z regionu dosud jezdit do Brna, Prostějova nebo Olomouce.

Po čertovském guláši, v hrnci se jen zapráší, zpívaly děti při rozsvěcení stromu

Blanko /FOTOGALERIE/ - Vůně skořice a vanilky se line centrem Blanska. Je poslední listopadový den a náměstí plní stánky se svařákem, moštem, trdelníky nebo bramboráky. Lidé se pomalu scházejí. „Jsem nadšená, že už začaly trhy. Občas si sem s kolegyněmi zaskočíme o přestávce na něco dobrého na zub či k pití,“ říká Vendula z Blanska. Pracuje na protějším úřadě a stánky má opravdu nedaleko.

Ke dřevu mám respekt, říká sochař Libor Bartoš

Blansko, Dolní Lhota /FOTOGALERIE/ - Byl učitelem, teď je grafikem a sochařem. Libor Bartoš z místní části Blanska Dolní Lhoty si vydělává motorovou pilou. Ale trochu jinak, než je obvyklé. Devětačtyřicetiletý muž stromy nekácí - přetváří jejich kmeny v umění. Tomu se věnuje už čtyři roky, od doby, kdy vyřezal svůj první betlém pro Dolní Dobrouč v Orlických horách.

Změna v opravách lázní v Blansku: místo jednotlivých fází opraví vše naráz

Blansko – Nové posuvné dno a vana bazénu. Investice pro příští rok za zhruba čtyřiadvacet milionů. Na ni pak měla ve druhé fázi navázat kompletní rekonstrukce budovy blanenských krytých lázní, zázemí a sítí. Vše je nyní jinak. Vedení města se rozhodlo, že rozsáhlé úpravy bazénu udělají dělníci na jeden zátah. „Zadali jsme vypracování projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci lázní. Projekt by měl být připravený nejpozději do konce příštího roku,“ uvedl starosta Blanska Jiří Crha.

Pavelka: Kapitán musí znát každý krápník

Blanensko - Prací u jeskyní strávil už skoro čtyřicet let. Za tu dobu po nich provázel lidi, řídil loďku a teď má na starost organizaci provozu. Hynek Pavelka, šedesátník z Blanska, pracuje jako vedoucí provozu v Punkevních jeskyních Moravského krasu

Sud limonády do batohu a na start. V Blansku pořádali festivalový závod do kopce

Blansko /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Pořádně se protáhnout, zahřát se a vyběhnout. Sobotní mlžné ráno, při kterém navíc i prší, příliš ke sportování nemotivuje. U blanenské staré školy je ale i tak živo a místo se hemží sportovci všech věkových kategorií. 

Tenis v zimě? V Blansku postavili nafukovací halu

Blansko – Až dosud museli blanenští tenisté jezdit v zimě trénovat do Letovic. To je tam a zpět padesát kilometrů. A nebo do Brna. Oddíl, kde je přibližně devadesát členů v dětských a mládežnických kategoriích, má nyní k dispozici novou nafukovací halu. Tu dělníci postavili v Blansku vedle sportovní haly v ulici Mlýnská. Fungovat začala tento týden.

Od vyhozeného popela chytla sláma na půdě

Bukovinka – Požár popelnice, který se rozšířil na seno uložené na půdě, likvidovali v pátek ráno hasiči v Bukovince na Blanensku. „Po uhašení popelnice hasiči v dýchacích přístrojích ověřili, zda se požár nerozšířil, a zjistili, že plameny zasáhly i seno uložené na půdě, proto jej vynosili,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

V Brně rozsvítí vánoční strom,v Jedovnici uspořádají burzu

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Barevný, plný obřích červených koulí. Takový letos bude vánoční strom na brněnském náměstí Svobody. Naznačuje to pohled na něj ve dne. Jak vypadá v plné parádě, když se na Brno snese tma a a strom rozzáří žárovky, se Brňané dozví v pátek večer, kdy slavnostním rozsvícením stromu začnou vánoční trhy.

Kontrolovali přezuté zimní pneumatiky. Řidiči jsou připravení, zjistila policie

Blanensko - Kontrolovat, zda si řidiči už přezuli pneumatiky, vyrazili ve středu policisté do Ráječka na Blanensku. Při akci zkontrolovali dvě desítky aut. Bez zimní výbavy nevyjel jediný řidič. Se zimními pneumatikami musí lidé v České republice jezdit od prvního listopadu do posledního března.

Rozšířená expozice přiblíží fenomén. Blanenskou litinu

Blansko - Pracovníci Muzea Blanenska se pustili do rekonstrukce stálé expozice. Ta je zaměřená na místní uměleckou litinu a historii železářství v regionu. Její nová podoba bude hotová příští rok. „Na novou expozici se určitě zajdu podívat. Přeci jen železářství je blanenská tradice,“ řekl blanenský galerista Pavel Svoboda.

Opravil starého pionýra a vyrazil na Podkarpatskou Rus. Urazil 2222 kilometrů

Ráječko - Dal do pořádku svého starého pionýra a vyrazil do Podkarpatské Rusi. Ondřej Fišer z Ráječka na Blanensku pak strávil dva týdny o samotě, na cestě ke svému cíli, v sedle své malé, starožitné motorky.

Sklaní mlýn hostil košt. Za víno platili lidé tolary

Blansko /REPORTÁŽ/ - Je sobota krátce po poledni a první návštěvníci přijíždějí ke Skalnímu mlýnu nedaleko Kateřinské jeskyně. Nelákají je ale krásy Moravského krasu, míří na košt svatomartinských vín. Postupně se prostor plní k prasknutí a v obřím zatepleném stanu určenému právě k ochutnávce vína si účastníci už jen vybírají volné místo. 

V zimě to bude na brusle, myslí si. Lidem vadí, že dřevo nahradil na lávce plech

Blansko – Po lávce přes bývalý mlýnský náhon, která se nachází v blízkosti blanenských tenisových kurtů, si lidé zkracují cestu k vlaku. Jezdí tudy i cyklisté například na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka. Dřevěné desky na osm let staré lávce už byly v havarijním stavu a hrozily úrazem. Dělníci proto lávku nedávno opravili. Místo dřeva má však nyní plechový povrch.

Tajemné Přítmí přináší záhady. Staňte se detektivy a vypátrejte unesenou dívku

Blansko – Řešením záhad a sběrem indícií žije poslední dva týdny Blansko. Již potřetí si totiž jeho obyvatelé mohou zahrát živou detektivní hru v ulicích jménem Přítmí.

Rozpočet města? Zapojit se mohou už patnáctiletí

Jižní Morava – Zavést prvky přímé demokracie a především umožnit lidem ve městě rozhodnout o tom, kam půjdou obecní peníze, chce v příštím roce hodonínská radnice. Zřízení takzvaného participativního rozpočtu, s přímo vyčleněnou částí pro hlasující obyvatele, představilo nové vedení města v programovém prohlášení.

Na Skalní mlýn dorazí bezpečněji. Po nové stezce

Blanensko – Do Skalního Mlýna v Moravském krasu míří v sezoně stovky tisíc turistů. Většina z nich autem. Dost lidí také na kole nebo pěšky. Ti budou nyní cestovat bezpečněji.

Cizinec hazardoval na přejezdu. S dodávkou uvízl mezi závorami

Blansko /VIDEO/ - Adrenalinová scéna se před několika dny naskytla řidičům a chodcům u železničního přejezdu ve stanici Blansko město. Řidič bílé dodávky vjel ve směru ze Starého Blanska na koleje i přesto, že blikala výstražná červená světla. V kolejišti ho pak zablokovaly závory.

Rajbas dobrodruhy láká už dvacet let. Letos představí dvě světové premiéry

Blansko - Zkušení cestovatelé se zde mohou podělit o zážitky, začínající filmaři ukázat svůj um a návštěvníci získat trochu inspirace. Tak by se dal popsat blanenský festival Rajbas, který je dílem místního trampa a cestovatele, Milana Daňka. Letos událost oslaví dvacátý ročník a patří k největším akcím svého druhu v republice.

Svatomartinské slavnosti: tlačenice u mučidel, ukovaný hřebík jako odměna

Blansko /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Druhý říjnový víkend patří v Blansku Svatomartinským slavnostem. Lidé vítají svatého Martina, který do města se svou družinou přiváží nejen víno, ale i zábavu pro všechny příchozí.

V Ostrově postaví novou léčebnu. Za 150 milionů

Ostrov u Macochy – Sto padesát milionů korun. Takový je odhad ceny stavby nové dětské léčebny se speleoterapií, která má do konce roku 2022 vzniknout v blízkosti Císařské jeskyně v Ostrově u Macochy. Nahradí starou léčebnu, jenž v obci na Blanensku funguje už přes třicet let.

Okresní města stárnou. Chybí mladí lidé

Jižní Morava – O miliony korun ročně přicházejí okresní města v kraji. Kvůli stěhování lidí jinam. Jen z Vyškova za posledních pět let odešlo téměř pět stovek obyvatel.

Policisté kontrolovali chaty. Na koních i se psy

Jedovnice – /FOTOGALERIE/ Hlídku na koních i policejní psovody potkali v pondělí návštěvníci chatové oblasti v Jedovnicích. Policisté tam zkontrolovali asi tři sta chat.

V Brně se lidé podívají do mikrosvěta, v Boskovicích oslaví svatého Huberta

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Jak vypadá zblízka motýlí křídlo, vodní kámen, káva nebo třeba pylové zrno zjistí návštěvníci brněnského VIDA! science centra. V sobotu a neděli si tam užijí akci Víkend v mikrosvětě.

Pneuservisy jedou naplno. Zaměstnává je výměna zimních kol

Blanensko – Řidiči by měli s koncem října myslet na to, že je třeba přezout auto na zimní pneumatiky. „Některé silnice jsou od listopadu označené značkou Zimní výbavy. Po té nesmí jet řidiči, jejichž auta nemají zimní obutí,“ vysvětlil Pavel Čížek z jihomoravského BESIPu.

Další zpoždění: most na Staré Blansko musí být vyšší, zmizí z něj jedna podpěra

Blansko – O čtyři měsíce se zpozdí termín dokončení projektové dokumentace stavby silničního mostu na Staré Blansko. Původně měla být hotová k prvnímu listopadu.

Popadané stromy odřízly lidi od elektřiny. Bez proudu zůstaly tisíce domácností

Jižní Morava - Čtyři tisíce domácností a dalších odběratelů z Blanenska zůstalo ve středu ráno a dopoledne bez proudu. Jednalo se o následky silného větru, který už v úterý zasáhl celou republiku. „Bez dodávek elektřiny zůstala ráno a po celé dopoledne oblast Šošůvka, Holštějn a Vysočany. V místě byly přetrhané vodiče a ohnuté konzoly. Dodavatelská firma už zajistila opravy, dodávky proudu byly obnovené,“ sdělila po poledni mluvčí společnosti E.On Božena Herodesová.

Princova manželka přišla o hlavu. Polystyrenové busty osobností poškodil vandal

Blansko - Dětskýma očima. Deset bust významných blanenských osobností zkrášlilo prostranství před základní uměleckou školou ve městě. Ke stoletému výročí republiky je vytvořilo šestnáct školáků pod vedením učitelky Evy Juračkové. V původní kráse ale busty vyrobené z polystyrenu, balonku, sádry, obvazů a fasádové barvy nevydržely ani týden. Tři z nich už stačili poškodit vandalové.

Stop hazardu platí dál, říká starosta Blanska Jiří Crha

Blansko – /ROZHOVOR/ Přednosta okresního úřadu, ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Dvě volební období jako místostarosta Blanska. Nyní Jiří Crha (ODS) usedne do křesla blanenského starosty. V čele koalice, která ve městě vládne už dvacet let.

Víkend v Brně bude patřit veteránům, v Jedovnicích vyloví Olšovec

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Na desítky historických aut a motocyklů se mohou lidé přijít podívat tuto sobotu na brněnské výstaviště. Kromě výstavy patří k Motortechně tradičně i burza. Sběratelské předměty, součástky i náhradní díly tam nabídne více než čtyři sta prodejců.

Muž spadl při hokeji z ochozu. Policie hledá svědky

Blansko – Těžkým zraněním skončil sobotní hokejový zápas v Blansku pro jednoho z tamních fanoušků. Mladý muž na zimním stadionu přepadl přes zábradlí a zřítil se z ochozu. Po pádu z několikametrové výšky si vážně poranil hlavu. „Záchranáři ho vážném stavu těžce zraněného odvezli do nemocnice v Brně-Bohunicích,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Na Kraví hoře poběží slalom s draky, ve Křtinách provedou arboretem

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Nebem nad brněnským parkem Kraví hora se v neděli budou prohánět draci. Ale nejedná se o ty pohádkové. I když i jim se papíroví draci, které děti tradičně na podzim pouští, mohou podobat. Od druhé hodiny odpolední se budou zúčastnění snažit využít každého poryvu větru, aby udrželi svého draka ve vzduchu co možná nejdéle.

Blanenští policisté vypátrali násílníka. Díky řetízku

Kotvrdovice - Násilníka, který o víkendu napadl ženu v Kotvrdovicíh na Blanensku, vypátrali tamní policisté. „Napadená žena hodinu po půlnoci vyprovodila svou kamarádku na autobusovou zastávku, odkud odjela se svým přítelem domů. Mladé ženě pak zbývalo jen pár stovek metrů do domu, kde měla přenocovat. Jenže po několika krocích se v její blízkosti objevil muž. Ten jí zacpal ústa a odvlekl na temné místo za kontejner s odpadem," infromoval mluvčí blanenských policistů Bohumil Malášek.

Klíčové posty rozděleny. Místostarosta bude Hasoň, Kupčík zůstává tajemníkem

Blansko – Všechny klíčové posty na blanenské radnici už mají po komunálních volbách svá jména. Na dalším pokračování se totiž dohodla dosavadní koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Volby pro Blansko.

Potvrzeno. Blanenská koalice pokračuje

Blansko – Jaké strany po komunálních volbách obsadí posty ve vedení blanenské radnice? Takový tip by člověk nenašel v nabídce žádné sázkové kanceláře. Vyjde to totiž úplně stejně, jako vypsat kurz, jestli ráno vyjde slunce nebo ne. Dvacet let. Pět volebních období vládne v okresním městě koalice sociálních a občanských demokratů, lidovců a Volby pro město. Nyní Volby pro Blansko. Tak to bude i následující čtyři roky.

Rehabilitace po operaci zad? Plavání v ledové Punkvě. Otužilci zahájili sezonu

Blanensko /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Z jeskyně postupně vyplavávají hloučky lidí. I když voda nemá ani osm stupňů, nikdo z nich se zimou neklepe. Všichni mají úsměvy na tváři a vypadají jako by plavali v příjemně teplém krytém bazénu. Na břehu na ně čekají děti a partneři s osuškami, fotoaparáty a termoskami. Tak každý rok vypadá zahájení sezóny v zimní plavání u Punkevních jeskyní v Moravském krasu.

Povolební změny? Spíš vše při starém. Poláka vystřídá v křesle starosty Crha

Blansko – Mnozí čekali změnu. Koalice ČSSD, ODS, lidovců a Volby pro Blansko totiž vládne ve městě už dlouhá léta. Podle všeho se ale bez problémů udrží i nadále. Zkrátka tak může přijít hnutí ANO 2011, jehož zástupci měli velká očekávání. Jen po jednom mandátu mají Piráti a SPD.

Lídři odpovídali na palčivé problémy. V projektu Rovnosti SMS zprávy voličům

Blansko - Pět otázek, lídři politických stran a hnutí. Na nejdůležitější témata regionu odpovídali lídři v unikátním předvolebním manuálu Deníku Rovnost SMS zprávy pro voliče.

Obchodní dům Družba v centru Blanska čeká změna. Obchody nahradí byty

Blansko – Za dob socialismu to býval jeden ze dvou obchodních domů v Blansku, kam se lidé sjížděli nakupovat z celého okresu. Po revoluci jeho význam postupně upadal. Teď někdejší obchodní dům Družba na náměstí Svobody v Blansku získává novou tvář i využití. Modernizace budovy již začala. 

Plzeň ztratila šanci na body po přestávce, Blanensko vyhrálo i v oslabení

Plzeň, Blansko /FOTOGALERIE/ – První půli se drželi, jenže po přestávce se plzeňští nováčci složili. Ve čtvrtém kole Superligy malého fotbalu obdrželi pět branek v řadě a na domácím hřišti podlehli Pivovaru Černá Hora Blanensko 4:7.

Po Žďáru Blansko zdolalo i Ždírec. Má deváté vítězství

Blansko /FOTOGALERIE/ - Tři zápasy s celky z Vysočiny, které jsou v popředí divizní tabulky, měly být pro fotbalisty Blanska jakýmsi dalším měřítkem jejich možností. V první i druhé zkoušce obstáli.

Blanensko chce prodloužit vítězné tažení Superligou malého fotbalu v Plzni

Plzeň, Blansko – Mohou poskočit do čela tabulky Superligy malého fotbalu. Hráči Pivovaru Černá Hora Blanensko zaostávají za vedoucím Brnem pouze o skóre a do čtvrtého kola vstoupí jako první nedělním soubojem v Plzni. Duel začíná v jedenáct hodin dopoledne.

Sběratel pohlednic Sýkora: Základ sbírky? Stoh ohořelých pohlednic

Blansko /ROZHOVOR/-  Historie Blanska a okolí je jeho hobby. Milan Sýkora ji pečlivě zaznamenává. Blanenského sběratele pohlednic a také autora dvou knih mohou lidé potkat v tamní nemocnici, kde pracuje jako údržbář. Ve volném čase pak fotí město a sousední lokality. Pátrá po dalších historických pohlednicích do své sbírky, které mapují minulost města. V současné době jich má kolem tisícovky. Nedávno Sýkorovi vyšla druhá kniha Moravské Švýcarsko na starých pohlednicích. „Snažím se zachytit, jak se město vyvíjí,“ vypráví čtyřiašedesátiletý sběratel.

Cvičili záchranu zraněného v Rudickém propadání. Zkušenosti využijí i ve městě

Rudice – Jak co nejrychleji zachránit raněného ze skalní průrvy, si ve čtvrtek v blízkosti obce Rudice na Blanensku během jednoho z pravidelných cvičení vyzkoušela Jednotka operativního zásahu Městské policie Brno.

Dlouhé čekací doby na vyšetření. Nemocnice pořídí novou magnetickou rezonanci

Blanensko, Hodonínsko – Pětačtyřicet milionů. Úvěr v této výši si vezme blanenská nemocnice provozovaná městem na zaplacení dvou rozsáhlých projektů. Opravu tamní rehabilitace za zhruba třicet milionů dokončili dělníci v létě. Na podzim bude hotová nová magnetická rezonance. To je investice přibližně za pětapadesát milionů.

V Rájci-Jestřebí přes noc lehly popelem dva stohy slámy

Rájec-Jestřebí – V Rájci-Jestřebí v úterý před půlnocí vzplály dva stohy slámy. Hasiči oheň nechali kontrolovaně dohořet. Majiteli vznikla škoda asi 140 tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT