Bylo za komunismu pro běžného občana bydlení dostupnější než dnes? Herec a divadelní principál Jan Hrušínský se v roce 1984 oženil a společně s manželkou žil v jednom domě s rodiči. Jak se snažil situaci vyřešit? A jak na dané téma pohlíží komunistická europoslankyně Kateřina Konečná? Deník vám přináší další z exkluzivních rozhovorů o době před listopadem 1989.
Dostupné bydlení za socialismu. Jaký mají názor Jan Hrušínský a Kateřina Konečná?
|
Foto: Deník
Proč si Deník vybral právě tyto dva protagonisty pro krátké video vzkazy věnované době předlistopadové i polistopadové? Chtěli jsme najít zástupce dvou velmi odlišných pohledů na naši minulost a na současné dění kolem nás.
Oba souhlasili, že odpoví na pár otázek, které Deník položil svým čtenářům v unikátní anketě Jak Češi vidí listopad? Zapojilo se do ní více než devět tisíc respondentů.
Kateřina Konečná: třicátnice, která v socialismu prožila jen pár let v dětství v rodině komunistického funkcionáře v Novém Jičíně. Jedna z nejvýraznějších tváří polistopadové komunistické strany. Opakovaně si ji výrazná skupina spoluobčanů vybrala, aby je zastupovala nejprve v českém parlamentu, později i v evropském. Zde formuluje a pronáší ostré názory proti kapitalismu, i proti mnohým aspektům polistopadového dění.
Jejím protipólem je Jan Hrušínský, který v komunistickém režimu strávil polovinu svého života. Žije v Praze a nemá pro tuto historii dobré slovo. Po listopadu se věnoval hraní, aby pak později založil své Divadlo Na Jezerce. Je známý svou schopností velmi kriticky a jasně hodnotit dění kolem sebe, ať už minulé či současné. Reprezentuje tak silný názorový proud české společností.
Další zajímavé články a videa naleznete v našem speciálu: