Předchozí
1 z 8
Další

Žebráci v hadrech nebo nobilita v sametu. Manželé žijí každý den jiný život

Latinský výraz Gonfanon znamená ve středověké latině označení pro praporek na kopí rytíře. Stejný název nese od roku 1993 také šermířská a divadelní skupina, kterou založili dnes už manželé Hana a Viktor Paulíkovi ze Svitávky na Blanensku. „Šermu jsme se ale věnovali už o mnoho let dřív pod hlavičkou jiných skupin. A oba jsme vlastně zájem o historii měli už od mala,“ říká Viktor Paulík.

Hana a Viktor Paulíkovi.Zdroj: archiv manželů Paulíkových

V současnosti Gonfanon čítá osm stálých členů a nespočet externistů, kteří se v případě potřeby dokážou převléct do historických kostýmů a vypomoct. Skupina své divadelně-šermířské produkce předvádí v České republice i v zahraničí. „Oficiální popis naší činnosti je přiblížení historie divákům. Z toho plyne, že se snažíme, aby si z našich produkcí lidé odnesli nejen zajímavý zážitek, ale ideálně i nějaké poučení, něco se dozvěděli,“ popisuje Hana Paulíková.

Viktor Paulík.Zdroj: archiv manželů Paulíkových

Období, ve kterých se skupina pohybuje, je široké. Od gotiky po druhou světovou válku. Její specialitou je také ohňová show.

Ohňová show.Zdroj: archiv manželů Paulíkových

Být členem Gonfanonu ale není zas tak jednoduché. „Všichni za sebou máme šermířské školy, herecké a divadelní kurzy, základy kaskadérské průpravy nebo jízdy na koni apod. Fyzická příprava je nutná, vydržet v rámci představení i několik soubojů po sobě úplná sranda není,“ podotýká Viktor Paulík.

Vystoupení skupiny Gonfanon.Zdroj: archiv manželů Paulíkových

Důležité jsou podle něj odborné znalosti. „Pokud chceme svoji práci dělat dobře, neměli bychom mít chyby v reáliích. Takže znalost odívání, zbraní a vůbec chování lidí v daném období by měla být samozřejmostí,“ podotýká šermíř divadelník.

Viktor Paulík.Zdroj: archiv manželů Paulíkových

Gonfanon se na čas pro manžele Paulíkovi stal prací na plný úvazek. S tím ale přišlo i cestování, neomezená pracovní doba, pozdní návraty. Pak se jim narodil syn a to rozhodlo. Z práce se stal jen koníček. „Nejlepší je, že se člověk dostane na místa, kam by se normálně vůbec nedostal. Seznámí se se zajímavými a netradičními lidmi. A mně osobně asi nejvíc vyhovuje to, že spojujeme práci a zábavu,“ hodnotí Hana Paulíková.

Z vystoupení skupiny Gonfanon.Zdroj: archiv manželů Paulíkových

A její manžel Viktor dodává: „Baví mne na tom, že člověk může být každý den někdo jiný. Jednou hrajete žebráka v roztrhaných hadrech, podruhé krále v sametu a hedvábí a je na vás, jak se do té role převtělíte, jak se s ní ztotožníte, aby vám to divák uvěřil.“

Viktor Paulík.Zdroj: archiv manželů Paulíkových

Přímo v akci mohou diváci vidět manžele Paulíkovi a Gonfanon na tradičních vánočních kostýmovaných prohlídkách na zámku v Boskovicích. „Letos bude knížecí rodina řešit potíže s nezdárným synem. Kněžna se rozhodla rozmazleného synka poslat na vojnu, ale panu knížeti se to zdá moc přísné. Jak to dopadne, to se nechte překvapit,“ říká Hana Paulíková.

Viktor Paulík.Zdroj: archiv manželů Paulíkových