Předchozí
1 z 5
Další

V současnosti vede místní atletický klub. Kontrast mezi tím, jak děti a mládež sportovali v minulosti a jak za jakých podmínek sportují dnes, je podle Stloukala obrovský. „To se nedá snad ani srovnávat. Já běhal a trénoval ještě na škváře, každý den špinavý, černý, upocený, stadiony byly bez sprch a zázemí jsme měli minimální,“ vzpomíná muž.

Luboš Stloukal. Foto: archiv Luboše StloukalaZdroj: archiv Luboše Stloukala

Mladým sportovcům však obecně podle něj chybí určitá pokora a skromnost. „Využívají areál na vysoké úrovni, šatny, sprchy, nářadí, vybavený sektor a služby kvalifikovaných trenérů. Mají tak vše zabezpečeno, ale bohužel si toho všeho moc neváží,“ přiznává. Rozhodně však nejsou všichni stejní. „My se v nich snažíme hlavně vychovat lásku k atletice. Učíme je ale také třeba, aby pozdravili, když někam přijdou a byly slušnými lidmi stejně jako sportovci,“ zdůrazňuje Stloukal.

Luboš Stloukal. Foto:Zdroj: archiv Luboše Stloukala

Obavy z poklesu zájmu mladých lidí o sport nesdílí. Registruje spíše změny jejich vkusu při výběru aktivit. „Díky vzniku a rozvoji dalších sportů jako florbal, mažoretky nebo lezení na stěně, se už děti nezajímají jen o atletiku, fotbal, hokej, plavání, ale také o tyto další zajímavé aktivity. K tomu si ještě přidejte různé kroužky ve škole, skauting, posilovny, a podobně. Je prostě více možností, a tím se děti rozdělí do více odvětví,“ vysvětluje Stloukal.

Luboš Stloukal. Foto: archiv Luboše StloukalaZdroj: archiv Luboše Stloukala

Základem pro něj přitom nejsou jen samotné sportovní úspěchy. „Já osobně si cením především toho, že dokážeme mladé lidi něčím přitáhnout ke sportu, který je pak baví. Jsme dobrý kolektiv, kde se cítíme v pohodě a táhneme za jeden provaz,“ svěřuje se. „Na Vyškovsku byla atletika vždy na vysoké úrovni a myslím, že je v popředí i nyní. Máme zde spoustu mládežnických reprezentantů. Družstva mládeže i dospělých dosahují výborných výsledků v rámci našich možností a podmínek,“ shrnuje.

Luboš Stloukal. Foto: Deník/ archivZdroj: Deník/ archiv

Vztah ke sportu podporuje také u vlastních dětí. „Dcera chodila do mažoretek, nyní se věnuje koním. Syn hraje dorosteneckou hokejovou ligu za Jestřáby Prostějov a myslím, že dobře a chodí hodně cvičit. Myslím, že o něm ještě uslyšíme,“ dodává dlouholetý sportovec a trenér Luboš Stloukal.

Luboš Stloukal. Foto: Deník/ archivZdroj: Deník/ archiv