Předchozí
1 z 5
Další

Ráno vstanu a už myslím na hudbu, říká šestnáctiletá metalistka  

Elektrickou kytaru vzala poprvé do ruky ve třinácti letech, na bicí však hraje už od osmi. Aby udělala radost mamince, absolvovala také hodiny klavíru. „Při hraní před lidmi nepociťuji žádnou nervozitu, naopak se cítím šťastná,“ tvrdí šestnáctiletá milovnice progresivního metalu Agáta Konečná, která letos dělala předskokanku kultovní kapele Nazareth na boskovickém festivalu Ticho nechceme. Loni si tam zahrála před kapelou Arakain. 

Agáta Konečná.Zdroj: Archiv Agáty Konečné

Úspěchy sklízí ale také v soutěžích. S bicími získala před lety v letovické soutěži ve hře na žesťové dechové nástroje a bicí nástroje první místo. Když bylo Agátě dvanáct let, uchvátila ji kapela Metallica. Tehdy si vysnila, že se kromě bicích naučí hrát i na elektrickou kytaru. Zlom přišel ve chvíli, kdy dostala ke třináctým narozeninám svůj první model. Na nástroj se začala učit u Miloše Pernici. „Techniku jsem tehdy měla dobrou, ale s akordy jsem pokulhávala. Myslím, že za ty roky jsme na tom zapracovali. Nerada se chválím, nicméně dle slov ostatních jsem se zlepšila,“ říká hudebnice z Krasové na Blanensku.

Agáta Konečná.Zdroj: Archiv Agáty Konečné

Denně zkouší několik hodin. Zpočátku hrála předělávky svých oblíbených písní, záhy si ale uvědomila, že aby prorazila v hudebním světě, nezbývá jí, než začít skládat vlastní hudbu. Na kontě má zatím jednu studiovou nahrávku, tři další skladby má v záloze. „Někdy mám problém se dokopat k tomu, abych něco dělala. Když ale začnu pracovat na nové písničce a slyším ji poté jako celek, cítím se opravdu šťastná,“ usmívá se. Inspiraci při psaní nachází u svých hudebních vzorů. Mezi její největší favority patří kapela Dream Theater, zejména kytarista John Petrucci.

Agáta Konečná.Zdroj: Archiv Agáty Konečné

Ačkoliv Agáta hraje doposud sólově, jejím snem je založit kapelu. Na obzoru se už rýsuje spolupráce s kamarádkou Marcelou Čachotskou. Improvizovaný doprovod jí doma prozatím dělá mladší batr, který jde pomalu v sestřiných šlépějích. Po jejím vzoru začal hrát na bicí. „Občas hraju na kytaru, on se dovalí s paličkami a přidá se. Zní to všelijak, ale hrozně ho to baví. Když se vedle nás stěhovali noví sousedé, varovali jsme je, že jsme hlučná rodina,“ směje se.

Agáta Konečná.Zdroj: Archiv Agáty Konečné

Bez hudby by nedokázala fungovat, v budoucnosti by se jí ráda věnovala profesionálně. „Vím, že pro to musím něco udělat, mít kontakty v hudební branži. Snažím se, ale je to i hodně o štěstí,“ vysvětluje. Proto se rozhodla, že bude po maturitě studovat medicínu. Nejvíce ji fascinuje neurochirurgie a genetika. „Před pár lety jsem měla na lyžáku vážný úraz a od té doby mě láká doktořina. Chtěla bych pomáhat lidem,“ uzavírá.

Agáta Konečná.Zdroj: Archiv Agáty Konečné