Předchozí
1 z 7
Další

Jako kluk stavěl kuželky za peníze. Později díky nim procestoval Evropu

Aktivně se dá sportovat v každém věku i se zdravotním postižením. Navíc s úspěchy na mezinárodním poli. Dokazuje to sedmasedmdesátiletý Karel Pařil z Dolní Lhoty u Blanska.

Karel Pařil.Zdroj: archiv K. Pařila

Může se pyšnit titulem mistra světa a dvojnásobného evropského šampiona v kuželkách nevidomých a zrakově postižených. „Kuželky hraji strašně dlouho, přičichl jsem k nim už jako kluk. Tehdy skoro ve všech hospodách byla kuželkářská dráha a u ní se scházeli chlapy a hrávali kuželky. My kluci jsme se rvali o to, kdo bude stavět, protože jsme za to dostávali peníze. A pak jsem si jednou zkusil hodit a docela mi to šlo,“ vzpomíná Pařil, který už nějaký čas patří do českého reprezentačního výběru nevidomých a slabozrakých kuželkářů.

Karel Pařil.Zdroj: archiv K. Pařila

Na přelomu května a června se stal už podruhé mistrem Evropy, tentokrát na šampionátu v chorvatském Záhřebu. Před dvanácti roky na mistrovství světa v Košicích získal ve své kategorii zlato. „Díky kuželkám jsem procestoval skoro celou Evropu a jsem za to vděčný,“ podotýká Pařil, který ale kuželky sráží i se zdravými spoluhráči.

Karel Pařil.Zdroj: archiv K. Pařila

V Blansku je členem týmu, který hraje nejvyšší okresní soutěž neregistrovaných. „Když hraji se zdravými, tak mám v kapse takové kukátko na jedno oko. Přes něj se po hodu vždycky zorientuji, co tam zůstalo, a podle toho pak házím,“ popisuje vitální senior, který část svého sportovního života věnoval také basketbalu.

Karel Pařil.Zdroj: archiv K. Pařila

Se svou výškou 195 centimetrů v šedesátých letech patřil mezi opory prvoligového blanenského týmu mužů. Dlouhé roky také působil jako trenér basketbalistek. Aktivní sportování se tak stalo nedílnou součástí jeho života. „Sport bych stoprocentně doporučil všem mladým. Přispívá k dobrému zdraví a fyzické kondici, navíc při sportu získají spoustu kamarádů a přátel. Je to určitě lepší než se dívat stále do telefonu, jak to teď mladí často dělají,“ vzkazuje Pařil, kterého v roce 2015 uvedla Česká unie sportu do okresní Síně slávy. V roce 2017 ho ocenilo i město Blansko. Stal se osobností roku.

Karel Pařil.Zdroj: archiv K. Pařila

Jeho velkou láskou je rybaření a také hory. Prochodil většinu těch českých a moravských a také slovenské Tatry. „Když jsem jeden den doma, tak jsem už nesvůj. Nevydržím být dva dny doma a jenom šomtat po domě. Pohyb jednoznačně doporučuji všem seniorům. Nemusí se chodit do fitek a zvedat činky. Stačí se trochu hýbat a chodit. Ujít denně třeba jen kilometr. Prostě neposedávat doma,“ dodává sedmasedmdesátiletý sportovec z Dolní Lhoty.

Karel Pařil.Zdroj: archiv K. Pařila

Ke konci srpna ho čeká v Blansku turnaj v kuželkách pro zrakově postižené, který také pořádá. Na přelomu září a října se pak už rozběhnou mistrovská utkání okresní soutěže neregistrovaných a pak ještě zápasy ligy zrakově postižených, kterou hraje za tým Sokol Brno. „Baví mne na tom to, že se ještě ve svém věku hýbu. Navíc jsem v partě mezi lidmi, což jsem vždycky chtěl. Ti mladí hoši, se kterými teď hraji, mne pořád ještě berou a je to taky velká zábava,“ dodává.

Karel Pařil.Zdroj: archiv K. Pařila