Předchozí
1 z 6
Další

Stejně jako většina vrstevníků, i on začínal v dětství s fotbalem. Od té doby se od sportu nedokáže odtrhnout. Po ukončení dvouleté vojenské služby hrál krajský přebor v dresu Ráječka. V sedmadvaceti letech však podstoupil operaci kolene a jeho fotbalová kariéra skončila. "Po operaci mi doktor sdělil, abych na aktivní sport zapomněl. To byl pro mě ze začátku hodně velký stres a zklamání," hlesl Přibyl. "Pak mi řekl, že mám prasklou chrupavku a degeneraci kolen s propukající artrózou, to už mně bylo všelijak," svěřil se bývalý fotbalista.

Lidé odvedle - Blansko - Zdeněk Přikryl.Zdroj: Archiv Z. Přikryla

Jako každý správný sportovec se ale Přibyl nevzdal a našel si nové sportovní vyžití. "Šest měsíců jsem chodil o berlích. Co jsem ale mohl, bylo jezdit na kole. To se pak stalo mým dalším velkým koníčkem," řekl. S fotbalem se tak sice rozloučil, po zahojení kolene ale začal k jízdě na kole běhat. Tam už byl jen malý krůček k triatlonu, u kterého na dlouhou dobu zakotvil. "Byla to daleko pestřejší zábava než fotbal. Větší počet lidí i prožitků," komentoval Přibyl. Právě díky triatlonu vznikl v Ráječku sportovní klub.

Lidé odvedle - Blansko - Zdeněk Přikryl.Zdroj: Archiv Z. Přikryla

Po spoustě závodů na nejrůznějších úrovních se Přibyl rozhodl, že s partou lidí závody také zorganizuje. A právě tam vznikl před dvaceti lety Sport Club Ráječko. "Za tu dobu jsme se pustili téměř do všeho, od závodů, až po kulturní akce. Máme za sebou už dvaadvacet běžeckých závodů, devatenáct triatlonů, deset závodů v silniční cyklistice nebo závody na horském kole," vyjmenoval zakladatel klubu. Takto by ovšem vzpomínal celé hodiny, jelikož akcí pod klub spadalo mnohem víc. "Před pěti lety jsme se rozhodli zvolnit. Teď už děláme jenom desetikilometrový běh a triatlon ve Vysočanech," dodal Přibyl.

Lidé odvedle - Blansko - Zdeněk Přikryl.Zdroj: Archiv Z. Přikryla

Stejně jako většina úspěšných projektů z celého světa, i akce Sport Clubu Ráječko vznikaly po večerech a ve volném čase. "Každá akce se musí vymyslet a do detailu naplánovat. Takhle jsme nad tím strávili stovky a stovky hodin," popsal Přibyl. Hlavní dík pak přikládá kamarádům, kteří byli ochotní s přípravou a organizací pomáhat.

Lidé odvedle - Blansko - Zdeněk Přikryl.Zdroj: Archiv Z. Přikryla

Na ráječských akcích nastartovala za dvacet let existence svoji kariéru také spousta pozdějších reprezentantů a mistrů republiky i světa. "Například Ondra Fojtík u nás vyhrál závod horských kol už jako malý kluk. Míra Podborský, který je nyní více jak dvacetinásobný mistr světa v kvadriatlonu, taky začínal u nás. Dál mistryně České republiky v dálkovém plavání Silvie Rybářová. Těch lidí je opravdu hodně, o celebritách na našich bězích ani nemluvím," liboval si Přibyl.

Lidé odvedle - Blansko - Zdeněk Přikryl.Zdroj: Archiv Z. Přikryla

Většinu menších akcí teď Přibyl pořádá pouze pro přátele a blízké. Sám dává víc času manželce Lee a jejich psovi. Společně cestují po smírčích křížích. "Už jsme navštívili přes pět stovek křížů, občas nás hledání zavede i do okolních států," popsal novou zálibu sportovec. "Sportovní svět ale neopustím, jsem instruktor spinningu a moderuji běhy, triatlony a závody horských kol," uzavřel Přibyl.

Lidé odvedle - Blansko - Zdeněk Přikryl.Zdroj: Archiv Z. Přikryla