Předchozí
1 z 5
Další

Dagmar Martinková. Zdroj: Vladimír HavlíčekZdroj: osobní archiv

Tématem historie volyňských Čechů se zabývá dlouhodobě. Dnes je také celorepublikovou předsedkyní Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel. Historické území Volyně na západní Ukrajině je jí dobře známé. „Cestovala jsem na tato místa velmi často za historií a za lidmi do bývalých českých vesnic. Také spolupracuji s krajanskými spolky potomků Čechů. Ukrajinu jsem navštěvovala i kvůli rekonstrukci českých válečných hrobů, protože mnoho volyňských Čechů zde v první i druhé světové válce padlo,“ popisuje Martinková.

Dagmar Martinková. Zdroj: Vladimír HavlíčekZdroj: osobní archiv

Potomci Čechů jsou podle jejích zkušeností velmi srdeční a hrdě se hlásí ke svým českým kořenům. „Na Volyni, v místech, kde kdysi Češi žili a hospodařili, místní obyvatelé na tuto etapu vzpomínají s úctou a respektem. Často jsem od nich slyšela: "Kdybyste tu vy Češi zůstali, možná by nám dnes bylo lépe…" Sama znám obrovské množství volyňských Čechů, navštěvuji je po celé republice a také se snažím zaznamenávat jejich vzpomínky, sbírat fotografie a dokumenty o jejich životě,“ vzpomíná.

Dagmar Martinková. Foto: osobní archivZdroj: osobní archiv

Je to pro ni nepřeberná pokladnice životných osudů. „Často byly velmi drsné. Když se člověk ponoří do jejich vzpomínek, řekla bych, že to člověka může jen posílit, protože je v tom všem ohromná životní síla znovu vstát a jít dál i proti drsným podmínkám tehdejších režimů na území současné Ukrajiny,“ pokračuje.

Dagmar Martinková. Foto: osobní archivZdroj: osobní archiv

Ukrajinská krize situaci posledních Čechů v zemi zkomplikovala. „Mnoho potomků Čechů z celé Ukrajiny využilo možnosti státního programu o přesídlení zpět do země předků, který funguje od roku 2015. Každoročně je to okolo tří set osob. Samozřejmě válka a krize má dopad na celou Ukrajinu, země stále není stabilizovaná, a tak mnoho potomků Čechů využívá možnosti jít do České republiky pracovat, nebo studovat,“ uvažuje.

Obal čítanky pro děti volyňských Čechů, na jejíž přípravě se Martinková podílela. Foto: osobní archivZdroj: osobní archiv

Ti, kteří zde zůstávají na Ukrajině už podle ní zapustili silné několikagenerační kořeny a mají tam své rodiny. „Jsou již smíšené, mají zde své domy, dobrou práci, společenské postavení. Ukrajina je pro ně vlastí i přesto, že se hlásí k českým kořenům. Je to však stále se vyvíjející proces. Spousta mladých potomků směřuje do Česka na studia, za prací a někteří plánují zůstat, protože zde spatřují lepší a stabilní budoucnost,“ dodává Dagmar Martinková.