Na zámku v Boskovicích se mohou návštěvnici už poosmé těšit na noční hrané scénky, kterých se každoročně ujímá Divadelní a šermířská společnost Gonfanon. „Scénky se každý rok mění. Je do nich vždy zahrnuto i něco z historie zámku, občas herci zapojí i návštěvníky," uvedla Michaela Janíková z boskovického zámku. Další takové prohlídky se uskuteční tento čtvrtek o půl deváté a o půl desáté večer.

Zámek Rájec nad Svitavou vsadil na noční prohlídku na motivy hraběte Monte Christo. „Celý příběh se odehrává v interiérech a exteriérech zámku. Ten je vlastně kulisou příběhu," vysvětlila kastelánka Jana Kopecká. O prázdninách se konají vystoupení čtyřikrát. S Edmondem Dantesem a jeho (ne)přáteli se návštěvníci poprvé setkali už šestého července. Další nejbližší termín je v pátek. Představení se ujala šermířská skupina Exulis.

Na noční kostýmované prohlídky s názvem Tajemství darovaného klenotu zvou také do lysického zámku. Uskuteční se tam v sobotu, další pak čtvrtého a osmnáctého srpna. Začátky jsou vždy v osm, devět a deset hodin večer. Tyto speciální prohlídky se odehrávají v prvním patře zámku. „V kostýmech vystupují naši průvodci, ale i ochotníci z Lysic a Kunštátu," řekla Lenka Vaňková z lysického zámku.

ALENA HESOVÁ