VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítěz Porty Petržela: Moje hudba a texty patří na Moravu

Praha, Blansko /ROZHOVOR/ – První kytaru vyměnil za startky s filtrem a první akordy mu ukázala matčina kamarádka. Písničkář a skladatel Aleš Petržela, který pochází z Blanska, nedávno vyhrál legendární festival Porta. Hraje v pražské popfolkové kapele Lola. Natočil klip s Jaromírem Jágrem a duet s Petrou Janů. „Kluk z Blanska, který se nepovažuje za zpěváka, stojí vedle Petry Janů. A ona zpívá jeho píseň, jeho slova. Hustý,“ usmívá se sedmatřicetiletý hudebník.

16.7.2017
SDÍLEJ:

Hudebník Aleš Petržela, který pochází z Blanska, vyhrál nedávno legendární festival Porta.Foto: archiv Aleše Petržely

Vítězem Porty 2017 se stal písničkář Aleš Petržela. Jak se vám to čte?

O Portě jsem mockrát četl. Když se dívám na fotky třeba z roku 1988, je to neuvěřitelné. V té době jsem si ještě hrál na písku. Účast na Portě jsem odkládal asi tři roky. Dokonce jsem se před dvěma lety přihlásil a pak zase odhlásil. Tento rok se ale sešlo několik věcí a já jsem podal přihlášku a šel si zahrát. Jinak čte se to pěkně. Musím přiznat, že jsem za to moc rád.

Je to pro vás zatím největší hudební úspěch?

Slovo úspěch má v sobě spěch, uspěchat. Tomuhle slovu se snažím vyhnout. Za co jsem opravdu rád, je to, že stojím na pódiu a hraju svoji hudbu a zpívám svoje texty.

Vraťme se ještě k vystoupení, co jste hrál za písničky?

To je právě jedna z věcí, proč jsem na Portu šel. Napsal jsem si několik písniček, které jsem veřejně nehrál. Zajímalo mě, jak budou znít na pódiu. A jestli se budou líbit porotě, lidem. Odpověď jsem dostal. V brněnském kole jsem hrál tři písničky Cukr a sůl, K nezkrocení a V neděli ráno. V Řevnici ve finále jsem zahrál ještě jednu starší písničku. Anděl z popela.

Byl s vámi na pódiu i bratr Zbyněk, který je vynikající klávesista?

Brácha je skvělý muzikant, ale na Portě dostal přezdívku paní Colombová. Měli jsme spolu hrát v oblastním kole v Brně i ve finále. Nevyšlo to. V Řevnici jsem hrál s basákem Jirkou Vaňkem. Na cajon nás doplnil Honza Kalník. Skvělí kluci, výborní muzikanti. Velké díky posílám do Blanska. S bráchou koncerty teprve přijdou a na to se fakt těším. Hráli jsme spolu naposled snad někdy v Blansku v klubu Ulita.

Na Facebooku byli mezi prvními gratulanty muzikanti z Blanska a okolí, odkud pocházíte. Miloš Pernica a Karel Fleischlinger. Třeba Miloš Pernica vás na tamní ZUŠce učil na kytaru. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Miloš Pernica je člověk, kterému patří můj velký dík a obdiv. Vzpomínám si, jak mě táta, který s ním hrál v kapele Caravana taneční zábavy, k němu přivedl. Řekl: „Chce na konzervatoř, na gympl nemá průměr.“ Miloš: „Tak zahraj, chlapečku.“ Vzal jsem kytaru, zahrál a zazpíval Máš, má ovečko, dávno spát. To, co muselo probíhat Milošovi v hlavě, netuším. Ale myslím, že to možná bylo něco jako, s tím běž na Portu, na konzervatoř zapomeň. Nakonec si mě vzal do parády a na potřetí jsem se dostal na Konzervatoř Jaroslava Ježka k profesorovi Milanu Tesařovi. S Milošem, jeho dcerou Zuzkou a Karlem Fleischlingerem jsme se potom potkali ještě v kytarovém kvartetu PF Kvartet.


Co pro vás kytara znamená?

Kytara je pro mě absolutně jedinečný nástroj a vždycky byl. Nikdy jsem vlastně ani nepřemýšlel o jiném. Snad jen v období blanenské kapely Gavora (Andrej Gorodkov – podle mě první blanenský raper, Petr Konečný – dodnes nepochopený muzikant, a já, který jsem se kroutil u sampleru). Bylo to krásné, ale i v této době jsem vždycky hrál na kytaru a jezdil s dalšími kapelami jako Hrdla na horách (Boskovice), Průlet (Blansko), Fantomatique (Blansko) a to doprovázely další různé projekty. Peníze za hraní jsem měl z kapely Avantgard rock Reného Kvapila. I jeho životní lekcí jsem prošel a za ni děkuji. Jinak svoji první kytaru jsem vyměnil za startky s filtrem a první akordy mi ukázala kamarádka mojí mámy paní Peprnová. Děkuju, používám je dodnes. (úsměv)

Vystudoval jste konzervatoř. Jaký jste byl student?

Bylo to trochu kulhající studium, ale nakonec jsem získal diplom.

Prošel jste na Blanensku také řadou kapel. Věděl jste, že chcete raději dělat vlastní věci než hrát převzaté skladby?

Hrál jsem pouze s jednou zábavovou kapelou. A to byl zmíněný Avantgard rock. Moji rodiče, kterým patří ze všech lidí asi můj největší dík, tehdy neměli moc peněz. Vlastně vůbec žádné a já chtěl zvát holky do cukrárny. Představa brigády mě děsila. Takže když jsem dostal možnost vydělat si hudbou, neřešil jsem a šel hrát. Převzatých písní jsem v té době zahrál opravdu hodně a tím mám, doufám, splněno. Vždycky jsem ale hrál svoji hudbu, i když jsem byl třeba u Miloše Pernici a on mě přihlásil na soutěž ZUŠ, hrál jsem tam mimo jiné i svoje skladby.

Pak vás osud zavál do Prahy. Nyní hrajete na kytaru a zpíváte v kapele Lola.

Do Prahy jsem odjel na školu a už jsem tam zůstal. V Praze jsou velké možnosti zahrát si, poznat se se spoustou lidí. Ale myslím, že hudba a texty, které dělám, patří na Moravu. Do Blanska, Boskovic, Brna. Tahle místa mě formovala. Kapela Lola hraje podle mě light rock, nebo možná progress folk? Pro mě je to hudba a texty, které si píšu sám a zpívám. V kapele jsme momentálně dva, já a basák Jakub Jakubec. Bubeník nám odešel, takže momentálně hledáme náhradu. S Lolou jsme na pódiu dost často. Máme odehraných skoro 400 koncertů. Podzim pojedeme s kapelou Ovoce (ex Zakázaný ovoce, Ukradený ovoce). To bude asi 20 zastávek po republice. Já jedu ještě mimo několik koncertů sám, případně s Jirkou Vaňkem, Honzou Kalníkem a s bráchou Zbyňďou.

S Lolou jste natočili album. Co chystáte dál?

Album se jmenuje Jako divoký koně. Jestli bude něco dalšího, pak myslím, že spíš nějaký singl, jedna nová písnička, klip. Je to přece jenom i dost o penězích. Pro nás je důležitý hrát, vystupovat, být s lidmi a s fanoušky.

Máte za sebou i duet s Petrou Janů.

Ano, napsal jsem písničku pro Alianci žen. Jmenovala se Nazí a krásní. Šlo o prevenci v boji proti rakovině prsu. Je to duet a oslovili jsme Petru Janů. Písnička se jí moc líbila. Kluk z Blanska, který se nepovažuje za zpěváka, stojí vedle Petry Janů a ona zpívá jeho píseň, jeho slova. Hustý. (úsměv)

Točili jste také klip s hokejistou Jaromírem Jágrem.

Je to neskutečné. To, že se díky hudbě setkám s Jardou Jágrem, on bude hrát v klipu, na který jsem napsal scénář, říkat slova, která jsem smolil v pokojíčku… Ještě teď mám husí kůži. Tohle byl pro mě opravdu zážitek, na který nezapomenu. Když jsem viděl, jak na sociální síti sdílel náš klip a napsal osobní díky. Tohle jsou věci, které se nedají vymyslet, zaplatit, naplánovat. Posílám pozdrav do Kladna! Rytíři!

Jaký je muzikant?

Tak to netuším. (smích) Měl jsem ale možnost poznat jeho denní plán. Přes ranní běh, dopolední trénink, odpolední schůzky, večerní trénink. Pak někdy kolem půlnoci vzal tu svoji vestu plnou železa a šel běhat.

A natáčení?

Pamatuju si okamžik, kdy jsme točili první scénu v malé šatně. Najednou se objevil obrovský Jarda na bruslích a řekl: „Ok, jdeme na to.“ Poklekl na kolena a při zavazování brusle malému chlapci pověděl: „Miluj, miluj tu celou věc.“ Na konci klipu předal světlo. Nádherné. Když jsme se loučili, dal jsem mu dárek a popřál mu, ať se daří. Otočil se a řekl: „I tobě.“ Nádherné, úžasné.

Uživí vás hudba a koncertování, nebo chodíte do práce?

Zatím neuživí. Hudbě se věnuji ale i v zaměstnání. Učím hru na kytaru.

Vyjmenujte tři věci, které se vám vybaví, když se řekne Blansko.

Rodina, rodina, rodina. Moje skvělá máma Eva Petrželová. Táta Pepa „Chosé“ Petržela, brácha Zbyňa, švagrová Klárka a synovci Adam a Fanda. Ve spojení s mojí pražskou rodinou Olgou, Jůlií a Viktorem je to dokonalé souznění. Čistá láska.

Dvaadvacet let už v Blansku funguje festival Muzika pro Karolínku na tamním zámku. Přijedete tam někdy s kapelou nebo sám zahrát?

Moc rád.

Přijedete někdy domů do Blanska a zahrajete si s kamarády jen tak u piva někde na kytaru?

Teď po Portě vlastně ano, myslím, že moje návštěvy budou o hudbě a hraní.

Autor: Jan Charvát

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 13 500 Kč Pekaři pekař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání - základní/vyučení. Fyzicky namáhavá práce., Kontakt telefonicky v době 7.00-15.00 hod na č. 775 077 257 - p. Klonová Dagmar, nebo osobně na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Tad. wilk, s.r.o., 17. listopadu, č.p. 2131, 680 01 Boskovice. Informace: Dagmar Klonová, +420 775 077 257. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 65 535 Kč Řídící pracovníci v oblasti finančních služeb manažer/ka v oblasti finančního plánování a realit. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplní práce je především péče o tým konzultantů a rozvíjení jejich obchodních dovedností., Poskytujeme: informační a logistické zázemí centrály společnosti, know how - víme jak na to - náš způsob práce je prověřen úspěšnou praxí, firemní vzdělávací systém, profesionální a motivující pracovní vztahy, pružná pracovní doba, motivující odměny, možnost profesního růstu, sociální program (renta po úspěšné spolupráci,…)., Požadujeme: minimálně středoškolské vzdělání s maturitou, zkušenosti s vedením obchodního týmu, prokazatelné obchodní úspěchy a profesionální přístup, rozhodnost, samostatnost a loajalitu, chuť, zkušenost a cíl řídit kvalitní a úspěšný obchodní tým, proaktivní a kreativní přístup pro řešení problémů, manažerské schopnosti, výborné organizační a komunikační schopnosti, zodpovědný přístup k práci.. Pracoviště: Tomáš hollmann - pracoviště blansko, Pražská, č.p. 2546, 678 01 Blansko 1. Informace: Hana Šindelková, +420 702 013 737. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 100 Kč Všeobecní administrativní pracovníci operátor/ka klientské podpory. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na dohodu (DPP nebo DPČ) - 4 hodiny týdně. Možno absolvent/ka., Požadované dovednosti: uživatelská úroveň práce na PC. , Pracovní náplň: Domlouvání obchodních jednání, komunikace se stávajícími i novými klienty, související administrativa, práce na PC. , Nabízíme: přátelské prostředí, práce v moderní kanceláři, odpovídající finanční ohodnocení. Odměna 100 Kč/hod. , Očekáváme: zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, komunikační dovednosti, příjemné vystupování., První kontakt telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Tomáš hollmann - pracoviště blansko, Pražská, č.p. 2546, 678 01 Blansko 1. Informace: Hana Šindelková, +420 702 013 737. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 500 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník dělník. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeč musí mít sníženou pracovní schopnost - držitel částečného invalidního důchodu! Přijmeme do trvalého pracovního poměru na dobu neurčitou pracovníka pro práci ve skladě. Pracovní doba 7 hodin denně. V pracovní dny 7:00-14:30 (včetně půlhodinové přestávky). Jedná se o příjem a zařazování zboží ve skladě, nachystání zboží k expedici. Dále o administrativní práce - práce se skladními kartami, objednávání a přijímání zboží. Požadujeme základní znalost práce na PC, pečlivost, bez omezení pro nošení krabic. Hrubá mzda 14.500 Kč, první tři měsíce 13 500 Kč. Nástup možný ihned nebo dle dohody. Životopisy a info na email: bily@email.cz nebo tel.: 737 631 033 – Černá Hora. Preferujeme emailem zaslané životopisy.. Pracoviště: Ing. miloš bílý, Na Škrku, č.p. 162, 679 21 Černá Hora. Informace: Miloš Bílý, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Ludíkově hořela mez a také les

Ilustrační foto

Nejoblíbenější jména dětí v Česku: Jakub a Eliška

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Zloba voličů: Proč dělají z lidí blbce? komentují koalice

Jižní Morava – Výsměch. Podraz. Můj hlas už nedostanete. Kromě pozitivních ohlasů se vyškovská ODS v čele s Karlem Jurkou dočkala i nadávek. Kvůli nové koalici. Vítěz voleb, ČSSD, v ní není. Občanští demokraté uzavřeli dohodu s ANO 2011, lidovci, Volbou pro město a Naším Vyškovem.

Konec dopravního zmatku v Letovicích. Řidiči už jezdí po nové křižovatce

Letovice – Autobusy, auta, chodci, obtížné parkování. Zmatky a nepřehledná situace. Průjezd centrem Letovic přes Masarykovo náměstí byl pro řadu řidičů velký adrenalin. Přestavba náměstí zůstávala léta pouze na papíře. Nyní už řidiči jezdí po nové křižovatce ve tvaru písmene T.

Muž spadl při hokeji z ochozu. Policie hledá svědky

Blansko – Těžkým zraněním skončil sobotní hokejový zápas v Blansku pro jednoho z tamních fanoušků. Mladý muž na zimním stadionu přepadl přes zábradlí a zřítil se z ochozu. Po pádu z několikametrové výšky si vážně poranil hlavu. „Záchranáři ho vážném stavu těžce zraněného odvezli do nemocnice v Brně-Bohunicích,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT