ČTĚTE TAKÉ:

MASOPUST VE SLOUPU

MASOPUST V OSTROVĚ U MACOCHY

MASOPUST NA TĚCHOVĚ

MASOPUST VE VAVŘINCI

MASOPUST V JEDOVNICÍCH

MASOPUST VE VYSOČANECH

MASOPUST V HORNÍM POŘÍČÍ

MASOPUST NA OBŮRCE

Spešovskými ulicemi se v neděli odpoledne táhl průvod masek. „Každý rok se nás schází asi kolem padesáti lidí. Vše ale začne už v sobotu ostatkovou zábavou, v neděli následuje masopustní průvod a v úterý pochováváme basu,“ nastínila spešovské oslavy Lenka Pernicová ze Svazu žen.

Tento spolek totiž akci ve vesničce pořádá. Veselící se procesí vedl sultán. Toho následovali muzikanti, kteří rozezněli harmoniku, vozembouch nebo valchu. „Hrajeme a zpíváme a zkrátka děláme rozruch po dědině,“ usmála se Pernicová. Spešovští se rozdivočelých maškar nebojí. Podle Pernicové jsou zvyklí. „Většina lidí už nás doma čeká. Vědí také, že peníze, které od nich vybereme, pak použijeme na nejrůznější akce pro děti jako jsou třeba karneval nebo dětský den,“ pokračovala.

Reji masek včera přihlížela Eliška Zimová. Do Spešova se přistěhovala z Blanska. „Proto je fašank pro mě nevšední. Doma máme pro masky nachystané koblihy a něco na zahřátí. Je to pěkná tradice,“ řekla žena.

Taškařice tropili kominíci, jeptišky, dalmatini i potulní cikáni. Největší pozornost budili lidé v maskách lehkých žen. „Bolí nás nohy, protože máme nevhodnou obuv,“ řekl Jan Trávníček převlečený za lehkou děvu a ukázal vratké boty na podpatku.

BLANENSKÝ DENÍK VYHLAŠUJE SOUTĚŽ: O NEJLEPŠÍ MASOPUSTNÍ MASKU

„Do průvodu vyrážíme skoro každý rok, pokud se neztrestáme na zábavě , která je předchozí den,“ svěřil s tím, že krušné je po nedělním masopustu vyrazit v pondělí do práce. „Jediný recept, jak být druhý den svěží, je vzít si dovolenou,“ poradil David Svoboda v převleku hokejisty.

O víkendu slavili lidé masopust ještě v řadě obcí na Blanensku. Ve Vavřinci, Petrovicích, Těchově, Kunštátě či Jedovnicích. Akce ovládne toto pondělí Okrouhlou a v sobotu Ráječko.