Vedle vystoupení folklórních pěveckých i tanečních souborů na něm mohli příchozí přes celou sobotu obdivovat i ruční práce téměř třiceti různých řemeslníků.

„Když se ozve nějaký řemeslník z Prahy a nabízí něco zajímavého, tak jej neodmítnu. Ale naštěstí se tu sešla většina řemeslníků z okolí. Třeba tady paní s košíčky přijela z Úsobrna,“ ukazuje Magda Kalová z občanského sdružení Pramínek, který jarmark společně s Vanovicemi a Místní akční skupinou Partnerství venkova pořádalo.

Nejen košíky si lidé mohli nakoupit na vanovickém jarmarku. Svoje výrobky si ve stáncích rozložili také včelaři, řezbáři, kováři, svíčkaři nebo perníkáři.

Při dopoledním vystoupení blanenského tanečního souboru Drahan už bylo na vanovické návsi plno. „Kolik přišlo lidí, odhadujeme jen těžko, ale naštěstí vyšlo počasí a je jich tu hodně. A čekáme, že odpoledne přijde ještě víc. Nejsou tu jen místní, ale i lidé z okolních obcí nebo ti, kteří se třeba ve Vanovicích narodili a teď se sem přijeli podívat,“ míní Kalová.

Do svého rodiště na jarmark zavítala třeba Alena Hartlová s rodinou. „Z Vanovic pocházím, teď už nebydlím, ale na jarmark jsme byli zvědaví. Jsem tu letos poprvé a i když na jarmarky běžně nechodím, jsem příjemně překvapená. Nemám moc ráda kolotoče a tady se mi líbí, že jsou tu kromě řemeslných stánků i taneční vystoupení,“ říká žena.

Na pódium zrovna nastupovaly děti z folklórního souboru Sasanka. Na ty však Hartlová už čas neměla. „Honzík chce dřevěný meč, tak se nezlobte, asi jej budeme muset jít hledat,“ vydává se s úsměvem mezi stánky.