Třetí ročník letovického festivalu dechových orchestrů začne v sobotu v jedenáct hodin. „Zahájíme ho již tradičními fanfárami. Sobotní program v zámecké jízdárně bude potom věnovaný přehlídce regionálních orchestrů," přiblížil za organizátory Pavel Göpfert z Kruhu přátel Základní umělecké školy Letovice.

Oficiální zahájení festivalu pořadatelé naplánovali na sobotu večer. „Začne v sedm hodin večer v letovickém kulturním domě. Zúčastní se ho především pozvaní hosté a muzikanti," řekl Göpfert.

Program bude pokračovat i v neděli. „V něm se představí špičkové české orchestry a také zahraniční hosté," uvedl Göpfert.

Celkem na festivalu letos vystoupí devatenáct kapel. Z toho pět zahraničních. „Přijedou dvě kapely ze Slovenska, dvě z Polska a jedna z Maďarska," vyjmenoval ředitel Základní umělecké školy Letovice Petr Křivinka.

V nedělním programu bude mít své místo i vystoupení Dechové hudby Základní umělecké školy Letovice. „To bude ten největší orchestr na festivalu. Má kolem sedmdesáti členů," upozornil Křivinka s tím, že dechové kapely neznamenají jen polku a valčík. „Kapely zahrají nejrůznější žánry od lidových písní přes swing a jazz až například po filmové skladby.

Počet návštěvníků se podle něj může vyšplhat i do tisíců. „Soudě podle toho, jaké kapely tady vystoupí, a také podle návštěvnosti minulých ročníků odhaduji, že by jich mohlo přijít kolem dvou tisíc," řekl Křivinka.

Přípravy na festival podle něj trvaly celý rok. „Potom ta intenzivní příprava nám zabrala půl roku. Je to ohromná spousta věcí, které se musí zařídit. Musíme připravit repertoár, zařídit ubytování pro muzikanty, zajistit pro ně stravování a pitný režim, zajistit parkovací místa, pro každou kapelu zvlášť delegáta a mnoho dalších věcí," vyjmenoval Křivinka.

Letošní rozpočet akce vyjde asi na šest set padesát tisíc korun. „Většinu peněz jsme získali od Višegrádského fondu," vysvětlil Göpfert.

Kdo se druhý květnový víkend do Letovic nedostane, nemusí zoufat. „Některé zahraniční kapely přijedou dříve, takže vystoupí už v pátek v Boskovicích, v Kunštátu a v Blansku. Potom ještě v pondělí vystoupí polská kapela v Blansku a v Boskovicích," řekl Göpfert.

Mezi už pravidelné účastníky letovického festivalu patří například Brťovská šestka. „Letos máme připravený čtyřicetiminutový program. Je to pro nás určitě mimořádná událost, protože v regionu je to jediná akce takového rozsahu. Pro Letovice je to tak velmi prestižní záležitost," míní kapelník Brťovské šestky Zdeněk Franc.