Kvůli diplomce se musím zaregistrovat do knihovny v Brně, pro skripta si zajdu na fakultu a nějakou oddechovou knížku bych mohla sehnat v okresní knihovně. Podobně uvažuje nejeden z lidí na Blanensku.

Půjčené knihy se pak doma hromadí, štítky jednotlivých knihoven pletou a pokuty na čtenářských účtech narůstají. Kdo ze čtenářů nestačil včas vrátit nějakou vypůjčenou knihu, úspory se mu v následujícím měsíci pokutami neztenčí. Březen totiž vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky jako Měsíc čtenářů. Spojena s ním bude knihovnická amnestie i v knihovnách na Blanensku.

„Březen byl pravidelně vyhlašován jako měsíc knihy a internetu. Ale v tomto roce je poprvé jako Měsíc čtenářů. Není tedy už zaměřen na knihovnu ani na knihu, ale právě na lidi, kteří je užívají,“ přiblížila vedoucí Knihovny Boskovice Jitka Moráňová.

V Boskovicích budou čtenářům odpouštět staré hříchy v týdnu od patnáctého do devatenáctého března. Kromě toho chtějí v březnu přilákat i další čtenáře ke knihám. „Kdo se v tomto týdnu do naší knihovny nově přihlásí, bude mít na rok registraci zdarma. V minulém roce této možnosti využilo téměř padesát nových dospělých čtenářů a ještě víc si nechalo odpustit pokuty,“ doplnila Moráňová.

Také v Blansku se v příštím měsíci chtějí odměnit věrným čtenářům. „I my se zapojíme do Měsíce čtenářů. V březnu jsme proto určili čtrnáct dnů, od prvního do třináctého března, ve kterých můžou návštěvníci knihovny využít kteroukoli z dvanácti stanic veřejného internetu zdarma. A všem, kdo mají včas nevrácené výpůjčky, odpustíme v tento čas za ně pokuty,“ informoval ředitel Městské knihovny v Blansku Pavel Přikryl.

Knihovnická amnestie během které mohou čtenáři bez jakýchkoliv sankcí vrátit knihy, časopisy a zvukové nosiče, jejichž výpůjční doba již dávno uběhla, bude v knihovně nově jen v březnu. „Dřív jsme odpouštěli čtenářům pokuty dvakrát do roka. Ale ukázalo se, že to není moc efektivní. Někteří čtenáři si totiž vždycky počkali půl roku, až jim odpustíme pokutu a nevraceli knihy včas. Proto amnestii omezíme jen na březen,“ přiblížil Přikryl.

Také Letovičtí čtenáři nepřijdou v březnu zkrátka. Stejně jako v Boskovicích se i tam můžou noví čtenáři v týdnu od patnáctého do devatenáctého března zaregistrovat zdarma a těm stávajícím v knihovně odpustí staré dluhy.

Tím však Měsíc čtenářů v Letovicích neskončí. „Měsíc čtenářů chceme zaměřit na téma Slavní detektivové od Sherlocka Holmese po detektiva Klubka. S dětskými čtenáři budeme například luštit na pokračování detektivní knižní křížovku a řešit záhadný případ detektiva Klubka. A pro dospělé je zase připravena cestopisná přednáška o Novém Zélandu,“ láká Barbora Bolomská z letovické knihovny.