„Chtěli jsme se dostat zhruba na padesát diváků na každý operní přenos. Zatím je to dobré, Toscu jsme skoro vyprodali. Další vlnu zájmu očekáváme po prvních dvou přenosech, po Tosce teď v sobotu a Verdiho Aidě za čtrnáct dní,“ uvedl vedoucí boskovického kina Radek Pernica.

Opera Tosca v Boskovicích odstartuje projekt Metropolitan opera. Od října do května promítnou pomocí satelitu v boskovickém Kině Panorama přímé přenosy devíti operních představení z newyorské Metropolitní opery ve vysokém rozlišením s prostorovým digitálním zvukem.

„Pro Boskovice je to výborný počin, který posunuje kino zase do další dimenze. Navíc díky snímání desítkami kamer diváci můžou vidět dokonce i víc detailních záběrů, než kdyby sami byli v New Yorku. V přestávkách se pomocí přenosů podívají třeba i do zákulisí Metropolitní opery,“ prohlásil referent pro styk s veřejností z boskovického Městského úřadu Jaroslav Parma.

První operní představení se rozhodli v Boskovicích pojmout ve slavnostním duchu. Ve třicetiminutových přestávkách tak budou třeba diváky občerstvovat kvalitním šampaňským. Velkou večerní toaletu však můžou dámy klidně nechat ve skříni molům. Slavnostní oděv se nevyžaduje. „Je to přece jenom kino, tak po divácích nemůžeme chtít nějaké přehnané společenské oblečení. Ale já v džínách nepůjdu,“ prohlásil Pernica.

Aby diváci nepřišli o zasvěcenou úvodní řeč hudebního skladatele, vědce a pedagoga Miloše Štědroňa, měli by přijít půl hodiny před oficiálním začátkem, tedy už ve čtvrt na sedm. „Miloš Štědroňa jezdí do Boskovic už léta pořádat setkání s hudbou v Galerii Otakara Kubína, proto jsme si vybrali zrovna jeho. To, že celý projekt uvede, je pro naše kino opravdu čest,“ přiblížil Pernica.

Na první přenos opery sezval Pernica hosty z řad boskovických radních i přátel kina. Na Toscu se chystá třeba i starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. „Jsem rád, že vedení kina jde s trendy a nebojí se experimentů. Operu bych rád viděl, tak snad mi to vyjde,“ řekl Dohnálek.

Že by diváci opernímu zpěvu neporozuměli, se bát nemusí. Přenosy budou opatřeny anglickými titulky. „Navíc našim divákům zprostředkujeme i české podtitulky,“ doplnil Pernica.

V dalších operních přednosech pak diváci uvidí například Verdiho Aidu, Carmen či Hamleta. „Lístky prodáváme na jednotlivá představení zvlášť nebo na všechny dohromady se slevou. Kdo bude mít zájem, tak pro toho připravíme i dárková balení,“ dodal Pernica.