Festival potrvá týden. Kromě odborné poroty si v kině soutěžní snímky prohlédne také veřejnost. „Zatím je přihlášeno sto třicet tři filmů ze třiceti zemí. Bude vyhrazeno i promítání pro veřejnost, která bude mít vstup zdarma,“ řekl za pořadatele ředitel Kulturního střediska města Blanska Jaroslav Jeřábek.

Dodal, že náklady na pořádání festivalu přesáhnou tři miliony korun. Část výdajů pokryjí dotace. Festival má pod záštitou organizace Unica, která spadá pod UNESCO. Světová soutěž neprofesionálních filmů se v bývalém Československu konala dvakrát. V letech 1948 a 1966. V České republice pak před čtyřiadvaceti lety v Hradci Králové. „Myslím si, že pro neprofesionální filmaře to bude svátek. O festivalu vím. Snad se tam na promítání dostanu. Ve městě akce takového rozsahu ještě nebyla a je pro mě zajímavá,“ řekl například Milan Daněk z Blanska.

Podle Jeřábka se Blanenští o pořádání festivalu ucházeli proto, že pravidelně hostí zemská kola filmové soutěže Zlaté slunce pro žáky základních škol a studenty do devatenácti let. Nedávno se navíc ve městě uskutečnilo už podruhé celostátní kolo.