Kdysi majestátný hrad teď vypadá v důsledku různobarevného, chaoticky blikajícího, osvětlení spíše hrůzostrašně. Přesto, že dunící hudba otřásá samotnými základy zříceniny, z nějakého zvláštního důvodu nepůsobí tuto noc jako rušivý element. „Žádná podobná akce nemá takovou atmosféru. Jasně že je tu super hudba, ale nejvíc se mi tu líbí právě to prostředí. Má to něco do sebe,“ potvrzuje třiadvacetiletá Hana Klimešová, která se na Hradhouse vypravila už popáté.


Naprosto protikladná prostředí se spojila a vznikla jen těžko popsatelná show. Na místech, kde se ještě před několika stoletími procházeli šlechticové, postávají nyní skupinky netypicky a místy dost spoře oblečených mladých lidí. Většinou kouří cigarety, ale sem tam se vzduchem nese i zápach marihuany, v ruce drží umělohmotný kelímek s pivem nebo jinou nespecifikovatelnou tekutinou a občas někomu zmizí v ústech pilulka nápadně připomínající extázi. „Jasně že víme, že je to zakázaný, ale k takovýmto akcím to prostě patří. Ví se to a nikdo z toho nedělá vědu,“ obhajuje se dvacetiletý Petr Dobiáš, který podle svých slov „dává éčko, jen když vázne zábava.“


Spokojení mohou být jak lidé, kteří sem přišli se prostě bavit, tak lidé, kteří si přišli poslechnout hudbu nebo si zatancovat. Pořadatelům se totiž podařilo do hradu napasovat hned čtyři scény, jež jsou tak odzvučené, že se navzájem téměř neruší. Zároveň zůstal u každé dostatečný taneční prostor. Mezitím vedou uličky zaplněné stánky, jež nabízejí všechno od občerstvení, přes cédéčka, až po oblečení. To všechno na jednom místě.
Pro techno typické černé úzké zvonové kalhoty a sluneční brýle rozhodně nepřevládají. Postávají tu i hiphopeři nebo osoby s dredy do půlky zad, stejně jako úplně nenápadní lidé. Hradhouse je tedy důkazem toho, že tu nejde ani tak o styl hudby, jako spíš o současnou kulturu, ve které se mladí lidé baví prostě už jen proto, že jsou součástí něčeho takového. „Techno není můj šálek kávy, ale to neznamená, že se tu nebavím. Jde mi především o lidi, se kterými tu jsem,“ objasňuje devatenáctiletý Zbyněk Klesla.


Kvůli akci drží pohotovost jak zdravotníci, tak policie. „Posílili jsme hlídky, ale vzhledem k tomu, že na minulých ročnících se neudálo nic vážného, zaměřujeme se spíše na preventivní než represivní opatření,“ vysvětlil ředitel městské policie David Krátký. Nejvážnější věc, kterou řešili, byla krádež fotoaparátu v hodnotě kolem sto tisíc korun, pachatele se ale podařilo chytit ještě během akce. Ani lékaři se v předchozích letech nesetkali s ničím mimořádným. „Většinou se nejedná o zranění, spíše tu máme lidi pod vlivem drog nebo alkoholu,“ přibližuje Helena Autratová z ambulance Konsox Brno. Schvaluje i zákaz nošení nápojů do areálu. „Nikdy nevíte, co v lahvích, mají a skleněnými flaškami by si mohli navzájem ublížit,“ vysvětluje. Vzpomněla také na případ, kdy před dvěma roky jeden zfetovaný člověk skočil z hradeb. „Zranil šest lidí, na které dopadl, ale on paradoxně vyvázl bez zranění, protože skočil do měkkého,“ uzavírá Autratová.