Tradice pořádání folklórního festivalu v Kořenci sahá do roku 1985. Od té doby hostí obec festival pravidelně každé dva roky, třetí víkend v červnu. „Místní folklór má dlouholetou tradici. My jsme jen navázali na kulturní akce z minulosti, které se tady děly neorganizovaně,“ poodkryl zákulisí vzniku festivalu starosta Kořence Miroslav Zemánek.
Festival obec pořádá záměrně jen každý lichý rok. „Nechceme zájemce o tuto tradici přesytit. Také to není jednoduché s repertoárem. U tohoto druhu písní a tanců není možnost obměny zas tak veliká,“ uvedl Zemánek.
Pořádající obec má v ohni hned dvě želízka – dětský soubor Kořeňáček a dospělý soubor Kořeňák. V čele Kořeňáku stojí Zdeněk Přikryl. Materiály a podklady pro soubor zdědil i po svém otci, který vedl soubor několik desítek let. „Nyní má Kořeňák deset párů, z nichž osm se letos představilo na festivalu,“ dodal.

Typicky surový folklór

Kořeňák je podle Přikryla charakteristický typicky surovým folklórem, který je na různých přehlídkách ceněn pro svoji pravdivost. Předvádí obyčeje a zvyky místního kraje, které nejsou nijak zvlášť upravené. V dnešní době je tento typ lidového umění na Blanensku unikátní.
Z Protivanova přijela na slavnosti i dvanáctiletá Katka Třísková ze souboru Skaláček. „Byla jsem na festivalech v Lipové nebo v Nivě, ale zde v Kořenci je souborů nejvíc. Každý soubor má úplně jiný kroj a to se mi líbí,“ podělila se o své dojmy dívka.
Na letošní slavnosti byl původně ohlášen i historický jarmark. „Bohužel jsme trochu podcenili organizaci a nepodařilo se nám včas zajistit účinkující řemeslníky. Máme ale šanci za dva roky znova a to už se jistě povede,“ hovoří o budoucí tváři festivalu starosta Kořence.