„Když jsem byl čerstvě po kurzu instruktora, viděl jsem, jak kluka srazila Avie. Měl proraženou hlavu, nedýchal, ale tep jsem mu nahmatal. A rozdýchal jsem ho,“ vzpomíná dvaačtyřicetiletý muž na událost, kdy se poprvé objevil ve správný čas na správném místě. „Tomu chlapci jsem uvázal kapesník na hlavu a pak jsme ho odvezli do nemocnice druhou Avií,“ pousměje se nad absurditou situace.
Scéna číslo dva. Teprve pětatřicetiletá žena, která své tělo formovala na spinningu, upadla do bezvědomí. V tom čase Mojmír Vágner stál před budovou lázní v Blansku. „Holky pro mě doběhly. Na místě byla jedna doktorka, která té ženě v bezvědomí vytahovala jazyk. Odstrčil jsem ji a začal ženu resuscitovat,“ popisuje další horkou chvilku ve svém životě Vágner. Vydržel bezvládnou ženu udržet při životě do doby, než přijela ambulance. „Tuším, že jsem jí zlomil žebra, něco tam prasklo. Ale ona začala nabírat barvu,“ líčí dál zachránce.
Vágner pracuje v sauně. Jednoho dne jej volali na pomoc do šaten lázní. „Když jsem tam doběhl, paní seděla na lavičce, ještě se na mě podívala a pak spadla na zem,“ vzpomíná vypracovaný muž. Stal se strážcem jejího života, dokud nepřijela záchranná služba. Vždycky však neplatí rčení: do třetice všeho dobrého. „Ta paní měla bohužel sraženou krev v srdci. Nepřežila převoz do nemocnice,“ dovypráví poslední příběh. The end.
Po své první zkušenosti s oživováním se Vágner rozhodl dostat do vodní záchranné služby. „Jsem plavčík a třináct let už dělám v Červeném kříži. Měl jsem ale trému vystupovat před lidmi,“ svěřuje se. Jednou však musel proškolit studenty boskovické školy, protože žádný doktor nemohl. Učení první pomoci mu zůstalo dosud. Své posluchače také baví vtipy. Cvičení pro zdravotníky se neobejde bez figurantů, kteří dělají, že jsou poranění. Díky Vágnerovi umějí další lidé přivolávat odcházející lidské duše zpět. „Já sám se snažím jezdit na kurzy po dvou až třech letech, povinné jsou jednou za pět let,“ sděluje Vágner. Poskytování první pomoci se mění. „Třeba poměry dýchání a jiná poloha při bezvědomí. Poslední změny jsou kvůli tomu, aby to měli lajci co nejjednodušší,“ vysvětluje usměvavý blanenský záchranář.