Z celého světa se sjede asi čtyřiadvacet tisíc lidí. Letošní třináctou světovou gymnaestrádu uspořádalo město Dornbirn.
Čtyři stovky Čechů vyrazily před třemi týdny do Rakouska s touhou ukázat světu výsledek ročního trénování. Mezi nimi i František Kubín z Vanovic. „Toto cvičení mě chytlo v deváté třídě. Do školy přišli lidé, kteří řekli: Chystá se třetí celostátní spartakiáda, kdo chce, ať se přihlásí. Tak jsem se přihlásil,“ zavzpomínal nynější předseda vanovické tělovýchovné jednoty.
Od té doby se svému koníčku věnuje naplno. Sestava na přehlídku se cvičí rok dopředu, hodinu a půl týdně. František Kubín předcvičuje ostatním. Z patnácti lidí, kteří ve Vanovicích společně trénovali, nakonec do Rakouska jeli jen čtyři. „Já, moje dvě dcery a ještě jeden sedmnáctiletý mladík,“ vyjmenovává Kubín.
Atmosféra na přehlídce ale stojí za to. „Musí se to prožít. Když kráčíte v české delegaci na stadion, vidíte plné hlediště a velkou obrazovku s titulkem Česká republika, máte pocit, že se děje něco velkého. A vy jste u toho!,“ říká nadšeně.
V Dornbirnu Češi předvedli patnáctiminutovou skladbu Pohoda. Jako rekvizity využili pivní přepravky a doprovázely je staropražské melodie.
„Když jsem potkal Čechy a zeptal se jich, co cvičí, koukal jsem, když řekli, že Pohodu. Cvičíme na jednom hřišti, ale vzájemně se ani všichni neznáme,“ přidal zajímavý postřeh.