„Několik let tam pořádáme vánoční koncerty. Jelikož na ně chodí čím dál víc lidí, napadlo nás udělat koncertů víc," přiblížil jeden z organizátorů Drahoslav Gric myšlenku vzniku. Spolu s druhým pořadatelem Karlem Chudým oslovil s nabídkou vedení městyse. „Nápad se nám líbil, a proto jsme souhlasili. Myslíme si, že se jedná o dobrou věc," sdělil místostarosta Jiří Hošek.

První koncert mohou zájemci navštívit jedenadvacátého září ve sloupském kulturním domě. Poslední se uskuteční šestnáctého srpna příštího roku v kostele Panny Marie Bolestné. „Příchozí se mohou těšit například na klasickou hudbu, argentinské tango nebo divadelní představení," přiblížil program Gric.

Pořadatelé se rozhodli dát přednost mladým umělcům, kteří jsou studenty nebo čerstvými absolventy vysokých uměleckých škol. Vystoupí ale i zralí a zkušení interpreti známí u nás i v zahraničí.

Návštěvníci se tak mohou těšit například na Prague Brassivo Quintet, Sedláčkovo kvarteto, Miroslava Smrčka, Táňu Gricovou, smíšený sbor Kantiléna, divadelní soubor Do houslí a další. Organizátoři celý cyklus zakončí svým vystoupením. Gric zahraje na varhany, Chudý na violoncello.

Drahoslav Gric pocházející ze Šošůvky hraje na varhany přes patnáct let. Má za sebou úspěšné studium na brněnské konzervatoři i na pražské Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění. Účastnil se varhanních soutěží v Opavě a v Brně, kde se umístil na druhém místě. Jeho největším úspěchem je vítězství na mezinárodní varhanní soutěži v německém Magdeburgu. Koncertuje v České republice i v zahraničí.

Karel Chudý absolvoval brněnskou konzervatoř, poté studoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze a na prestižní orchestrální akademii v Rozhlasovém orchestru SWR-Stuttgart.

KRISTÝNA ŽIVNÁ