Milovníci cestování si opět po roce přijdou na své. Od pátku do neděle sdružení Horizont ve spolupráci s ostatními organizacemi pořádá již devátý ročník cestovatelsko-outdoorového festivalu Rajbas outdoor kotlík.


Podle ředitele festivalu Milana Daňka se Rajbas každým rokem rozrůstá. „Zvyšuje se kvalita a narůstá množství programu. Od loňského roku například rozšiřujeme hudební nabídku, letos vystoupí čtyři kapely,“ uvedl Daněk, který upozornil, že Rajbas se od podobných festivalů liší větší pestrostí a aktivitou. „Nejde nám jenom o pasivní sledování programu, ale i o aktivní zapojení. Všichni se chceme především pobavit. Zábava je už cestou na festival, kdy opět proběhne soutěž Na fest, do které mohou lidé posílat videa či fotografie, jak se na festival dostávali. Loni například účastníci festivalu dojeli ve vlastnoručně vyrobeném autě,“ řekl Daněk.


Stálicí festivalu je dvou a půl kilometrový Limonádový grena běh do Hořic a již osmý ročník filmové soutěže Okem dobrodruha. Permanentka na všechny tři dny bude stát dvě stě osmdesát korun.


Kromě několika výstav, besed, různých projekcí a specializovaných seminářů či workshopů nebudou chybět ani hry. Připravena je tradiční Rajbas pragulka, pro nadšence chození po laně Slack line a nově šifrovačka Megbolondul. „Hra je určena pro širokou veřejnost a není na ni potřeba žádné speciální vybavení, jen je nutné se včas přihlásit, protože týmů může být maximálně dvacet,“ sdělil Tomáš Vybíhal z pořádajícího sdružení Ulita. Cílem šifrovačky, která začne v pátek od osmnácti hodin od klubu Ulita, je ve stanoveném čase projít celkem deset stanovišť a na každém z nich vyluštit některou z šifer či hádanek, které je odkáží k dalšímu stanovišti. Na vítězný tým v nočních hodinách čeká volný vstup na celý festival.


Největším lákadlem je podle Milana Daňka vystoupení bikera Jana Kopky, který povykládá o drsném závodě napříč Aljaškou. Na besedu s ním se nejvíce těší i Martina Nejezchlebová. „Na Rajbas chodím už chodím několik let, je to bezva akce,“ řekla.