Před jedenáctou hodinou začali balit první plátno Muchovy Slovanské epopeje. Expozici si přitom současně prohlížely nahlášené zájezdy. Kvůli houstnoucí atmosféře dorazila v poledne na místo i policie.

„Dnes bychom definitivně chtěli fyzicky převzít plátna Slovanské epopeje, což nám před třemi měsící zakázal svým rozhodnutím Moravský Krumlov. Po nynějších rozhodnutích znojemského okresního soudu a jihomoravského krajského úřadu konečně můžeme nakládat se svým majetkem. Už dnes bychom tedy chtěli začít se svěšováním pláten, abychom mohli začít s transportem pláten do Prahy do nové expozice, kterou jsme uzpůsobili ve Veletržním paláci,“ řekl přímo před zámkem v Moravském Krumlově radní Pecha.

Právní zástupce Muchových potomků Roman Koucký podal v pátek ráno na Městském úřadě v Moravském Krumlově další návrh na předběžné opatření, které by zakázalo manipulaci se Slovanskou epopejí. Řekl to ČTK s tím, že žádá zakonzervování současného stavu. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších hodinách. Může zabránit Praze ve stěhování díla, které začalo ve čtvrtek snímáním obrazů.

SLEDOVALI JSME ONLINE

12:32 Ředitel moravskokrumlovského Městského kulturního střediska Bořivoj Švéda, pod nějž dosud Epopej spadala, oficiálně pro dnešek uzavřel expozici v místním zámku. Kromě pracovníků Galerie hlavního města Prahy už uvnitř nikdo nezůstal, ven museli i novináři. Balení obrazů pokračuje.

12:29 Odvoz obrazů by mohl znova zablokovat moravskokrumlovský úřad, naznačil pro ČTK jihomoravský hejtman Michal Hašek. Kdyby prý Muchova rodina znova požádala o předběžné opatření, úřad by se jím znova zabýval. „Nechci předjímat, je to věc dědiců. Ale pokud se obrátí na úřad v Moravském Krumlově, městský úřad jasně ví, v čem udělal chybu v předešlém řízení,“ řekl Hašek.

12:17 Policie opustila moravskokrumlovský zámek. Galerie pokračuje v balení prvního plátna a chystá se na druhé. To by měl přijít na řadu desátý obraz cyklu: Jan Milíč z Kroměříže.

12:00 Z kanceláře se ozývá zřejmě hlas policisty, který apeluje na přítomné, aby se chovali jako dospělí lidé a nechali pracovníky galerie v klidu pracovat.

11:55 Atmosféra na zámku houstne, vchod do všech expozic je již uzavřen, dovnitř nikdo nemůže. Na místo dorazila hlídka městské i státní policie. Spolu s právníkem rodiny Muchovy, místostarostou Třetinou a ředitelem Bufkou se policisté zavřeli do kanceláře a o něčem jednají.

11:47 Pracovníci galerie hlavního města uzavřeli vstup do části expozice Muchovy Slovanské epopeje, kde pokračují v balení prvního plátna. To potahují speciální fólií, chystají i přepravní cívku. Jejich práci přihlíží asi dvacítka novinářů z celostátních i regionálních médií, rozhlasu a televizních stanic.

11:39 Podle informací Znojemského deníku Rovnost nemají na nádvoří zámku povolen vjezd žádné nákladní automobily. Pokud budou chtít pracovníci pražské galerie obrazy odvést, budou je muset ručně přenášet až na zhruba sto metrů vzdálenou silnici.

11:32 Před vchodem do zámku, kde je umístěna Muchova Slovanská epopej, se shromáždilo asi šedesát moravskokrumlovských studentů. Zatím jen klidně postávají.

11:25 Plátno Car Simeon Bulharský je sundané na zemi a připravené k balení. Situaci na místě mírně vyhrocují přítomní studenti, kteří se pasivně snaží pražským úředníkům bránit v činnosti. Postávají nehnutě v expozici. Průvodkyně pláčí. Pracovníci pražské galerie dál pokračují v balení obrazu, akci přihlíží pražský radní Pecha, ředitel galerie Bufka i krumlovský místostarosta Třetina.

10:40 Pracovníci Galerie hlavního města Prahy postavili lešení u devátého plátna cyklu Slovanská epopej pojmenovaného Car Simeon Bulharský a oproti předchozímu prohlášení pražského radního Pechy, že nechají Epopej prohlédnout ještě všechny dnešní nahlášené zájezdy, začínají plátno sundávat z rámu. Na místě je i moravskokrumlovský místostarosta Třetina.

10:23 Na dnešní den je objednáno celkem sedm zájezdů na prohlídku Slovanské epopeje. Na zámku se momentálně konají prohlídky a mezi nimi se pohybují zástupci Galerie hlavního města Prahy s různým zařízením, zřejmě plátna dokumentují. Podle informací radního Pechy dnes nechají všechny objednané zájemce obrazy prohlédnout. I tak by ale chtěli začít s balením pláten ještě dnes.

10:01 Do zámku přijíždějí další objednané skupiny návštěvníků, mezi nimi i autobus důchodců z Prahy. "Víme, jaké jsou kolem Epopeje zmatky. Chtěli jsme ji vidět ještě na zámku. Nejlepší by bylo, kdyby Praha koupila zámek. Epopej by tak byla v objektu hlavního města a přitom by zůstala v Moravském Krumlově," řekla jedna z návštěvnic.

9:55 Pražský radní Ondřej Pecha mění taktiku. Ke vchodu totiž dorazily další dvě výpravy školáků. Radní chce nechat na dnešek domluvené zájezdy vykonat prohlídku Epopeje. Zámek prý uzavře až poté.

9:51 V expozici probíhá jedna z posledních prohlídek, skupinka asi dvaceti dětí si prohlíží Muchova plátna. Zástupci Prahy vyčkávají na ochoze jednoho ze sálů, zřejmě na ukončení prohlídky. Na místo míří místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.