Již v poslední únorový víkend si podle původních plánů Jihomoravané měli užívat tradiční Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří. Akce je ale nakonec pro letošek zcela zrušená, byť původně pořadatelé uvažovali o přesunu na listopadový termín. „Právě v těchto dnech jsme se rozhodli, že rok 2021 nakonec odpískáme úplně. Když vidíme přístup naší vlády k očkování, tak jsme raději akci pro letošní rok zrušili. Abychom ji dokázali uskutečnit, a neprodělali přitom kalhoty, potřebujeme, aby nebyla žádná omezení, třeba co do počtu návštěvníků. Navíc podzimní termín nemáme vyzkoušený," řekl ředitel akce Michal Burian.

Zatím počítá s tím, že Slavnosti moravského uzeného se opět budou konat v tradičním únorovém termínu v roce 2022.

Slavnosti mandloní a vína

Ani březnové Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích na Břeclavsku se neuskuteční. „S nadějí jsme vzhlíželi k březnu, jehož závěr tradičně patří mandloním a vínu, nicméně i tato vize se rozplynula a je jasné, že Slavnosti mandloní a vína v rozsahu a modelu, jak je známe, ani letos nebudou. Zklamání je dvojnásobné, protože se jedná už o druhý připravený ročník, který vinou pandemie rušíme," uvedla v prohlášení vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče Jana Hrádková.

Přesto příznivci akce nemusí zoufat. Organizátoři vymysleli alternativu, na dvacátého a jednadvacátého srpna plánují Mandlobraní. „Návštěvníky sice nebude vítat bílá záplava květů, ale vychutnají si pohled na mandloně se zralými plody. A program bude samozřejmě bohatší. Lidé se mohou těšit na mandlové speciality, mandlový jarmark, mandlové likéry, mandlové pivo, kapely různých žánrů a otevřené sklepy místních vinařů," nastínila Hrádková.

Nejen pořadatelé únorových a březnových akcí přemýšlí o náhradních řešení. Vzhledem k současnému vývoji pandemie je nejisté i konání těch dubnových. Třeba tradiční rekonstrukci historické bitvy Veveří Eichhorn je spolek Akce Acaballado připravený uskutečnit, ovšem počítá spíše s online programem. „V loňském roce jsme dělali akce u příležitosti výročí slavkovské bitvy online, fungovalo to a proto budeme Veveří Eichhorn dělat s největší pravděpodobností jako online projekt. Dubnový termín dodržíme a co se konkrétní podoby týče, zařídíme se podle aktuální pandemické situace," řekl producent Ivan Vystrčil.

Pokud to opatření, která budou platit v dubnu, dovolí, je možné, že některé části programu si lidé vychutnají online, a některá naživo. „Raději akci uděláme v menším, ale uděláme ji. Samozřejmě, z online podoby nemáme ekonomický přínos, ale už z loňska víme, že se lidé pobavili, akce se uskutečnila a to je hlavní. Nemůžeme pořád sedět doma a koukat na televizi," konstatoval Vystrčil.

Původně v dubnu se měli lidé podívat do různých, běžně nepřístupných budov v Brně u příležitosti dalšího ročníku festivalu Open House Brno, pořádaného brněnským Turistickým informačním centrem a spolkem Kultura & Management. Loni na jaře festival kvůli první vlně pořadatelé přesunuli do online prostoru. „Letos jsme zatím posunuli termín konání na květen a připravujeme obě verze, online i běžnou. Doufáme, že přesun termínu snad umožní konání festivalu v běžné podobě, lidé už jsou po dlouhé době z online akcí unavení a ani je tak nebaví. Na druhou stranu ale rozhodně nechceme jít vstříc nějakému promořování, proto se přizpůsobíme aktuální situaci," zmínila mluvčí centra Adéla Nováková.

Ples jako Brno

Jak již Brněnský deník Rovnost informoval, z ledna na druhou polovinu dubna přesunuli organizátoři nejluxusnější brněnský ples, Ples jako Brno. Nyní vyčkávají na vývoj situace. „Ministerstvo zdravotnictví mělo vydat pravidla, na základě kterých by umožnilo konání některých akcí na základě předchozího testování účastníků. Při stanovení dubnového termínu jsme spoléhali, že před akcí budou mít hosté PCR testy, věřil jsem, že to můžeme uskutečnit," řekl organizátor akce Tomáš Pakosta.

Jelikož ale ministerstvo zatím žádná podobná pravidla nevydalo, v následujících dnech se pořadatelé honosného bálu rozhodnou, zda se termín konání přeci jen ještě nezmění. „Pokud se něco nestane zhruba do tří čtvrtin února, zřejmě budeme nuceni termín přeložit. Musíme si totiž nechat čas na přípravu. Koncem února již na sto procent budeme vědět, zda zůstane dubnový termín, nebo ne," informoval Pakosta. Do konce února tak hosté plesu budou již definitivně vědět, zda připravené róby a smokingy užijí již jednadvacátého dubna, nebo je ještě budou muset nechat ve skříních.