Do tváře festivalu se mimoděk promítá i připomínka nesvobody minulého režimu. Jeho hlavním pořadatelem je sdružení pro podporu kulturních aktivit Unijazz, organizace navazující na činnost bývalé Jazzové sekce, jejíž aktivity nechtěl minulý režim povolit. „Pod názvem Unijazz pracujeme od roku 1987, takže si letos připomínáme dvacet let od zahájení činnosti. Do začátku roku 1990 jsme pracovali v ilegalitě,“ zabrousil do historie předseda Unijazzu Čestmír Huňát, který komunistické vězení poznal na vlastní kůži. Na letošním ročníku by se tak měl objevit i Pavel Žáček, ředitel zbrusu nového Ústavu pro studium totalitních režimů. „Festival je jedna z prvních akcí, na které by se měl představit,“ doplnil Čestmír Huňát.
Především mladí lidé však na festival jezdí hlavně za kulturou. A i letos bude z čeho vybírat. „Program jsme sestavovali jako průřez těmi uplynulými patnácti lety. Na několika scénách se tak představí i řada účinkujících, kteří vystoupili při minulých ročnících,“ uvedla za pořadatele Adéla Kebrdlová s tím, že festival bude zahájen ve čtvrtek devatenáctého července v sedmnáct hodin v zámeckém skleníku vystoupením Sylvie Krobové a Oty Sukovského.

Plastic People of the Universe, Vladimír Václavek a Miloš Dvořáček, Budoár staré dámy, Fru Fru, New Kids Underground, Ty syčáci a řada dalších obsadí areál za Muzeem Boskovicka na scéně zaměřené na alternativní rock a world music.

Více se dozvíte v sobotu 30. června v blanenském Deníku.