Téměř hodinový film je zaměřený na písně, které v minulosti zazněly v divadelních představeních. „Asi patnáct let už vystoupení divadla nahrávám. Protože zvuk záznamů nebyl nejlepší, přišel režisér Jiří Polášek s nápadem nazpívat písničky znovu a vydat CD. Pak jsme se je ale rozhodli propojit s archivními záznamy," přiblížil začátky dokumentu autor a kameraman projektu Živá paměť Jan Popelka.

Členové souboru začali zkoušet a postupně vzniklo osmadvacet profesionálních nahrávek. „Staré záběry jsme prostřídali i těmi, které jsme natočili při novém nazpívání melodií, doplnili starými fotografiemi, plakáty, programy nebo originálními návrhy kostýmů. Jedna písnička je dokonce animovaná. Mezi tím se objeví i několik vstupů mluveného slova, kdy se herci ohlížejí za svým působením v divadle," popsal výslednou podobu dvouleté práce Popelka.

Herec Vladimír Vrtěl mezi blanenské divadelníky patří už od roku 1968. „Čerstvě jsem tehdy vyšel ze školy. Byli jsme skvělá parta, která se rozrůstala, a tak tam bylo radost chodit," zavzpomínal přední blanenský herec.

Věří, že připravený snímek příznivce divadla potěší. „Z natočených písniček mám hodně rád od Suchého Oponu stříbrem pošitou, ale veškerá ta hudba je moje srdcová záležitost," vyznal se Vrtěl.

Na připravených písničkách je postaveno i nejnovější představení Blanenského divadla. Nese název Mezizpěvy a meziřeči a na premiéru se diváci mohou těšit už sedmého dubna. Kdo ji v tomto termínu nestihne, bude mít příležitost navštívit reprízu dvanáctého nebo patnáctého dubna.

Projekt Živá paměť odstartoval před třemi lety filmem o divadelním režisérovi a grafikovi Jiřím Poláškovi. Celkem už představil pět významných osobností. Také hudebníka Radima Koláře, cestovatele a publicistu Milana Daňka, pedagožku a výtvarnici Evu Kupovou a zakladatelku a dlouholetou ředitelku Domova Olga Janu Kratochvílovou. „Letos se dokument nezaměřil na osobnost Blanska, ale poprvé na jeho fenomén, jakým je divadlo," uzavřel Jan Popelka.