Už sto let pomáhá v blanenské části Těchov sbor dobrovolných hasičů. Významné výročí tam oslaví o víkendu. „Oslavy začnou již v pátek slavnostní valnou hromadou pro pozvané členy a pamětníky sboru," řekl starosta sboru Pavel Bezděk. Hlavní program oslav přichystali na sobotu. Od devíti do dvanácti hodin bude otevřená hasičská zbrojnice. Samotné oslavy zahájí Těchovští od jedné hodiny ve sportovním areálu za kulturním domem. Lidé se mohou těšit na výstřel dělostřelecké baterie Sloup, vystoupení mažoretek nebo projížďky koněbusem. Chybět nebudou ani ukázky hasičských zásahů, a to s historickou i moderní technikou. Večer vystoupí kouzelník Magic-R či Železný Zekon. „Půjde o siláckou show Zdeňka Knedly, ministra kultury a turistiky Valašského království Bolka Polívky," přiblížil Bezděk. V sedm hodin začne taneční zábava se skupinou Živel.

Příznivci harmonik se tuto sobotu sejdou v Lysicích. Ve farním dvoře se tam uskuteční přehlídka Veselá harmonika, kterou popáté pořádá tamní Hospodářská a vzdělávací besídka. Sjíždí se tam akordeonisté z celého okresu. „Zatím máme dvanáct přihlášených. Loni přijelo dvaadvacet harmonikářů a většina z nich bez ohlášení. Takže předpokládáme více účastníků i letos," řekl jednatel besídky Emil Škrobánek. V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá do sálů ve dvoře kostela.

V Boskovicích budou v neděli od půl druhé tančit psi. Soutěž v tanci se psem poprvé zavítá na písčitou půdu westernového městečka. Pořádá ji Hana Rajtšlégrová z Kynologického klubu agility Blansko. Do psího tanečního klání se přihlásilo čtrnáct psovodů. „Mezi plemeny, která budou na soutěži k vidění, je tradičně několik border kolií, ale i šeltie, anglický setr, labrador, retrívr a také kříženci," vyjmenovala Rajtšlégrová. Soutěž bude pojatá v country stylu. Zúčastní se zkušené i neokoukané taneční dvojice. A podle Rajtšlégrové, která zasedne v porotě, mají rovnocenné šance na výhru. „Nováčci mají totiž často velmi originální taneční sestavy," vysvětlila.

Fanoušci skupiny Kamelot si mohou její písně užít v neobvyklém prostředí. Koncert Kamelotu se totiž koná v Císařské jeskyni nedaleko Ostrova u Macochy. Folkové a country skladby tam začnou znít dnes od půl šesté večer.

Neděle bude patřit v Šebetově pouťovým radovánkám. Zábava na oslavu Anenské pouti propukne už dnes. Večer vystoupí slovenská kapela The Paranoid, v sobotu je na programu travesti show, nedělní odpoledne zpestří Boršičanka.

Na Blanensko se chystá také zpěvačka a houslistka světového jména Iva Bittová. V neděli v areálu kunštátského zámku vystoupí na benefičním koncertu obecně prospěšné společnosti Kunštát PRO FUTURO. Začátek koncertu je v sedm hodin večer.

Dalšího ze série blanenských promenádních koncertů se tentokrát ujal Mládežnický dechový soubor Základní umělecké školy Letovice s mažoretkami. Koncert se koná v neděli před budovou radnice na náměstí Svobody od deseti hodin.

ALENA HESOVÁ