„Chtěli jsme prohlídky lidem zpestřit. Letos už byla jedna série prohlídek věnovaná renesanci a příští víkend ukážeme, jak se žilo v časech empíru,“ uvedla kastelánka zámku Jana Kopecká.

Návštěvníci si tak například vyzkoušeli, jaké to bylo, když si vojáci vybírali rekruty, nebo se ve Slavnostním sále učili dvorským tancům pod vedením svobodného pána ze Salmo a jeho půvabné partnerky. Z ochozu zámecké knihovny na ně tiše shlížela tajemná Bílá paní. Uši jim zaléhaly při střelbě z mušket a dech se tajil při soubojích vojáků. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet trefit terč šípem z luku nebo ochutnat královské trdelníky.

Zpestřenými prohlídkami byli někteří návštěvníci mile překvapeni. „Vůbec jsme o tom nevěděli, ráno jsme se úplnou náhodou rozhodli, že pojedeme do Rájce. Nejprve jsme se na parkovišti lekli, když jsme uslyšeli, že se tady střílí, ale čekalo nás příjemné překvapení. Bylo to moc hezké, hlavně se nám líbilo, že děti viděly třeba princeznu nebo Bílou paní, takže je to víc bavilo, než kdyby to byl jen tradiční výklad pro dospělé,“ byli spokojeni Paděrovi z Prahy.