Výstava věnovaná světově proslulému básníku, prozaiku a králi hororu začala stylově. Na vernisáži diváci zhlédli film Jana Švankmajera. „Zapůjčil nám svůj snímek Zánik domu Usherů, který natočil v jednaomsdesátém roce,“ nastínila ředitelka muzea Dagmar Hamalová. Film natočil mistr české animace právě podle Poovy povídky.

Podle Hamalové letos uplyne dvě stě jedna let od spisovatelova narození, zároveň sto šedesát jedna let od jeho úmrtí. Na výstavě se však mohou lidé přesvědčit o Poeově nesmrtelnosti. „Vystavujeme ilustrace a grafiky Františka Tichého, Josefa Váchala a dalších umělců. Dále mohou lidé vidět knižní vazby Jindřicha Svobody, Jana Perůtky a jiných uměleckých knihařů,“ pokračovala Hamalová. Zajímavý je také krasopis Jiřího Šindlera. I jeho ruku vedla inspirace Poem. „Tento brněnský profesor se celý život zabývá písmem a kaligrafií. Pro bibliofilské zpracování Poeova Havrana vytvořil originální druh písma, který nazval Raven,“ přiblížila Hamalová s tím, že se jedná o úzké písmo bez stínování a serifů. Jako by jej Šindler psal v první polovině 19. století.

Poeova pochmurnost zamrazí návštěvníky boskovického muzea díky dílům českých významných umlěců a díky nejlepším pracem studentů ze sedmi výtvarných vysokých škol.