V roce 2011 našli pracovníci boskovického muzea záznam o tom, že tělocvičná jednota Sokol Doubravice darovala v roce 1938 muzeu divadelní oponu, kterou maloval Alfons Mucha, když jako student trávil prázdniny v Doubravici. Hrubé plátno podšité pytlovinou, které je zhruba čtyři a půl metru široké a na výšku má necelého dva a půl metru, leželo desítky let stočené v depozitáři.

V dalším roce odborníci odebrali vzorky, aby zvolili vhodný způsob ošetření díla. Na vzácném exponátu se podepsalo špatné skladování i pokusy divadelníků. „Opona je na několika místech opravovaná, sešívaná a přemalovaná,“ popsal před časem její stav historik muzea Petr Vítámvás. Peníze na restaurátorské práce získali muzejníci z účelové dotace z rozpočtu kraje.

Oponu zřejmě do muzea před blížící se válkou schoval náčelník Sokola Alois Štěrbáček. „Bohužel to nikomu neřekl a tak se na dlouhá léta ztratila,“ vysvětlila kronikářka Doubravice nad Svitavou Eva Sáňková.

Štěrbáček za války padl do rukou brněnského gestapa a zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Místní si mysleli, že je opona zničená. „Předchozí kronikářka, která byla za války malé dítě, říkala, že ji naložili na vůz a odvezli na skládku. Další svědek tvrdil, že byla schovaná na půdě a v zimě ji obyvatelé domu spálili v kamnech,“ popsala různé verze Sáňková.

Zatím opona divadelních ochotníků z Doubravice přežila válku ve sklepení radnice v Boskovicích spolu s muzejními sbírkami. Konce války se nedočkal ani Karel Snětina, který pravděpodobně oponu převzal a zapsal do staré evidence. „Nová generace muzejních pracovníků pak začala vést i novou evidenci sbírek. O oponě zřejmě nic nevěděli a tak ji do evidence nezanesli,“ uvedla místostarostka Boskovic Dagmar Hamalová.

Opravené dílo, na které slavný umělec namaloval kněžnu Libuši obklopenou dalšími ženami s Národním divadlem a Hradčany na pozadí, by se na čas mohla vrátit i do Doubravice. „Velice o to stojíme. Opona by se tak vrátila domů. Místo pro ni na radnici máme, ať před vstupem do obřadní síně nebo na balkoně před kinem,“ řekla starostka městyse Jana Otavová.

Upozornila, že by vzácný kousek museli zabezpečit před krádeží a poškozením. „Uvažujeme i o replice, aby tady byla opona už napořád. Záleží však na penězích. Je to hudba budoucnosti,“ dodala starostka.