Marek Potěšil z Lipova na Hodonínsku se pro Deník Rovnost rozpovídal o své kariéře. Sedmičlennou muziku vede už čtyři roky.

Primášem se Potěšil stal už za svého působení v dětské cimbálové muzice Lipovjánek. „Poté, co se osamostatnila, mi tento post už zůstal,“ říká hudebník, jehož hlavním hudebním nástrojem jsou housle. Hraje na ně už čtrnáct let. „Jsem také samouk na kytaru a ukulele,“ doplňuje Potěšil. Hudbu jako vědu však nikdy nestudoval. „Chodil jsem pouze na hodiny houslí k mému učiteli,“ svěřuje se Potěšil.

Primáš Marek Potěšil.Co se týče povinností primáše, musí toho ve svém mladém věku zvládat hodně. „Vedu celou muziku jak organizačně, tak hudebně při zkouškách i vystoupeních. Také vybírám náš repertoár, co budeme hrát,“ doplňuje Potěšil s tím, že na to ale není sám. „V muzice si navzájem pomáháme,“ pochvaluje si.

Respekt si ale navzdory věku zjednat umí. „Někdy to sice trvá, než si ho získám, ale jsme vážně dobrý kolektiv, takže se vždy domluvíme,“ potvrzuje Potěšil.

Členové Horňácké cimbálové muziky Marka Potěšila kvůli četným vystoupením nemají na zkoušky příliš čas. „Snažíme se scházet aspoň třikrát měsíčně. Většinou zkoušíme hodinu až dvě. Protože ale často vystupujeme, na zkoušky nezbývá moc času,“ vysvětluje mladý hudebník.

Většina jejich vystoupení je spojená s vystoupením folklorního souboru Lipovjan. Hrají však také sólo, a to nejen doma, ale i v zahraničí. „Z takových zájezdů máme opravdu hodně zážitků,“ směje se mladík, který do budoucna plánuje natočit vlastní cédéčko.