VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Donutil: Provázek je moje divadlo, vracím se tam domů

Brno /ROZHOVOR/ - Na protest proti odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana a také proto, že už o tom delší dobu uvažoval, dal loni v létě po třiadvaceti letech ze souboru okamžitou výpověď. V této sezoně se herec Miroslav Donutil vrací do brněnského Divadla Husa na provázku, kde zkouší roli skladatele Salieriho v inscenaci Amadeus. Postavu jeho protivníka Mozarta si navíc střihne hercův syn Martin. „Těším se, že se společně potkáme na jednom jevišti v takto velkých rolích," říká třebíčský rodák.

23.2.2014
SDÍLEJ:

Miroslav Donutil.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Proč jste se vrátil do Brna?

Nabídka zahrát si v Amadeovi byla na stole už asi dva až tři roky. Pořád jsme ale museli spolupráci odsouvat kvůli mojí vytíženosti v Národním divadle a na různých natáčeních. Povedlo se to tedy až po mém odchodu z pražského angažmá. A je symbolické, že se tak stalo přesně v období, kdy jsem, stejně jako tehdy na začátku devadesátých let, pocítil, že by bylo dobré od základu změnit vše.

Jak vnímáte, že si zahrajete právě na Provázku, kde jste předtím strávil sedmnáct let?

Vše v životě je svým způsobem osudové, takže asi to tak mělo být. I v Amadeovi se často opíráme o osud a o Boha. Protože kdo naše kroky skutečně řídí, to nikdo z nás neví. Ale pro mě je každopádně nádherné, že se zase po letech setkávám s Lárym Hauserem, Pavlem Zatloukalem nebo Ivanou Hloužkovou. Připadá mi, jako bychom spolu dozkoušeli poslední inscenaci včera.

Sledoval jste stále tvorbu Provázku?

Určitě, jezdil jsem téměř na každou jejich premiéru. Moje vazba s tímto divadlem se nikdy nepřetrhala. Proto se teď vracím na Provázek jako domů. Některá média spekulovala o tom, že jsem odešel z Národního divadla proto, abych si mohl otevřít vlastní divadlo. To už ale dávno otevřené je, protože Provázek je moje divadlo.

Loni v září jste se zúčastnil oslav pětačtyřiceti let od vzniku Provázku. Jaké jste měl pocity?

Byla to pro mě především krásná připomínka něčeho, co kdysi hýbalo Brnem. Na druhou stranu mi to připadalo jako něco už tak vzdáleného, že to bylo až neskutečné. Provázek mi dal základ, ze kterého čerpám dodnes. Bylo příjemné, když tam okolo mě seděli Bořivoj Srba, Eva Tálská, Petr Oslzlý nebo Milan Uhde, kterým vděčím za hodně. Bohužel už tam s námi nemohli být Peter Scherhaufer a Zdeněk Pospíšil.

Vrátil jste se tím po letech do Procházkovy síně Domu umění, kde Provázek začínal. Jaká další místa máte spojená s vaším dřívějším působením v Brně?

Těch míst bylo moc. Třeba dnes už neexistující cukrárnu U Očků. Bývala vedle Typosu a patřila k hlavním centrům brněnského dění. Chodívali tam básníci, režiséři, herci, spisovatelé i sportovci. Dále je to Bohemka, která sice na tehdejší poměry působila honosně, ale pro nás to byla nejbližší zastávka po představení. Za zábavou a krásnými holkami jsme chodili do vinárny Venuše a klubů Trias, Topas nebo Helias, které byly na vysokoškolských kolejích. Na pivo jsme chodili na přehradu k Šulákovi nebo ke Lvovi.

KDO JE MIROSLAV DONUTIL
• český divadelní a filmový
  herec
• narodil se 7. února 1951 v
  Třebíči
• vystudoval gymnázium v Brně
  a herectví na JAMU
• v letech 1973 až 1990 byl
  členem brněnského Divadla
  Husa na Provázku
• po roce 1990 přešel do
  Prahy, kde byl třiadvacet let
  členem činohry Národního
  divadla, od loňského podzimu
  je na volné noze
• od roku 1994 odehrál přes
  500 repríz komedie Sluha
  dvou pánů, která je
  nejhranější činoherní
  inscenací Národního divadla v
  její historii
• osmkrát získal televizní cenu
  TýTý, jednou Českého lva
• je ženatý, má syny Tomáše a
  Martina

Jak dlouho ve vás zrálo rozhodnutí odejít z Národního divadla?

Poprvé jsem přišel s touto variantou za Michalem Dočekalem (umělecký šéf činohry pozn. aut.) už asi před čtyřmi lety. Tehdy jsme se ale ještě domluvili na některých vstřícných krocích a oboustranně výhodných řešeních. Stejné rozhodnutí ale ve mně postupně dozrávalo, až vyvrcholilo událostmi loni v srpnu.

Co vás v posledních letech vedlo k úvahám o odchodu?

Angažmá v Národním divadle je velmi zavazující a částečně i svazující. Jste členem první scény v zemi, takže je na vás pochopitelně kladeno mnoho požadavků. A pokud nemáte kvůli divadelnímu provozu možnost dělat další věci, které vás lákají a naplňují, dochází zákonitě ke střetům. A já se právě cítil ještě dostatečně silný na to, abych točil v televizi, ve filmu a zahrál si jinde. Jenže tohle všechno jsem musel odkládat, protože to prostě nešlo termínově skloubit.

Říká se ale, že z Národního divadla se neodchází.

Je pravda, že Národní divadlo je vrchol českého divadelnictví. Proto k němu nikdy nepřestanu pociťovat úctu. Třiadvacet let se nedá jen tak zapomenout. Těšilo mě, že jsem byl, a vlastně stále jsem, jeho součástí. Pořád tam účinkuji ve čtyřech inscenacích: Sluha dvou pánů, Naši furianti, Revizor a Věc Makropulos, která se však bude brzy stahovat z repertoáru. A je možné, že se tam v budoucnu ještě jako host v nějaké nové roli objevím.

Pocítil jste už po svém odchodu na volnou nohu víc svobody?

Jednoznačně. Jakmile se to rozkřiklo, začaly se nabídky hrnout jako lavina. Nechci ale přijímat vše a vybírám si jen to, co mě těší. Hned po zkoušení Amadea v Brně mě čeká natáčení seriálu Doktor Martin, kde si mě vybrali za představitele hlavní role. Tento klasický seriál už několik let hýbe Evropou a je velmi populární. K tomu ještě dotáčím pokračování seriálu Znamení koně, čeká mě jeden televizní česko-řecký film, také natáčení s Robertem Sedláčkem a Tomaszem Mielnikem.

Jaké pro vás bude první divadelní setkání s vaším synem ve velkých rolích? Nemáte tendenci mu radit?

Na tohle jsem opatrný od chvíle, kdy se hlásil na konzervatoř. Už tehdy mě překvapil, jak svědomitě se na přijímačky připravil. A od té doby mě překvapovat nepřestal. Takže ani není důvod, abych mu do toho ještě kecal. Musí si tu svoji cestičku prošlapat sám, jako kdysi já.

Necítíte za něj na jevišti větší zodpovědnost?

To ne, za něj má zodpovědnost režisér Vladimír Morávek, který si ho do role Mozarta vybral. Stejně jako si ho předtím vybral v Národním divadle Ivan Rajmont do Sluhy dvou pánů. Jakkoliv si někdo může myslet, že jsem si ho tam dosadil já. Ale ať si každý myslí, co chce.

Jaký bude Amadeus v brněnském pojetí?

Hlavním tématem hry je samozřejmě známý střet geniality Mozarta s průměrností Salieriho. I když ve skutečnosti to tak vůbec nebylo, což nám na jedné ze zkoušek přiblížil v odborné přednášce Miloš Štědroň. Salieri byl velmi nadaný a ve své době vážený skladatel, zatímco o Mozarta tehdy nikdo moc nestál. Žádná rivalita a zášť mezi nimi neexistovala, ani nemohla, neboť Mozart byl oproti Salierimu teprve začínajícím skladatelem. Salieri k Mozartovi naopak hleděl s obdivem, staral se o jeho děti i o to, aby jeho žena neumřela hlady. Onu všeobecně známou zápletku si pro svoji hru vymyslel autor Peter Shaffer, Miloš Forman si ji potom upravil do svého filmu a z Formanova filmového scénáře teď vychází i Vladimír Morávek.

Jak na vás zapůsobil film Amadeus od Miloše Formana?

Na tom je zajímavé, že Miloš mě dokonce kdysi k účinkování v tomto filmu přizval. Jenže tehdejší ředitel Státního divadla Brno Šeda to zakázal. V davových scénách měl ve filmu účinkovat i celý provázkovský soubor, ale to tehdy zase termínově znemožnil náš zahraniční zájezd. Od té doby se s Milošem přátelím a když jedu do Ameriky, tak ho navštěvuji. Pamatuji si, jak před natáčením Amadea přijel Miloš i se svým štábem do Brna. Bylo to přesně v den, kdy umřel Brežněv, takže se v žádném divadle nesmělo hrát. My jsme mu ale přesto na utajeném představení jen pro kamarády sehráli inscenaci od Evy Tálské Příběhy dlouhého nosu.

Jak se vám spolupracuje s režisérem Vladimírem Morávkem?

S Vladimírem jsme se potkali v pražském divadle Globe, kde jsem v jeho režii hrál Richarda III. Pak jsem u něj hrál ve filmech Nuda v Brně a Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště. Natočil o mně také televizní dokument s názvem Miláček národa. Máme k sobě s Vladimírem velmi blízko. Líbí se mi jeho originální divadelní vidění. Ještě jako student se chodil dívat na naše provázkovská představení. Čtení o hraběnce Jenovéfě viděl prý snad čtyřicetkrát. Říká, že to bylo hlavně kvůli mně. Pokud to tak je, tak se nám ten kruh teď krásně uzavírá. Já jsem kvůli němu teď přišel zkoušet na Provázek. Miroslav Donutil.

Před pár dny mělo v kinech premiéru pokračování filmu Dědictví s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Vaše postava se v něm ale oproti prvnímu dílu už jen mihla. Proč?

S Bolkem jsme se o pokračování Dědictví bavili už dlouho a slíbil jsem mu, že když se mi bude scénář líbit, rád si ve filmu zahraji. Jenže natáčení se několikrát odkládalo, scénář se upravoval, až všechno nabralo velký skluz. Nakonec se začalo natáčet v době, kdy jsem měl už kompletně rozpracovaný svůj harmonogram. Tak mě nakonec Bolek požádal, abych se krátce objevil aspoň v závěru filmu. Mám tam tedy jedinou větu, ale právě tou do celého příběhu vnáším jasno.

Jak se vám film líbí?

Vnímám ho jako jímavý pohled do duše stárnoucího klauna, který má ze svého života co nabídnout. Film je zkrátka výpovědí o stavu Bolkovy duše. Pokud ale někdo půjde do kina se záměrem, že se chce chechtat ještě víc než prvnímu dílu a bude se těšit na takzvané hlášky, odejde nejspíš zklamaný.

Jak prožíváte jako sportovní fanoušek olympiádu v Soči?

Pokud mám chvilku, tak se samozřejmě dívám a fandím. Jsem v kontaktu s naším biatlonovým týmem, píšeme si zprávy s Gábinou Soukalovou. Je fantastické, že zrovna v tomto sportu se nám podařilo získat tolik medailí.

Máte kladný vztah k zimním sportům?

Naopak, nelyžuji ani nebruslím. Ale právě o to přesněji vím, kdo má nastoupit, komu má nahrát, jak se má sjet kopec, jak se vejít mezi slalomové branky. A takových odborníků je u nás spousta.

Autor: Lenka Suchá

23.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 30 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Vedoucí kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, •optimalizace veškerých procesů napříč kvalitou (zákaznická, dodavatelská, výrobní), •praxe v oblasti automotive výhodou, •vedení oddělení kvality (cca 15 lidí), •pravidelný reporting vedení společnosti, •aplikace systému řízení jakosti a zodpovědnost za celý systém, •přijímání a zavádění opatření pro zvyšování kvality výrobků a procesů, •hodnocení auditů, Vhodný kandidát:, •praxe na obdobné pozici, •zkušenosti s vedením a motivováním týmu, •Anglický jazyk na komunikativní úrovni výhodou, •Orientace v normách, metodách a nástrojích jakosti (ISO/TS, 8D reporty, 5Why,…), •Dobrá znalost práce s PC (Win, Office), •Řidičský průkaz skupiny B, •Schopnost samostatně pracovat na jedné straně a týmové spolupráce na straně druhé. Pracoviště: Chemoplast bec, a.s., Pražská, č.p. 1602, 678 01 Blansko 1. Informace: Lenka Skočková, +420 606 708 586.

Výroba - Výroba Seřizovači 14 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha strojní pily. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, •vyučen v oboru, •základní znalost programování , •praxe na obdobné pozici výhodou, •pozice je vhodná i pro absolventy, Nabízíme:, •zajímavé platové ohodnocení, •stabilní zaměstnání s možností dalšího rozvoje a kariérního postupu, •týden dovolené navíc, •závodní stravování , •firemní společenské akce, •přátelský pracovní kolektiv a další benefity, •místo pracoviště: Adamov, Jihomoravský kraj. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 500 Kč

Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů operátor výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Operátor výroby - náborový příspěvek 20.000 Kč hrubého., Nástup ihned nebo dle domluvy. Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Považujete se za manuálně zručného? Jste schopný pracovat ve 3 směnném provozu? Jste zodpovědný, samostatný a fyzicky zdatný člověk? Hledáte stabilní společnost s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás., Vybraný úspěšný kandidát bude ZODPOVĚDNÝ na DIVIZI PLOŠNÝCH SPOJŮ za: obsluhu galvanické linky na pokovení desky plošného spoje, provádění údržby zařízení, doplňování chemických lázní, obsluhu navazujících výrobních procesů., POŽADUJEME: SŠ; SPŠ nebo SOU elektro výhodou, práce ve 3 směnném provozu, manuální zručnost, časovou flexibilitu, uživatelskou znalost práce na PC, základní AJ výhodou (SW výrobních linek), samostatnost, přesnost, zodpovědnost, pečlivost, schopnost učit se novým věcem / postupům., NABÍZÍME: práci na hlavní pracovní poměr, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, zaškolení na novém pracovišti, firemní mateřská školka, zázemí stabilní, silné společnosti s velkým potenciálem a tahem na zaměstnance, zajímavé a motivující platové ohodnocení dle praxe a zkušeností (nástupní mzda 16.500 Kč, po zkušební době 18.000 Kč, po půl roce 20.000 Kč), řadu benefitů (sick days, profesní vzdělávání, závodní stravování, příspěvek na dojíždění, aj.), dlouhodobou spolupráci., Strukturované životopisy posílejte na e-mail adresu: personalni@gatema.cz. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 075 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení výrobní operátor/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15075 kč, mzda max. 17075 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Osvobození 363, Ráječko, 679 02 Rájec-Jestřebí., Vaším úkolem bude: osazování elektronických součástek, kompletace desek plošných spojů s využitím ručních pájecích zařízení, obsluha osazovacích a testovacích zařízení., Co očekáváme od Vás: ochotu pracovat v 12-ti hodinovém směnném režimu, manuální zručnost, dobrý zdravotní stav bez dalších zdravotních omezení, dobrý zrak, znalost pájení a osazování elektronických součástek výhodou. Možno absolvent/ka., Nabízíme: 13. plat, roční bonus dle výkonu, 5 týdnů dovolené, možnost kariérního růstu, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na dopravu až 800,- Kč, flexibilní benefity - příspěvek na zdraví, sport, kulturu (nárok po roce zaměstnání), finanční benefity - příspěvěk 2% z měs. mzdy na penzijní připojištění nebo životní pojištění/měsíc (nárok po roce zaměstnání), zákonné příplatky za přesčasové hodiny a zvýhodněné příplatky za noční směny., Základní hrubá měsíční mzda v rozpětí 15.075 - 17.075 Kč. Pracovní doba 37,5 hod týdně., UCHAZEČI O PRÁCI SE MOHOU DOSTAVIT VE VŠEDNÍ DNY MEZI 8.00 - 15.00 hod na recepci pracoviště v Ráječku, Osvobození 363. JE NUTNÉ VZÍT S SEBOU ŽIVOTOPIS.. Pracoviště: Tyco fire & security czech republic s.r.o. - závod ráječko, Osvobození, č.p. 363, 679 02 Rájec-Jestřebí. Informace: Andrea Frauenbergová, +420 516 486 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalový trenér Martin Maša odchází z FK Blansko do Olympie Ráječko.
6

Klub má na čem stavět, říká odcházející trenér fotbalistů Blanska Martin Maša

Strážnice ožije folklorním festivalem. V Blansku zazpívá Koller i Langerová

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/– Letošní ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici se ponese ve slavnostním duchu. Vystoupení verbířů, cimbálových muzik, folklorních souborů či ženských a mužských sborů doplní program věnovaný oslavám stého výročí vzniku Československa. „Chceme poukázat na to, jaký vliv měly lidové tradice na posílení touhy po vzniku samostatné republiky,“ vysvětlil předseda programové rady Jan Krist.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Problémoví žáci bez pomoci: na jihu Moravy chybí školní psychologové

Jižní Morava – Řeší potíže dětí, pomáhá při poruchách chování i učení, poradí, jak se zapojit do nového kolektivu. I tak vypadá každodenní práce školních psychologů. Těchto odborníků je ale na jihomoravských základních školách málo.

Dudníky pro dudky. Zoo pomáhá s návratem ohrožených druhů do volné přírody

Brno - Vrátit ohrožené druhy zvířat do volné přírody se prostřednictvím několika projektů snaží brněnská zoo. Na jižní Moravě je díky nim třeba o několik dudků obecných více.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT