Takto už masopustní průvod procházející v sobotu Veselicí nevypadal. Přesto, že ke zdobení práva, které zaručuje maskám oprávnění ke vstupu do domů ve vesnici, se dnes už nescházejí stařenky, panenka v červené sukénce vévodila i současným veselickým maškarám.

„Dřív se před ostatky scházely báby z vesnice u kmotřenky, aby každý rok ušily právu novou sukénku. Byla totiž z krepu a tak průvod nikdy nevydržela,“ vzpomíná rodačka z Veselice Ludmila Jarůšková.

Maškary vedl stárek

Právo umožňovalo tomu, kdo je při masopustním průvodu držel, vstup do každého stavení i chaloupky ve vsi. Získal je ten z místních chlapců, který byl zvolený den předem při muzice za stárka..„Když pak maškary obcházely dědinou, tak je stárek vedl. V každém domě právo zapíchl do stropu a maškary si pak v něm mohly dělat, co chtěly. Jenže lidem vadilo, že jim stárek poničí omítku, tak se to už tak dneska nedělá,“ vysvětlila pamětnice Jarůšková.
Původní veselické právo má dnes čestné místo v muzeu v Brně. Místo něj tam vyrobili nové, které zdobí načechraná sukénka s kapsičkou. Ušili ji z látky, tak vydrží víc.

Ostatky se slaví po čase zabíjaček, kus špeku k napíchnutí má doma každý. Řezník se vztyčenou šavlí, který míval čestné postavení v maškarním průvodu, však v sobotu ve Veselici chyběl. Zato se tam sněhovými závějemi batolili tučňáci, dováděli šašci, poskakovali čertíci a muchomůrky a tradičního cirkusáckého medvěda nahradil exotický tygr.

SDH Veselice stálo psáno na hrdých zádech malého chlapce. V režii místních dobrovolných hasičů, za které se převlékl, se letošní ostatky udály. Místo stárka proto chalupy s právem obcházek v hasičské uniformě jeden z nich.

„Voda je pro žáby, pivo je pro báby, my pijeme rum,“ ohlašovaly se maškary zpěvem za doprovodu harmoniky. Bez té by se v masopustním průvodu šlo těžce.

„Máme vodku, rum, zelenou. Tak co si dáte, paní domácí?“ nabízí Ufo od Zetoru v khaki mundůru. Letošní masopustní průvod nestačil v chodbách domů otřepávat nánosy sněhu na botách. Tradiční štamprlička pro zahřátí tak přišla opravdu vhod. „Aspoň ještě jednu malou, do druhé nohy,“ láká harmonikáře paní domu. „Já bych si dal, ale víš, kolik takových malých ještě dneska bude,“ odmítá muzikant. Veselické maškary nezůstaly svým hostitelům nic dlužny. Nabízené panáky hojně vracely. Měly totiž vlastní zásobu s sebou.

Maškarní průvody obešly o víkendu mnoho vesniček na Blanensku. Nezbytné štamprličky na zahřátí a voňavé koblihy je vítaly všude.