Vernisáž výtavy jeho obrazů začíná v pět hodin odpoledne. S čajem v konvičce, v žabkách a teplákách včera umělec zdobil blanenskou výstavní síň svými malbami. Výstava Pokračovaní II může začít.

Jak jste se stal malířem?
V šestnácti letech mi učarovaly obrazy havířovského malíře Jaroslava Kapce. Prohlížel jsem je dlouho a pečlivě a nevím proč. Být malířem jsem se rozhodl náhle a rychle. Řekl jsem to mámě a ta se smála. Byl to jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě, rozhodnout se k nějaké práci. Ta vás pak živí a pohybujete se díky ní ve světě. Přijal jsem rozkaz shůry a překvapuje mě, že podvědomí ze mě něco takhle vyrazilo. Může mě i odvolat, to se může stát.

Máte své téma?
Moje dílo je o tom, co tady je, ale není to vidět. Nazývám to obrazy z plazmy a dělám je tak šest let.

Obrazy z plazmy?
Plazma je zásvětí, místo, kam odejdeme, až umřeme, a z toho se narodíme zase zpátky. Hlavní na plazmě je, že je to tekutá, pohyblivá hmota s neuvěřitelně tvůrčím potenciálem.

Vy do plazmy vidíte?
Párkrát jsem se do plazmy podíval přes systém vizí. Je to zajímavé. Nejstarší věci, které po lidech zůstaly, jsou malby v jeskyních. Ti lidé tam zaznamenávali vize a je tam úplná tma. Viděl jsem hodně vizí, většinou použiji halucinogenní látky nebo použiji vizi ze snu. Kde se bere fantazie? Na tom je postavené malířství, každý obraz je vize, protože to je nová skutečnost.

Vy si kreslíte deníky…
Většinou tam vykreslím stav své duše. Obrázky hovoří řečí, která není interpetovatelná do slov. Je to taková moje ranní rozcvička. Někdy kreslím perem, pak tužkou, jednu dobu jsem pokresloval průhledné papíry, to mě bavilo. Měním materiál, neřeším to. Moje podvědomí se začne po nějaké době nudit a chce pracovat s něčím jiným nebo na jiném tématu.

Zpět k deníkům. Jsou čistě pro vás, nebo je vystavujete?
Chci z toho udělat knížku. Ale až najdu někoho, kdo mi to vyřeže, protože tam jsou stovky, tisíce figurek. Ty poslední kresbičky se už ale lámou. Cítím, že se něco vyčerpává. Bude jiné období. Těším se, už mě to nebaví.

Nosíte pracovní oblek?
Mám pracovní oblek. Otírám si do kalhot štětce tak dlouho, až si musím vzít nové. Tepláky ale pár let vydrží.