Díla Bohumila Kociny visí v galeriích, kostelích, úřadech či u milovníků fotografie třeba v obýváku po celé České republice i v zahraničí. „Největší fotky, které jsem kdy vytvořil, mají rozměr tři metry krát metr osmdesát. Byly na téma Tudy poteče voda a skončily na Kubě," vzpomíná fotograf.

Kocina ze začátku fotografii používal jenom jako nástroj k zaznamenání obrazu. „Moje doména byla výtvarničina, když jsem si chtěl zapamatovat nějakou scénu, kterou jsem chtěl později namalovat, vyfotil jsem si to," říká uznávaný fotograf. Později se ale seznámil s významnými fotografy, kteří jej přivedli na myšlenku věnovat se fotografii na plno. „Například s profesorem fotografie Antonínem Hinštem jsme o fotografii vedli dlouhé diskuze. Fotografie je totiž stejně složitá jako každé jiné umění. Je v ní spousta žánrů a odboček," vysvětluje Kocina.

Cesta k dokonalé fotografii ale není jednoduchá. „Za mých mladých let jsem musel vyvolat na tři sta negativů, abych z nich vybral jednu výstavní fotku. Teď s digitální technologií je to snazší v tom, že fotku vidíte hned. Pro dobrou fotografii je ale jedno jakým přístrojem fotíte, fotka musí mít myšlenku," říká muž.

Fotograf se zapsal i do historie Letovic. „Nafotil jsem deset ročníků letovického kalendáře. Chtěli jsme s bývalým starostou Letovic Josefem Novotným podpořit propagaci města. Proto vznikly kalendáře. Každý rok to bylo šedesát nových fotografií města, takže bylo docela složité to udělat tak, aby se člověk neopakoval. Jediné objekty, které jsem fotil vždycky, byly náměstí, klášter a zámek, jako dominanty města. Každý rok jsme nechali vytisknout asi dva tisíce kalendářů, vždycky se prodaly," říká fotograf.

Před třinácti lety stál Kocina u zrodu první výstavy Klubu moravských fotografů v Letovicích. „Teď už se z výstavy stala tradice," vysvětluje. Nyní fotograf připravuje další výstavu, tentokrát svých děl. „Bude to na téma Čas v životě ženy. Od půli října bude k vidění v Brně a potom v Letovicích v galerii Domino," zve.