BiGy Fest je multižánrová akce. Kromě hudby různých hudebních stylů nebo divadelních představení od se návštěvníci mohou těšit třeba na přednášku duchovního Marka Orko Váchy či workshop na téma Zachraňme třetí svět vedený Liborem Širůčkem, který dříve působil jako učitel na Sluneční škole v Himaláji.

„Chceme ten klasický program festivalu obohatit o nějaký duchovní rozměr, protože o tom byla i myšlenka toho gymplu. Nebyla to pro nás jen škola, ale dávala nám i něco navíc," vysvětlila organizátorka akce Drahoslava Kráčmarová a připomněla tak, že studenti biskupského gymnázia byli vedeni k humanitnímu smýšlení.

Festival BiGy Fest začíná v sobotu ve dvě odpoledne a bude se konat v prostorách jízdárny letovického zámku. V nabitém programu budou jednotlivá vystoupení navazovat jedno za druhým bez překrývání, takže se návštěvníci nemusí bát, že by o některou část přišli. Vstupné bude osmdesát korun. V předvečer BiGy Festu v pátek od osmi hodin večer se v Základní umělecké škole v Letovicích na Masarykově náměstí uskuteční jazzový koncert Tria Víta Křišťana s hostujícím polským kytaristou Markem Kadzielou.

Podpořit BiGy Fest se chystá i bývalý ředitel Jan Královec, který školu více než dvacet let vedl. Zatímco loni se do programu aktivně zapojil, letos prý bude v roli obyčejného diváka. „Překvapilo mě, jak velký ohlas loni akce měla. Alespoň se v Letovicích konečně něco děje. Určitě si rád přijdu popovídat s bývalými kolegy a také studenty, z nichž někteří na festivalu dokonce i vystupují. Bylo by to navíc nefér nepřijít, když už někdo vyvine tu snahu zachovat povědomí o škole," zdůraznil Královec.

Biskupské gymnázium v Letovicích zaniklo loni sloučením s biskupským gymnáziem v Brně kvůli malému zájmu uchazečů o studium. Někteří studenti přešli do Brna, jiní studují na klasických gymnáziích na Blanensku i v okolních regionech.

Výběr z programu

Hudba: Jazzulátka, Šnek a spol, Na Větvi, František a Věra Kroščenovi, Petr, Veronica a Santiago Vítovi, Vinnie James & HeléN Rockhousle, La Mancha, Ta druhÁ, Time off, Hysterical Naked, WhiteStars crew, DJ Flower /DJ Jah-li

Divadlo: Vyšetřování ztráty třídní knihy (Jára Cimrman), Vernisáž (Václav Havel)

Přednášky a workshopy: Marek Orko Vácha, Libor Širůček

Promítání fotek z historie BiGy