Malovaný džbánku, z krumlovského zámku, znáš ten čas, dobře znáš ten čas… . Hrnečky, miskami, zvířátky i džbánky nejen ze songu Helenky Vondráčkové se milovníci keramiky pokochají tento víkend na Hrnčířském jarmarku v Kunštátě. Kdo má rád plné vitríny sekretářů, může si je tam směle doplnit. Na jeho sedmnáctém ročníku budou od pátku do neděle na kunštáckém náměstí Krále Jiřího vystavovat prodejci keramických výrobců z celé České republiky.

Jarmarkem bude znít od pátečního odpoledne a víkendové dny od devíti hodin ráno bohatý hudební program.

Na Hrnčířský jarmark se letos to Kunštátu sjede na dvě stě keramiků. „Víc nám ani nedovoluje kapacita náměstí. A taky počet omezujeme kvůli návštěvníkům jarmarku, aby si stačili vše v klidu prohlédnout,“ uvedla jedna z organizátorek, Radka Banyaová z kunštácké Městské knihovny. Hrnčíře, kteří budou v Kunštátě vystavovat, vybírá speciální komise složená z keramiků. Těm zájemci o místo na náměstí zašlou spolu s přihláškou i fotografie svých výrobků. „Snažíme se volit tak, aby si návštěvníci jarmarku mohli prohlédnout rozmanité hrnčířské výrobky. A samozřejmě upřednostňujeme hrnčíře z Kunštátu a okolí,“ vysvětlila Banyaová.

Na přípravě tradičního Hrnčířského jarmarku se podílí tam na šedesát organizátorů. Podle Banyaové jsou tyto dny pro Kunštácké svátkem. Do města přijede v tyto dny až patnáct tisíc návštěvníků. „Jarmarkem bude o víkendu žít opravdu celý Kunštát. Místní si na něj zvou třeba i hosty do rodin,“ dodala Banyaová.

Prázdniny s rukama od hlíny strávil díky Hrnčířskému jarmarku i Karel Vinický z Olomučan. „Do Kunštátu jezdím s modelovanými keramickými výrobky už sedmý rok. Mám už i jiné zaměstnání, tak se keramice věnuji hlavně po večerech nebo o dovolené. Je to takový můj velký koníček,“ prohlásil Vinický. Keramik z Olomučan většinou dodává výrobky jen do galerií nebo s nimi vyráží dvakrát ročně na jarmarky. Ten Kunštácký tak pro něj představuje možnost, jak svoji práci s úspěchem prodat. „Před jarmarkem mi s keramikou pomáhá i manželka. Kreslí třeba drábky ptáčkům nebo svazuje zvonkohry. Těch v Kunštátě prodáme až kolem dvou set,“ spočítal Vinický.

Hrnčířství má v Kunštátě dlouholetou tradici. V okolí města se těžila kvalitní tvárná hlína, což umožňovalo rozvoj hliněného tovaru. Hrnčířští mistři tam utvořili cech už v šestnáctém století. Jeho artikuli schválil roku 1620 tehdejší držitel panství Štěpán Schmidt z Freyhofenu. Hrnčířské řemeslo rozkvetlo v devatenáctém století. Od té doby se výrobky kunětických keramických mistrů vyvážejí i do ciziny.

Pozvánka na Kunštátský jarmark