Ochotníci nejnovější kus zkoušeli od loňského podzimu. „Šlo nám to hladce, jen tentokrát měli někteří herci trochu problém s naučením textu. Zkoušet jsme začali na začátku listopadu a v únoru se k nám připojila naše divadelní kapela s písničkami. Ty pro nás, jako každý rok, složil Lukáš Sotolář, otextoval je Martin Vojáček,'' říká režisérka Marcela Kuchyňková.

Premiéra nového představení vždy na jaře je pro KŘOVÝ už typická. Spolek ve Křtinách působí téměř jedenáct let. Začínal jako parta kulturních nadšenců bez pevné střechy nad hlavou. Své hry trénovali, kde se dalo – premiéry se pak odehrávaly v hostinci U Fárlíků. „Od začátku jsme vsadili na vlastní tvorbu, nejprve inspirovanou televizními pohádkami, v současné době ale jde už o zcela autorská díla," přibližuje režisérka. Dnes už jsou to ostřílení divadelníci s vlastním zázemím ve křtinském Společenském sále, kde nechybí nic – jeviště s oponou, zákulisí ani hlediště.

Počet herců i žánry jejich her se různí. Většina her je určena jak dětem, tak i dospělým, uvádí divadelníci na svých webových stránkách. V jejich repertoáru je možné najít téměř vše – od pohádek (Čáry Máry, Chlebové střevíčky či Doricha a Amasid atd.) přes rockověji laděný muzikál (Piráti) až po poupravenou inscenaci známého románu s forbínami V+W (Záhada zámku Canterville).

Premiéra Třetí sudby začne v pátek dvanáctého dubna v sedm hodin večer ve Společenském sále ve Křtinách. Další představení se uskuteční v neděli čtrnáctého dubna opět ve Křtinách, v pondělí patnáctého dubna v Brně, v sále Staré slévárny ve Vaňkovce, a naposledy pak v neděli jednadvacátého dubna v Rudici v kulturním domě Tumperek. Vstupné je dobrovolné.

PAVLA HLOUŠKOVÁ