"O historii jsem se zajímal už odmalička, takže když mi tu pozici nabídli, nešlo to odmítnout,“ vzpomíná dnes sedmasedmdesátiletý muž. I předtím si podrobně zaznamenával válečné události a z nich pak vytvořil kroniku osvobození Rájce-Jestřebí.
Podle něj musí být zaměstnání pro kronikáře zároveň i jeho koníčkem. Nejdůležitější je hodně číst, ale při práci se neobejde ani bez znalostí němčiny a částečně i latiny, kvůli překládání starých záznamů. „Dříve psali kroniky kantoři, kteří to většinou nedělali ze zájmu, nýbrž z povinnosti, a podle toho to taky vypadalo,“ popisuje důchodce, který celý život pracoval jako technický úředník v blanenské Univě. Proto dnes využívá retrospektivy. „Chybné informace od minulých kronikářů jsem musel opravit. Teď zaznamenávám všechny důležité věci ze současnosti a k nim připojím třeba nějakou zajímavost nebo doplnění událostí z minulých časů,“ dodává. I zážitky z jeho doby prý ale občas stály za to. „Není to jen o tom, kdo se narodil, kdo umřel, nebo kdo měl svatbu. Zaznamenal jsem třeba velký požár pily nebo budování obchvatu,“ přibližuje vlastní zážitky, díky kterým rozšířil kroniku za poslední rok o šedesát stran formátu A3.
Kromě samotné městské kroniky pracuje i na dalších knihách. „Napsal jsem jednačtyřicet kronik každého gruntu v Jestřebí. Byl jsem zvědavý na to, jak se vyvíjely příjmení v jednotlivých chalupách od sedmnáctého století,“ vysvětluje proč třicet let jezdil do Brna, kde opisoval všechny matriky Jestřebí z posledních čtyř století.
Za svou oddanou a výjimečnou práci získal nedávno Cenu starosty za vynikající práci kronikáře města Rájec-Jestřebí. „Beru to jako takové zadostiučinění a moc si toho vážím. Je to důkaz, že lidi mají o mou práci zájem a umí ji ocenit, “ přiznává.
Přestože jeho přínos pro město je už teď nezpochybnitelný, se zjišťováním dalších zajímavých historických faktů ještě zdaleka neskončil. „Už dlouho mě velmi zajímá klášter, který nedaleko odsud kdysi stál. Nechal ho v patnáctém století postavit Martin Drahanovský a já nejsem stavu zjistit kdy a jak zanikl. Na to ještě musím přijít, to je teď můj cíl,“ uzavírá s úsměvem.