Ona, půvabná a žádostivá po přepychu. On, chudý, bez prostředků a zamilovaný. Příběh milenců Manon Lescaut a rytíře des Grieux v dramatu Vítězslava Nezvala podle románu Abbé Prévosta. Čtrnáctého června roku 1945 byl první inscenací odpremiérovanou tehdejším nově vzniklým brněnským souborem Svobodného divadla.

Představení brněnské publikum okouzlilo. Stejně jako stovky dalších inscenací, které přišly poté, díky čemu se soubor nesmazatelně stal pevnou součástí brněnské kulturní scény. A tento měsíc slaví již 75 let od založení. Dnes už ale pod jiným jménem - Městské divadlo Brno.

Soubor po dobu své existence několikrát změnil nejen název, ale i prostory. „V roce 1945 zakládající skupina studentů sdružených kolem mladého režiséra Milana Páska zvolila název Svobodné divadlo. Následně vystřídalo víc názvů, třeba i Městské a oblastní divadlo. V padesátých letech minulého století soubor dostal jméno Divadlo bratří Mrštíků. Vzniklo to tak, že divadlo mělo nést jméno tehdejšího ministra Zdeňka Nejedlého, divadelníci ale přesvědčili nadřízené o názvu po těchto dramaticích," připomněl současný šéf divadla Stanislav Moša. Současný název, Městské divadlo Brno, scéna dostala až po jeho nástupu do funkce.

Zatímco soubor začínal v nynější Gorkého ulici, za léta vystřídal několik působišť, dnes je jeho stálým sídlem moderní komplex Činoherní a Hudební scény v Lidické ulici.

V něm se lidé dočkají i velkolepých oslav, které jsou na programu již tuto sobotu. „Začneme již v deset hodin dopoledne. Mimo jiné rozšíříme při oslavách Chodník slávy, nově ruce do betonu otiskne pět osobností spojených s fungováním divadla, například dramaturg Jiří Záviš nebo herec Michal Isteník. Poté se lidé mohou těšit na zahájení výstavy vytvořené speciálně k výročí," pozval Moša.

Lidé se na oslavách potkají s oblíbenými současnými i bývalými herci divadla. „Programem lidi provedou Michal Isteník a Alan Novotný. Lidé si užijí charitativní bazar. Dopoledne si vychutnají živé vysílání rozhlasového pořadu Zdeňka Junáka, vysílat se bude z Divadelní dvorany. Jako hosté v pořadu vystoupí třeba Hana Holišová, Zdena Herfortová nebo Petr Gazdík. Lidé se také podívají do zákulisí divadla při komentovaných prohlídkách. Program navečer oživí módní přehlídka kostýmů z inscenací, třeba z her Anna Karenina, Zamilovaný Shakespeare či Tři mušketýři. Večer završí koncert sólistů s orchestrem," nastínil režisér sobotního programu Igor Ondříček.

Součástí oslavy bude i křest nové knihy o souboru. „Naváže na publikaci Zdeňka Srny z roku 1996, která mapovala půlstoletí existence divadla. Nová kniha emeritního rektora Janáčkovy akademie múzických umění Václava Cejpka představí inscenace z posledních pětadvaceti let. Jádrem knihy ale budou zejména fotografie od Jefa Kratochvila a Tina Kratochvila z divadelních představení," představil publikaci Moša.

Do divadla se alespoň jednou za měsíc vypravila i Barbora Novotná z Brna. V čase pandemie ji proto trápilo, že o kulturu přichází. „Dívala jsem se alespoň na videa a staré inscenace, které byly dostupné digitálně. Už na živí představení to nemá, atmosféra se s přenosem nedá srovnat. Oslavy výročí městského divadla rozhodně nechci vynechat, už se těším," svěřila se.

Program oslav 
sobota 27. června, Městské divadlo Brno 

od 10.00 - charitativní bazar
10.00-12.00 - živé vysílání pořadu Zdeňka Junáka pro Český rozhlas Brno
10.30-13.30 - komentované prohlídka divadelního zákulisí
11.00 - kuchařská show Aleše Slaniny s ochutnávkami
12.00-14.00 - vystoupení herců
14.30 - rozšíření Chodníka slávy, křest nové knihy a vernisáž výstavy
16.00-17.00 - koncert Petra Gazdíka a jeho Acoustic Band
17.00-17.30 - módní přehlídka kostýmů
18.00 - koncert sólistů divadla s orchestrem