Divadlo srdce vzniklo na podzim loňského roku. „Bylo to splnění snu mého i dalšího z obyvatel Kotvrdovic, Martina Kováře. Po obci jsme roznesli informativní letáky a několik mladých dobrovolníků se nám ihned přihlásilo. Náš cíl byl jednoznačný. Postarat se v Kotvrdovicích o větší kulturní vyžití," sděluje režisérka Jana Varnerová.

Sama přitom do té doby žádné zkušenosti s divadlem neměla. „Teď jsem na mateřské dovolené, předtím jsem pracovala v marketingu. Pouze dva členové měli určité zkušenosti s ochotnickými divadly, ostatní jsou amatéři. Momentálně zkoušíme dvakrát týdně v prostorách místního Orla, kde je i pódium," přibližuje Varnerová.

Převaha chlapců

Záskok si jako svou první inscenaci zvolili především ze dvou důvodů. „Náš soubor se skládá z pěti hochů a jedné dívky. Pro takovou sestavu se vhodná hra nehledá lehce. Ty Cimrmanovy jsou známé právě tím, že v nich vystupují pouze muži. Zároveň jsme od začátku věděli, že napoprvé bychom se měli pustit do nenáročného zábavného repertoáru. Přizpůsobit se tak schopnostem herců i očekávání diváků. A Záskok je má nejoblíbenější cimrmanovská hra," vysvětluje režisérka.

Shodou okolností se jen den před jejich vystoupením v Blansku představí i originální Divadlo Járy Cimrmana. „Je to opravdu velká náhoda. Ale jako konkurenci to nebereme. Hru si sice upravujeme pouze minimálně, takže v ní zazní jen pár odkazů na Blanensko, ale třeba cena vstupného se pohybuje úplně někde jinde," ví Varnerová.

Dopředu počítá s tím, že většina herců bude nervózní. „Přeci jen je to jejich první vystoupení před publikem. Ale hodně se hrou baví, takže to určitě zvládnou. Těší nás i zprávy, podle kterých jsou lidé velmi zvědaví a natěšení. Takže jich snad přijde dost," doufá žena z Kotvrdovic, která počítá i se dvěma reprízami Záskoku.