Ve Křtinách si návštěvníci o páteční noci prohlédnou kostel, dvě kaple, kostnici i zvonohru. Při západu slunce pak začne zpívat jejich smíšený sbor Kantila.

Na farním nádvoří kostela svatého Martina v Blansku bude připravené občerstvení, ale také klávesy a kytara pro hudebně zdatné návštěvníky a zábavně naučný program pro děti. „Kdo vystoupí na věž, uvidí zvon Poledník," zvou organizátoři.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

V Lysicích otevřou kostel svatého Petra a Pavla. Po celý večer bude přístupná například věž, ale také výstavka liturgických předmětů a ministrantských potřeb.

V adamovském kostele svaté Barbory začne program pro děti už o půl šesté. Za pět minut šest se mohou lidé přidat ke společnému zvonění. To ve stejný čas rozezní i letovický kostel svatého Prokopa. Kromě komentovaných prohlídek je tam připravená i výstava sakrálních předmětů z depozitáře. „Pro mě je to v Letovicích první Noc kostelů. I z toho důvodu se na ni moc těším," řekl letovický farář Tomáš Mikula.

O OSUDECH KOMTESY

Farnost Kunštát zve do kostela svatého Stanislava na divadelní představení o dalších osudech poslední majitelky kunštátského panství komtesy Františky nebo přednášku o mariánské soše na náměstí Krále Jiřího. Program začíná v šest hodin.

V Rousínově v kostele svaté Maří Magdalény zahraje cimbálová muzika Kalečník. „Zdejší farníci si připravili program, ve kterém provedou návštěvníky rokem Máří Magdaleny. Jak naše patronka prožívala advent, Vánoce, Velikonoce a půst, se lidé dozví za doprovodu houslí a hry světel," přiblížil rousínovský farář Michael Macek.

Ve Vyškově Dědicích si po mši mohou lidé sami prohlédnout kostel Nejsvětější Trojice. Ve vyškovském kostele Nanebevzetí Panny Marie přichystali pro návštěvníky prohlídku varhan s ukázkou varhanní hudby a komentovanou prohlídku kostela včetně kaplí.

Bohatý program mají připravený i v Dražovicích a ve Slavkově u Brna. Do Noci kostelů se zapojí rovněž v kostele svaté Kateřiny v Šebrově Kateřině, ve Studnicích, Boskovicích, Křetíně i ve Žďárné.

Kompletní program je k dispozici na www.nockostelu.cz.

JANA ŠTÉGNEROVÁ