Student třetího ročníku Janáčkovy akademie múzických umění už spolupracoval na čtyřech dokumentárních filmech. Nedávno jeden z nich, Blanskogolsko, uvedla i Česká televize v pořadu Rodinné křižovatky. Komárek měl na starost námět a scénář. Přitom se ho skromnost drží jako klíště.
Povídky a básničky začal psát ve svých patnácti. „Jo, to jsem dřív psal nějaké ty kraviny,“ dodává bývalý exekutor. Jak se dostal do světa filmu? „Řekl jsem si, že tam nikdy nechci skončit. Ale jsem za to rád, poznal jsem tam lidi a vím v čem jsou schopni žít,“ vysvětluje tmavovlasý muž, kterému se vybaví byt jedna plus jedna, kde se jako exekutor musel do slova prodírat odpadky. Následovala práce v Anglii, kde se chtěl naučit angličtinu, kterou potřeboval k přijímacím zkouškám na filmovou školu ve Zlíně. Následovala brněnská JAMU. A teď jeho jméno můžeme číst doma na svých televizních obrazovkách. „O jedné blanenské Mongolce Enchtuji, tak jí říkám, jsem točil rozhlasovou bakalářskou práci. A ona přišla s nápadem natočit o Mongolích v Blansku hraný dokument,“ popisuje zrod Blanskogolska Komárek. Do rukou se mu tedy dostaly cédéčka i dévédéčka z Mongolska. Prostřihy ve filmu na velkoměsto Ulánbátar a naše Blansko se závěrečným obrazem cedule se sprejerským dodatkem Village mluví za vše.
A jak se točí televizní dokument? „Hlavními postavami jsou lidé z Enchtujiny rodiny. Napsal jsem scénář, ale film jsme dělali za pochodu,“ říká Komárek, který původně oslovil dva blanensko – mongolské páry. Bez výsledku. Natáčení podle scénáře se proměnilo v improvizaci. Pro filmaře v Aposu, kde Mongolové pracují, totiž platil vstup zakázán. Museli tak použít archivní záběry České televize. Dozvěděl se také, že blanenští Mongolové navštěvují kurzy češtiny. V Blansku také proti této menšině demonstrovali radikálové. „Jeden pán tam křičel: cizinci běžte pryč, nebo ná vás vezmeme hole! To už je přece na zásah policie. Navíc ten člověk měl na sobě věci od Vietnamců,“ vybavuje si okamžiky z filmování na demonstraci Komárek. Film se natáčel asi čtyři dny, dva dny jej zpracovávali ve střižně.
Richard Komárek je autorem i dalšího dokumentu o Evě a Vaškovi, který by diváci měli zhlédnout v televizi už letos pátého prosince.