Všichni čekají na příjezd autobusu. Ten dorazí krátce po čtvrt na dvanáct a ke kapličce se z něj trousí hudebníci s klarinety, trubkami a dalšími dechovými nástroji.

Dechový orchestr Malá Haná zastavuje v neděli před obědem už na své čtvrté štaci. Tradiční koledování s dechovkou odstartoval v devět ráno v Moravské Třebové a přes Borotín a Vanovice dorazil do Světlé. S písničkami rozdává dechovka na Boskovicku a Svitavsku radost před svátky už patnáct let. „Vítáme vás, přátelé. Vás je rok od roku víc a nás míň. Letos byl o naše služby v obcích na Malé Hané takový zájem, že jsme se museli rozdělit na dvě výpravy. Místo desítky obcí jich objedeme rovnou osmnáct," vítá místní vedoucí orchestru Jiří Palán.

Koledy u kapličky

Pak už hudebníci spustí z plných plic sérii koled a vánočních písní. „Jestli je tady nějaký trumpetista nebo klarinetistka, rádi je zapojíme. Támhle vidím Pavla Slezákovýho, to ho nikdo nechcete slyšet?" hecuje Palán. Muž odpovídá, že to má pro trubku domů daleko. Ledaže by se k jeho domu vypravil autobus.

Všichni se výborně baví. Palán po několika koledách předává dirigentskou taktovku kolegovi Jaromíru Gambovi. „Nalejte, prosím, někdo našemu druhému dirigentovi. Má zmrzlé ruce," směje se. Před kapličkou zahraje ještě orchestr skladbu Tichá noc a nasedá do autobusu. Míří do sousedních Cetkovic.

Tam už v poledne naproti základní škole čeká na hudebníky několik desítek lidí. „Chodíme sem s přáteli pravidelně každý rok. Je to moc fajn akce pro dospělé i děti. Zazpíváme si s dechovkou koledy, dáme si horký čaj, chlapi rum a poklábosíme se sousedy, které jsme třeba delší dobu neviděli. Je to všechno v krásné předvánoční atmosféře," říká jedna z obyvatelek Cetkovic Marie.

Setkání s přáteli

Na tradiční koledování s dechovým orchestrem Malá Haná se přišel stejně jako loni podívat i Lukáš Vybral z Cetkovic. Se ženou a dvěma malými dětmi. „Paráda. Moc se mi to líbí. Je to takové stylové a v předvánoční atmosféře. Prostě příjemné setkání lidí, proložené koledami v podání dechového orchestru," usmívá se muž.

Orchestr přijíždí a prokřehlí hudebníci se mísí mezi diváky. „Tady v Cetkovicích je tradičně největší kosa. Tak si stoupneme mezi vás, ať jsme víc v teple," hlásí vedoucí orchestru Jiří Palán a za několik vteřin už zní náměstím v Cetkovicích vánoční koleda Narodil se Kristus Pán. Další zastávku měl orchestr v Uhřicích a putování s koledami zakončil odpoledne v Jevíčku.