Známý literát však přítomné lidi pozdraví z televizní obrazovky. „Ludvík Kundera se nedostaví kvůli zdravotní indispozici,“ vysvětlil pracovník knihovny Pavel Svoboda.

Podle něj je Kundera nejvýznamnější osobností Blanenska. „Je známý především jako spisovatel, proto jej chceme představit i jako výtvarníka,“ přiblížil výstavu Svoboda s tím, že zdi síně obklopují frotáže, koláže, grafické listy. Ve vitrínách návštěvníci uvidí kolem třiceti umělcových knih, včetně ilustrací jejich přebalů.

Osmaosmdesátiletý Kundera se cítí zejména jako literát. „Ostatní věci se k tomu jen přifařily. Jsem výtvarník amatér,“ prohlásil o sobě umělec, který také překládal z bulharštiny, němčiny, francouzštiny a slovenštiny. A to není vše. „Editorská práce je drsné řemeslo, ale bylo to zapotřebí a bavilo mě to,“ prozradil bývalý editor, který si vzal do parády třeba Halasovy listy. V minulém roce získal z rukou prezidenta republiky Václava Klause medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

V blanenské knihovně si lidé prohlédnou třeba Kunderovy obrazy Žlutá nálada, Zelená a Modrá nálada. „V těchto případech mi byla inspirací má nálada,“ zažertoval Kundera.

Více informací o výstavě si přečtěte ve středu v Týdnu u nás.