Zahradníci je za léta vypiplali v unikátní sbírku, která každoročně zdobí komnaty rájeckého panství. Tradiční výstava je v zámku na programu sice až koncem února, ale kvetoucí kamélie mohou lidé obdivovat ve skleníku již od úterý 2. února. „Kaméliím chybělo slunce a zatím kvetou pomaleji. V plném rozpuku budou právě v době, kdy otevřeme výstavu. Ale i tak se je v zámeckém skleníku na co dívat. Kromě kamélií máme i jiné jarní květiny. Ty si mohou lidé společně s kaméliemi, pokud mají zájem, ve skleníku koupit,“ poznamenal zámecký zahradník Evžen Kopecký s tím, že se sbírku snaží Ráječtí obohacovat a pečlivě o ni pečují.

V současnosti čítá unikátní sbírka sedmasedmdesát klasických i méně známých odrůd kamélií. „Sbírání kamélií bylo v devatenáctém století zábavou šlechty. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo se jimi zdobily zimní zahrady,“ dodal Kopecký.

Loni si sbírku v komnatách rájeckého zámku prohlédlo přes tři tisíce lidí. Podle kastelánky Jany Kopecké to bylo méně než v předchozích letech. „Rekord v návštěvnosti výstavy jsme zaznamenali v roce 2002, kdy sbírku vidělo asi osm tisíc lidí. V průměru přijede tak čtyři až pět tisíc lidí. Hodně záleží na počasí,“ řekla Kopecká a dodala, že letos společně s kaméliemi vystaví Ráječtí v zámku i paličkované a šité krajky. A to díky spolupráci s Muzeem krajky z Vamberka a tamní krajkářskou školou.

Na výstavu se chystají také lidé z Adamova, pro které městské kulturní středisko připraví zájezd. Podobně jako v minulých letech. „Na výstavu kamélií do Rájce-Jestřebí jezdíme. Je to vděčný výlet. Lidé si prohlédnou zámek, skleník a nějakou květinu si vždycky taky koupí,“ řekla vedoucí městského kulturního střediska Adamov Jitka Králíčková.

Krásu kamélií z Rájce-Jestřebí obdivují i za hranicemi Blanenska. Loni výstava putovala do Strahovského kláštera a letos se ze zámku přesune v březnu do kláštera v Rajhradu. Při loňské návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně mezi záplavou darů pro svatého otce rovněž nechyběly kamélie z Rájce. „Svatý otec má prý sbírku kamélií, tak snad se mu ty naše líbily,“ usmála se Kopecká.

Něžná krása, Kamélie s krajkou

Termín. 27.2. – 7.3. 2010 9 – 17 h, zavřeno pondělí 1.3.
Zámek Rájec-Jestřebí

Během výstavy zajištěn prodej krajek, prodej květin, otevřeno bude mít galerie Kruh i restaurace.
Zámecké skleníky budou pro veřejnost otevřeny už od 2.2. do 31.3. vždy 9 – 15 h.
Denně mimo pondělí. V době konání výstavy otevřeny stejně jako zámek.