Kromě těšení před dovolenou nastávají mnohým lidem problémy, co si po dobu letního odpočinku mimo domov počít se svým čtyřnohým přítelem. Někteří si psa vezmou s sebou, jiní musí požádat o jeho hlídání někoho z rodiny či známé. Je však ještě další možnost – využít možnosti dát svého miláčka do psího hotelu.

V Blansku tuto službu nabízí tamní útulek pro psy. „V případě, že útulek není plně obsazen, jsou kotce využívány jako hotel, a to zejména v čase dovolených,“ sdělila vedoucí blanenského útulku Gabriela Brzobohatá.

Podmínkou je, aby pes byl zdravý. „Při příjmu do hotelu musí být zvíře bez klinických příznaků onemocnění, musí mít veterinární potvrzení o zdravotním stavu nebo platný očkovací průkaz s očkováním proti vzteklině,“ upřesnila Brzobohatá a doplnila, že psi se mohou volně pohybovat a nepřijdou ani o pravidelné procházky.

Krmivo pro psa může majitel dodat sám a nebo psi dostávají granule, které pro ně koupí v útulku. „Pobyt malého psa, do patnácti kilogramů, stojí za den padesát korun plus dvacet korun za krmivo. Za psa nad patnáct kilogramů majitel zaplatí osmdesát korun plus třicet korun za krmivo,“ nastínila ceny vedoucí útulku.

Už rok nabízí své služby také psí hotel v Rájci-Jestřebí. „Klienty máme především z Brna, ale i například z Prahy. Z Blanenska jsme zatím měli jen jednoho zájemce, zatím tady totiž o našem hotelu ví málo lidí,“ řekla majitelka psího hotelu Alan v Rájci-Jestřebí Bohumíra Květinová.

Kapacita hotelu je pět až osm psů. Majitelé zvířat se nemusí obávat, že by smutně čekala zavřená v kotcích, než se páníček vrátí. „Zajišťujeme jim neustále volný pohyb, nemáme žádné kotce. Podmínkou pro přijetí psa je, aby byl zdravý a aby byl rád mezi ostatními psy. Pak ještě vyžadujeme, aby majitel se psem přišel čtrnáct dní před nástupem do hotelu na takzvanou čuchací návštěvu. Na ní se pes seznámí s prostředím a ostatními psy a následný pobyt pak pro něj bude lepší a méně stresující,“ řekla Květinová.

Za jeden den pobytu zaplatí majitel psa v hotelu Alan dvě stě třicet korun. „Zájem je veliký, především o prázdninách. Nyní už máme skoro na celý červenec a srpen plno,“ dodala majitelka. Služby psích hotelů zatím využívají spíše lidé z měst, místní řeší situaci jinak. „Když jedu pryč, vždy se snažím vzít psa s sebou. Pokud to opravdu nejde, zajistím někoho známého. Do hotelu bych psa nedala. Myslím, že by to pro něho v cizím prostředím bylo příliš stresující,“ řekla majitelka hovawarta Jana Dvořáková z Dolní Lhoty.